[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan  Mini Beden Dili Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Beden Dili ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info]Mini Beden Dili eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Beden Dili Eğitimi 4. Hafta

Merhaba ben Erkut Ergenç. Beden dili eğitiminin dördüncü haftasına gelmiş bulunuyoruz. Geçen haftaki eğitimlerde bölgeler ve hâkimiyet alanlarından, limbik sistemimizin beden diline olan etkisinden ve yatıştırıcı davranışların neler olduğundan bahsettik. Bu hafta geleneksel beden dili hareketlerine değineceğiz. İlk olarak gövde hareketleriyle başlayalım.

GÖVDE HAREKETLERİ

matrix-300x225

Gövdemiz, kalp akciğer, karaciğer gibi hayati organlarımız ve sindirim sistemimizi bulundurduğundan, tehdit altında olduğumuzda ya da zorlandığımız zamanlarda beynimiz öncelikle bu bölgeyi korumaya yönelik güdülenir.

Gövde hareketleri içerisinde kalça, omuz ve göğüs hareketlerinin de büyük önemi bulunmaktadır. Tehlike anında, hoşlanmadığımız herhangi bir şeyden ya da kişiden, bize çekici gelmeyen her şeyden gövdemizi uzaklaştırma eğilimi gösteririz.

Bir düşünün hoşumuza gitmeyen bir fotoğraf gördüğümüzde bile bedenimizi o fotoğraftan hemen uzaklaştırırız. Uzaklaşma eylemini bariz olarak bize bir nesne atıldığı zaman görebiliriz. Bu durumda ne yaparız? Sinir sistemimiz bize hemen uzaklaş komutu verdiğinden, bir anda vücudumuzu geri çekeriz. Eğer gövdeniz uzaklaşma niyetindeyse, bu komutun beyinden geldiğini ve bizi koruma altına almak istediğini unutmayın.

aşıklar

Uzaklaşma eylemini duygusal anlamda da net bir şekilde görebilirsiniz. Özellikle duygusal anlamda uzaklaşan çiftler birbirlerinin ellerine bile dokunmak istemezler. Birbirleriyle konuşurlarken sadece başları birbirlerine döner, gövdelerini döndürmek istemezler. Gövdelerinin, özellikle ayaklarının birbirlerine dokunmasından hoşlanmazlar.

 

 

 

paparazzi

Uzaklaşma eyleminin tam tersi de Karşılama eylemidir. Karşılama eylemini de genellikle kendimizi yakın hissettiğimiz kişilere ve anlaştığımız kişilere karşı gösteririz. Bu hareketi gözlemleyebileceğiniz en güzel ortam toplantılardır. Toplantılarda uyumlu olan insanlar birbirlerine yakın yere oturmayı tercih ederler, bu da bir karşılama eylemidir. Zıt fikirde olan kişiler toplantı süresince ya koltuklarında sabit durur ya da gövdelerini yaklaştırmaktan kaçınırlar.

Bir diğer hareket ise hepimizin sıklıkla kullandığı Gövde Kalkanı hareketidir.

GÖVDE KALKANI

el-sıkma

Hoşlanmadığımız herhangi bir şeyden uzaklaşmamız mümkün olmadığında limbik sistem hemen mesaj yollar ve gövde kalkanı oluştururuz. Burada kollarımızı bariyer olarak kullanırız. Bir iş adamının hoşlanmadığı biriyle konuşurken ceketini iliklemesi ve konuşması bittikten sonra ceketin düğmelerini açması da bir gövde kalkanıdır. Gövde kalkanı oluşturma bir rahatsızlık belirtisidir. Unutmayın ki bir kişinin sizinle konuşurken aniden kollarını bağdaştırması konuşmadan rahatsız olduğunun belirtisidir. Erkeklere oranla hanımlar daha sık olarak gövdelerini koruma altına alma ihtiyacı hissederler. Hanımlarda özellikle bacaklarını bağdaştırma hareketi de görülür. Bu hareket güvensiz, tedirgin hissettiklerinde ya da ihtiyatlı davranmak istediklerinde görülür.

Göğüs kalkanı olarak el bacak hareketleri dışında defter, çanta gibi farklı nesneler de kullanılabilir. Hadi şimdi lise yıllarımıza bir dönüş yapalım. Özellikle okulun ilk günü kızlarda gözlemleyebileceğiniz bir harekettir bu. Sınav zamanlarında erkeklerde de görülür tabi ki. Rahatsızlık şiddeti arttıkça elimizdeki eşyalar göğüs hizasından karına kadar inebilir. Bir diğer örnek de televizyon karşısında üzerimize bir şey örtmek ya da kenardaki yastığı kucağımıza almak… Bu hareketleri gözlemlediğinizde televizyona bakın! Muhtemelen korku ya da gerilim filmi izliyorsunuzdur.

Erkeklerin de gövde kalkanı olarak kullandığı çeşitli yöntemler vardır. Mesela kendilerini tedirgin ya da rahatsız hissettikleri durumlarda uzun süre kravatlarıyla ya da varsa eğer gözlükleriyle oynayabilirler. Aynı şekilde saatleriyle de oynayabilirle ama genellikle gövde hizasında olduğu zaman rahatsız ya da tedirgin olduklarını düşünebilirsiniz.

Gövde hareketlerinin bir diğeri Gövdenin Yayılmasıdır.

GÖVDENİN YAYILMASI

koltukta

Bir şekilde rahatlık göstergesidir. Ancak konuşulan konu ciddiyse ve karşınızdaki kişi yine de yayılma hareketi gösteriyorsa bu rahatlık göstergesi değil bölgesel hâkimiyet alanını belirtmeye yönelik bir davranıştır.

Örnek: Bir şekilde rahatlık göstergesidir. Ancak konuşulan konu ciddiyse ve karşınızdaki kişi yine de yayılma hareketi gösteriyorsa bu rahatlık göstergesi değil bölgesel hâkimiyet alanını belirtmeye yönelik bir davranıştır.

 

 

diklenme

Özellikle birbirlerine sinirlenmiş kişilerde görülür. Halk arasında horozlanma diye tabir edilen harekettir. Günümüzde bu davranışı komik bulsak da aslında asla göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir sözel olmayan davranıştır. Kişi saldırıya geçmeden önce bu hareket görülür. Demek ki dikkat etmemiz gereken şey herhangi bir tartışma sırasında size göğüs şişiren birini gördüğünüzde o kişinin saldırmak üzere olduğunu düşünerek hareket etmeniz gerektiğidir. Mahalle kavgalarında ve okulda çocukların kavgaları sırasında rahatlıkla görebileceğiniz bir davranıştır.

Gövdenin dışarı çıkarılması hareketi de çok sık kullanılan bir davranıştır. Kişi kavgaya girmeden önce üzerindeki kıyafetlerin sıvanması, varsa ceket ya kazağın çıkarılması gövdeyi meydana çıkarma hareketidir. Bu hareketi gerçekleştirmenin esnek davranmayı sağlamak, karşıdaki insanı şaşırtmak, ya da çıkarılan kıyafetlerin korunmasını sağlamak gibi birçok nedeni olabilir ancak en temel neden kavganın her an gerçekleşebileceğinin haberinin verilmesi olduğudur.

OMUZ HAREKETLERİ

omuz-300x244Herhangi bir konuşma sırasında karşınızdaki kişini omuzlarının kısmen kalktığını görürseniz bilin ki karşınızdaki kişi söylediklerinin arkasında değil ya da herhangi bir güvensizlik hissediyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta omuzların yavaşça kalkmasıdır. Kişi burada omuzlarını hafifçe kaldırarak kafasını gizlemeye çalışır. Bu duruşu neye benzettiniz? Evet, tam olarak düşündüğünüz şey! KAPLUMBAĞA… Kaplumbağa duruşu kişi kendine güvenmediğinde ya da rahatsız hissettiğinde görülür. Okul yıllarına tekrar dönelim. Öğretmenimiz sözlü sınav yapıyor. Soru sormak için şöyle bir sınıfa bakıyor, o da ne? Orada bir kaplumbağa mı var? Hmmm hayır hayır meğer o, sınava hazırlanmayan sizmişsiniz. Evet o anları anımsadıysanız eğer şimdi ne demek istediğimi daha net anladığınızı tahmin ediyorum.

Eğer bugüne kadar beden dili hareketlerine bakarken omuz hareketlerini dikkate almadıysanız işte size gözlem yapmanız için bir fırsat. Demek ki bu haftaki uygulamamızın konusu belli oldu.

 

[confirmation]UYGULAMA[/confirmation]

Bu hafta öğrendiğiniz bilgiler ışığında karşınızdaki insanların tüm gövde hareketlerini gözlemleyin ama özellikle omuz hareketlerini… ve sonrasında kişinin davranışlarıyla konuşmalarının tutarlılığını kıyaslayın.

Gövde hareketlerini böylece bitirmiş olduk. Gövde hareketlerinden sonra biraz da kol davranışlarına değinelim isterseniz. Beden dili hareketleri gözlemlenirken genellikle odaklanılan nokta yüz ve el hareketleri olur. Kollara gereken önem verilmez. Aslında kollarımız da güven, güvensizlik, rahatlık rahatsızlık açısından çok büyük işaretçiler olabilir. Aslında bilmeliyiz ki hem ayaklarımız hem kollarımız vücudumuzun korunması açısında çok büyük öneme sahip uzuvlarımızdır. Bu bakımdan değerlendirildiğinde karşımızdaki insanın duygularını anlamak için ya da yapmaya hazırlandığı bir davranışı sezebilmek için kol davranışları güvenilir bir işarettir.

HAVAYA KALKAN KOLLAR

şoför

İnsanları mutlu ettiğinizde kolları otomatik olarak havaya kalkacaktır. Okuduğum bir gazetede insanların ellerini kaldırdıklarında mutsuz olacakları tek yer muhtemelen bir soygun esnasında yazıyordu. Ne kadar da doğru! Bunların dışında kollarını havaya kaldıran insanların mutsuz olduğunu pek de düşünemezsiniz. Formula-1 yarışlarını bilirsiniz. Şimdi oradaki şampiyonu bir düşünün. Yarışı alır almaz araçtan indiği anda yaptığı hareket nedir? Kollar havaya, çünkü bir zafer kazandı.

 

KAPANAN KOLLAR

kollar-kapalı-232x300

İnsanlar korktuklarında, üzüldüklerinde ya da umutsuzluğa kapıldıklarında yaptıkları bir hareket vardır. Kolların göğsü saracak şekilde kapanması hareketi… Aslında bu hareket insanların fiilen ya da sezilen bir tehlikeli duruma karşı yaptıkları hayatta kalma tepkisidir.

Şimdi sözlü tartışmaya başlayan iki insanı düşünün. Aslında ikisinin de fark etmeyeceği, belki de bu zamana kadar sizin de hiç dikkatinizi çekmeyen bir şeyle karşılaşacaksınız. İnsanlar sözlü tartışmaya başladıkları anda kendilerini koruma içgüdüsüyle kollarını hemen kapatırlar. Kolların bu şekilde kapanması hayati önem taşır. Herhangi bir saldırıya maruz kalabileceğini düşünerek beynin, vücudu korumaya almasını sağlayan bir harekettir.

Bir örnek daha, akşama kadar sıvı tükettiğinizi ve girecek herhangi bir tuvalet bulamadığınızı düşünün. Kollarınız vücudunuzun neresinde duruyor fark ettiniz mi? Sıkıştınız ve kollarınız muhtemelen acı çektiğiniz yerde yani tam da bağırsaklarınızın üzerinde geziniyor. Bu defa da yaptığımız şey bir savunma değil kendimizi rahatlatma çabasıdır. Tuvalete sıkıştığımız durumlara kollarımız hiçbir zaman gövdemizin uzağında bulunmaz, duygusal beynimiz kollarımızı kendi ihtiyaçları için kullanabilmek adına vücudumuzun yakınında tutmamızı ister.

Aslında insanların kol davranışlarına bakarak birçok farklı mesajdan haberdar olabilirsiniz. Güle güle, hayır, hoşça kal, dur, geri gel, orada, burada, hemen aşağıda…

KOLLARIN ARKADA BİRLEŞTİRİLMESİ

arkada-204x300

Bu kol davranışı aslında çok açık bir mesaj verir. “bana yaklaşma, dokunma” . Birçok araştırıcıya göre insanlar kollarını arkada birleştirdiğinde, bunun anlamı “daha üst konumdayım ” ya da “bana çok yaklaşma, dokunulmasını istemiyorum ” mesajıdır. Bu işareti yorumlarken dikkat etmeniz gereken nokta kişinin bulunduğu ortamdır. Örneğin kişi bir sergide fotoğraflara bakarken ellerini arkada birleştiriyorsa az önce söylediğimiz mesajı vermek istemiyordur. Oradaki amaç fotoğrafı incelerken düşünme duruşu olabilir ama kesinlikle “daha üstünüm” değil. Üniversite koridorlarında yürüyen bir profesörü bu konumda görürseniz bilin ki mesaj net: Hepinizden üst konumdayım, bana yaklaşmayın!”

 

 

KOLLARIN KIRILARAK BEL HİZASINDA BİRLEŞTİRİLMESİ

ellerbeldeBirçoğumuzun yaptığı bu hareket hâkimiyetimizi göstermek ya da konuşmamız gereken konular olduğunu belli etmeye yönelik yaptığımız güçlü bir işarettir. Bu duruşu sergileyen birini gördüğünüzde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da baş parmakların yönü olmalı. Kollar bel hizasında birleştirildiğinde eğer başparmaklar öne doğru dönükse bu durumda kişi, konuşulacak konuya başparmakların arkaya dönük olduğu konumdan daha meraklı ve daha az otoriterdir diyebilirsiniz.

Kollarımızın verdiği bir diğer mesaj da bölgesel hâkimiyet alanımızı belirtmek için kullanıldığıdır. Sinemada otururken yan koltuktaki seyircinin kollarını sizin koltuğunuzun kolçağına koyduğu zaman hissettiklerinizi düşünün. Sizce neden gerildiniz? Çünkü yan koltuktaki kişi sizin hâkimiyet alanınızı ihlal etti ve rahatsızlık duyuyorsunuz.

Beden dilinde kolların ne için kullanıldığını özetleyecek olursak, genellikle kollarımızı, kendimizi insanlardan ya da nesnelerden korumak veya uzak tutmak amaçlı kullanırız dedik. Diğer bir kullanım amacının da hâkimiyet alanının belirlenmesi için olduğundan bahsettik. Ve bu haftaki eğitimin sonun geldiğimizde diyebiliriz ki, tehdit durumunda ilgiyi üzerimize çekmemek için daha az hareket ederiz ya da tamamen donarız. Bu davranışı özellikle bir konuşma sırasında net olarak fark edebiliriz. Kişi yalan söylerken kol hareketlerinde ciddi bir azalma gözlenirken doğruyu söylediği sırada bu hareketler daha çok olacaktır.

Bu haftalık eğitimimiz bu kadar. Karşınızdaki kişilerin yüzüne odaklanmayı bıraktığınız anda, o kişinin size ilettiği bilgileri yeterli ölçüde alacağınıza emin olun. Mutlu haftalar.

Erkut Ergenç

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programım için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı

[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]