[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan  Mini Beden Dili kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Beden Dili ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info]Mini Beden Dili eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Beden Dili Eğitimi 5. Hafta

Beşinci haftadan merhaba arkadaşlar. Ben Erkut Ergenç.
Umarım haftanız keyifli ve bol bol analiz yaparak geçmiştir.Bu haftaki eğitime el ve parmak hareketleriyle devam edeceğiz. El deyince aslında ne kadar da önemsizmiş gibi geliyor değil mi? Hâlbuki durum böyle midir? Bir düşünsenize…

Ellerimizle çizeriz, sayfaları çeviririz, eşyaları taşırız, direksiyonu kontrol ederiz, çamura şekil vererek şaheserler yaratırız, birçok incelikli cerrahi operasyon gerçekleştiririz, yazarız, hissederiz ve daha bir sürü şey…

Ellerimizle çok ince hareketleri gerçekleştirebiliriz. Çünkü ellerimizin gerçekleştirdiği bilinçli ya da bilinçsiz tüm hareketler limbik sistemimiz tarafından kontrol edilir. İşte bu nedenle el davranışları beden dilinin çözümlenmesi açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Etkili el davranışları güvenilirliğinizi artırmak açısından büyük önem taşır.

Givens’ in yaptığı araştırmaya göre beynimiz vücudun geri kalanına oranla, ellere, bileklere, avuçlara ve parmaklara daha fazla ilgi göstermektedir.[1] Sunum derslerinde de öğrencilerime sürekli önerdiğim şey ellerin etkili bir biçimde kullanılması gerektiğidir. Bakın başarılı şovmenlere, illüzyonistlere, sunuculara, eğitmenlere, ellerini etkili bir biçimde kullanırlar. Ve insanlar da etkili el hareketlerine olumlu şekilde karşılık verirler. Eğer siz de ikna gücünüzü artırmak istiyorsanız ilk aşamada ellerinizi etkili şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz.

ellerisaklamak-300x210
Ellerinizi saklamak olumsuz bir izlenim bırakacağından karşılıklı görüşmelerde mutlaka elleriniz görünsün. Çünkü elleri saklamak insanların size şüpheyle yaklaşmasına neden olabilir. Okul yıllarına dönelim eller sıranın altında olduğunda yediğimiz muamele neydi hatırlayalım?

Kopya! Hâlbuki biz hiç kopya çeker miyiz? Şaka bir yana ellerimiz sıranın altına gittiğinde kopya çekmesek bile öğretmenlerimizin hemen dikkatini çeker ve elleri sıranın üzerine çıkarmamızla ilgili uyarı alırdık.

ELLERİN GÖRÜNÜMÜ
İnsanların ellerine bakarak nasıl işlerle meşgul olduklarını anlayabilirsiniz. Ağır işlerde çalışan kişiler nasırlı ellere sahip olabilir. Ellerinde, tırnaklarında boya gördüğünüz kişilerin kuaför olduğunu net bir şekilde anlayabilirsiniz. Gitar çalan kişilerin parmak uçlarında keçelenme görülebilir. Bir çiftçinin elleriyle, hiç çalışmayan bir insanın elleri bir olabilir mi bir düşünün bakalım.

tırnakları-yemek
TIRNAK YEMEK
Gerginlik ve stres belirtisi olabilir. Beynimiz ellere fazlasıyla odaklandığından el ve tırnak bakımına özen göstermeniz gerektiğini sakın unutmayın.

ELLERİN TERLEMESİ
Ellerin terlemesi eğer fizyolojik bir rahatsızlık yoksa kişinin stres altında olduğunun göstergesidir diyebiliriz. Elleri terleyen kişinin yalan söylediği kanaatine varabilirsiniz ancak bu tamamen doğru değildir. Kişi kendini tedirgin ya da rahatsız/stresli hissettiği zamanlarda elleri terler. Çünkü sinir sistemimizin donma, kaçma ve savaşmaya yönelik limbik kısmı sempatik sinir sitemi, aynı zamanda ter bezlerini de yönetir. Tanımadığınız biriyle ilk kez görüşecek olmak bile terlemenize neden olur. Bu bir yalancılık ya da düzenbazlıktır diyemeyiz öyle değil mi?

ELLERİN GERGİNLİĞİ
Olumsuz bir mesaj aldığımızda, ters bir durumla karşılaştığımızda sinirli olduğumuzda ellerimiz titremeye başlar. Bunun nedeni adrenal bezlerin fazla çalışarak hormon oranını artırmasıdır. Eller titrerken elimizde tuttuğumuz kalem, sigara ve benzeri gibi nesneler titreme oranının aşırı görülmesine sebep olabilir. Dolayısıyla kişi baskı altındaysa, sinirlendiyse bunu ellerinin titremesinden kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Peki, sizce titreme sadece olumsuz koşullarda mı ortaya çıkar? Hayır. Çünkü olumlu ekstrem bir durumla karşılaştığımız zaman da ellerimiz titreyebilir. Piyangoda büyük ikramiyenin bize çıktığını fark ettiğimiz anda mesela…

Ortada olumsuz bir durum olup olmadığını nasıl anlayabilirim diyorsanız, bakmanız gereken şey ellerin titremesiyle birlikte yatıştırıcı davranışlar da sergileniyorsa ortada olumsuz bir koşul vardır diye düşünebilirsiniz.

Unutmayın ki bizim için önemli olan davranıştaki değişikliktir. Birden bire kesilen veya başlayan, genel davranış çizgisinden farklı olan hareketler bizim için değerlidir.

AVUÇ İÇİ YUKARI BAKACAK ŞEKİLDE AÇILAN ELLER

eller-yukarı-300x105
“Bak elimde bir şey saklamıyorum, doğru söylüyorum” demektir. Bir diğer adı da “dilenci konumu” dur.

Topluluğa kollarınızı açarak avuçlarınız açık bir şekilde yaklaşırsanız onlarla iletişim kurma çabasında olduğunuzu karşınızdaki topluluk rahatlıkla algılar. Bu hareketle bir şey saklamadığınızı belirtmiş olursunuz. Sizi dinleyenler güven ve kucaklama hissini yaşarlar.

AVUÇ İÇİ AŞAĞI BAKACAK ŞEKİLDE AÇILAN ELLER
eller-alta-300x105
Başlığı okuduğunuz anda aklınıza gelen ilk isim, HİTLER ile özdeşmiş bu hareket diktatör konum olarak da bilinir. Evcil hayvanları olanlar köpeklerini durdurabilmek için de bu hareketi kullanırlar. Baskılayıcı bir harekettir. Otoriteyi ifade eder. Olumlu bir tepki almak istiyorsanız bu hareketi bir topluluğa karşı kullanmamaya çalışın.

ellerparmaklarucu

PARMAKLARIN BİRLEŞTİRİLMESİ
Yüksek güven işaretidir. Düşüncelerimiz ya da konumumuzda rahat hissettiğimiz zamanlarda kullanırız bu işareti. Ahmet Maranki’ yi bilirsiniz. Herhangi bir konu hakkında fikir beyan etmesi gerektiğinde konuşmaya başlar başlamaz parmakları hemen birleşir. Yüksek çatı ve alçak çatı olarak ikiye ayırabiliriz.

Parmakların birbirine kenetlenerek birleştirilmesi ise şüphe uyandıran herhangi bir durumla karşılaştığınızda ya da güven duygunuz sarsıldığında, boğuşmanız gereken bir sorun olduğunda ortaya çıkan bir işarettir.

PARMAKLARIN ÇENEDE TUTULMASI
Düşünme jesti olarak düşünebilirsiniz. Kişi karar verme aşamasındadır. Bu aşamadan sonra kişi arkasına yaslanmış ve ellerini kavuşturmuşsa vereceği karar muhtemelen olumsuzdur diye düşünebilirsiniz.

PARMAKLARIN ALINA GÖTÜRÜLMESİ
indirGenellikle bir konu üzerinde yoğunlaşıldığında kullanılan işarettir. Bu da bir düşünme jestidir. Anımsayamadığımız herhangi bir olayı geri çağırmak için de sıklıkla kullanırız.

PARMAKLARIN ŞAKAKLARA GÖTÜRÜLMESİ
İlginin yavaş yavaş azaldığının kanıtıdır. Genellikle uzun süreli konuşmalarda dinleyenin gösterdiği işarettir. İlgi azaldığında işaret parmağı şakağın üzerinde diğer parmaklarla birleşerek yanağı destekler konum alır.

YÜZÜ SARMALAYAN ELLER
Genellikle sıkıntıya düştüğümüz anlarda kullandığımız destekleyici bir harekettir. Kavrama şiddeti ne kadar artarsa sıkıntı da o kadar büyüktür diyebiliriz. Eller genellikle sıkılan başı desteklemek için kullanılır.

PARMAKLARIN AĞIZI KAPATACAK ŞEKİLDE KONUMLANMASI
Bu hareketi yapan kişinin o anda konuşulan konu hakkında bir eleştiri olduğunu ancak bu eleştiriyi dile getirmeyeceğini anlatan bir işarettir.

PARMAKLARIN AĞIZI KAPATMAYACAK ŞEKİLDE KONUMLANMASI
obama ağız açıkBu hareket ise bir önceki hareketin tam tersi olarak, konuşulan konu hakkındaki karşıt görüşün dile getirileceğini gösteren bir işarettir.

Evet, bu haftalık da bu kadar, haftaya görüşmek üzere…

Erkut Ergenç

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programım için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı

[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]