[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan  Mini Beden Dili Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Beden Dili ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info]Mini Beden Dili eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Beden Dili Eğitimi 6. Hafta

Merhaba ben Erkut Ergenç.

Bu hafta Beden Dili Eğitimi’nin son haftasına geldik. Umarım dolu dolu geçirebildiğiniz bir eğitim olmuştur. Bu hafta önce ayak davranışlarını ele alacağız ve sonrasında yüz hareketleriyle devam edip eğitimi tamamlayacağız.

feetAyak ve bacak davranışlarından başlayalım. Ayaklar vücudun en dürüst parçasıdır. Ayaklarımız ve yapabildikleri, ince bir mühendisliğin eseridir, der Leonardo Da Vinci. (Morris, 1985, 239) Yalan söylemeyi saptamak ya da insanların duygularını anlayabilmek için genellikle yüzlerine odaklanırız. Şimdi size ufak bir öneri vereyim: Bu dersten sonra kişinin ayak ve bacak davranışlarına yoğunlaşmanızı ve analizinizi bu şekilde yapmanızı istiyorum.

Tevazu, endişe, şiddet, korku, mutluluk, stres, neşe, acı, ilgi, ilgisizlik, can sıkıntısı, acelecilik, utangaçlık, rol yapma, itaat, güven, öfke… tüm bu hissiyatlar ayak hareketlerinden rahatlıkla anlaşılabilir.

İnsanların ayak ve bacak davranışlarına bakarak niyetlerini ve duygularını nasıl anlayabilirsiniz?

NEŞEYLE KIPIRDANAN AYAKLAR

Üzüntünün baş kahramanı öfkedir. Öfkelenen ayaklar da şiddetle yere vurur. Oysa neşeli ayaklar, bir müziğin ritmine uyuyormuşçasına dans eder. Neşeyle kıpırdanan ayaklar yüksek güven ifadesi, kişinin istediği şeyi elde ettiğini ya da daha avantajlı bir konuma geçtiğini gösteren bir işarettir. Ayakların gerçek bir mutluluktan dolayı mı yoksa herhangi bir sinirsel durumdan ötürü mü kıpırdandığını anlayabilmek için mutlak ve mutlak söz konusu bağlam dahilinde değerlendirmeye almalısınız.

YÖN DEĞİŞTİREN AYAKLAR

Herhangi bir konuşma sırasında ayaklardan biri farklı bir konuma doğru dönerse bu; kişinin ayağının döndüğü yöne doğru ayrılmak istediğinin bir işaretidir. Bu işaret bir niyet işaretidir: Bulunduğu ortamdan AYRILMA niyeti…

Ayakların yön değiştirmesi kuralını herhangi bir ortama girdiğinizde ortamda bulunan kişilerin sizden hoşlanıp hoşlanmadıklarını anlama için kullanabilirsiniz. Geçen derslerde ne demiştik? Hoşlandığımız ya da ilgimizi çeken şeylere karşı yönelme eğilimi gösteririz. Bunun tam tersi olarak da hoşlanmadığımız şeylerden de uzaklaşma eğilimi gösteririz. Konuşmakta olan iki kişinin yanında gidip selam verdiğinizde kişiler sadece başını çevirerek sizinle konuşuyorsa bilin ki o anda sizin orada olmanızdan pek hoşnut değiller. Başlarıyla birlikte ayakları da sizin bulunduğunuz tarafa yöneliyorsa samimi bir karşılama aldınız demektir.

DİZLERİN KAVRANMASI HAREKETİ

Bulunduğu yerden ayrılmak isteyen kişilerin gösterebilecekleri niyet hareketlerinden bir tanesi de diz kavrama hareketidir. Toplumumuzda oldukça yaygın olarak kullanılır. Eller dize yerleştirilir ve sonrasında gövde hafifçe öne doğru eğilir ya da alt vücut sandalyenin ön ucuna doğru kayar. Herhangi bir görüşme sırasında bu türden bir hareketle karşılaştığınızda karşınızdaki kişinin artık gitmek istediğini rahatlıkla anlayabilirsiniz.

YERÇEKİMİNE KARŞI KOYAN AYAKLAR

neşeliayaklarEtrafımızda çok sık rastlayabileceğimiz bir davranıştır. Mutlu bir birliktelikleri olan çiftlerde, oyun parkına götürülen çocuklarda, neşeli bir haber alan kişilerde, düğün merasimlerinde… herhangi bir nedenden ötürü kendimizi iyi hissettiğimizde, heyecanlandığımızda ya da mutlu bir haber aldığımızda hoplar, zıplarız. Bazı durumlarda hoplayıp zıplamasak da topuklar sabit kalacak şekilde ayak parmaklarımızı havaya kaldırmamız da mutluluğun ya da heyecanın bir işaretidir. Bu hareketi yapan kişinin moralinin yerinde olduğunu ya da olumlu bir şey düşündüğünü rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Parmaklar aşağıdayken topuğun havaya kalkması hareketi de, bu hareketi gerçekleştiren kişinin gitme niyetinde olduğunu göstermesidir. Yani topuğun havaya kalkması hareketi de bir niyet hareketi olabilir.

AÇILAN BACAKLAR

savunmaBacakların omuz hizasında açılması genellikle bölgesel hakimiyet alanını belirlemeye yönelik yapılan bir harekettir. Memeli hayvanların büyük bir kısmı da kendini baskı altında hisseder hissetmez kendi alanlarını belirleme davranışı gösterirler. Karşınızdaki kişinin bacaklarını açtığını görürseniz o kişinin rahatsızlığının arttığını düşünebilirsiniz.

RAHATLIK BELİRTEN AYAKLAR

Bacakların çapraz yapılması rahat hissettiğimizin belirtisidir. Hoşlanmadığımız birinin ortaya çıkmasıyla birlikte bacaklarımızı hemen açarız.
Bacak bacak üzerine atılması da bir rahatlık göstergesidir. Rahatsızlık duyduğumuz zamanlarda bu tür davranışlar göstermediğimizi bir düşünün.

Birbirine kur yapan çiftlerde birbirlerinin ayak ve bacak hareketlerini yansıtma eğilimi (isopraxis) görülür. Birbirlerine kur yapan insanlar kendilerini tam anlamıyla rahat hissettiklerinde hafif ayak dokunuşları ve okşamalar görülür.

bodylanguage_feetOturmakta olan bir kişinin bacak bacak üzerine atması önemli işaretler verebilir. Hoşlandığınız ya da yakınlık hissettiğiniz biriyle otururken bacak bacak üzerine attığınızda genellikle üstteki bacak tam karşınızdaki kişiye dönük olacaktır.

Bunun tam tersi olarak hoşlanmadığınız ya da kendinize uzak hissettiğiniz kişiyle karşılıklı oturduğunuzda üstteki bacak, karşınızdaki kişiyle aranızda bariyer oluşturacak şekilde başka yönü gösterir.

AYAK HAREKETİNİN ŞİDDETİ
Bazı insanlar bacaklarını sürekli hareket ettirirler ama bu çoğu insan için normal bir davranış değildir. Bacakların birden bire tekme atar gibi hareket etmesi kişinin rahatsızlık duyduğunun açık göstergesidir. Bunu tam tersi olarak normalde tekme atar gibi sallanan bir ayak bir konuşma anında birdenbire duruyorsa aynı anlama gelmektedir.

YÜZ DAVRANIŞLARI
Yüz ifadeleri evrensel bir dildir. İnsanları gözlemlerken şaşırdığını, yorulduğunu, kızdığını, şüphelendiğini, kaygılandığını, darıldığını yüzlerine bakarak kolaylıkla anlarız.

Tiksinme, antipati, kızma, kaygılanma, memnuniyetsizlik gibi olumsuz ifadeler gerginleşmemize sebep olur. Yüzümüzde de gerginliğimizi gösteren pek çok hareket bir arada meydana gelebilir.

ÇENENİN GERİLMESİ

Söylediklerimizi onaylamadığımızda ya düşündüklerimizle söylediklerimiz birbiriyle çeliştiğinde çenemizde bir kasılma meydana gelir. Sıkıntılı şekilde gülümseriz. İnsanlar çoğu zaman duygularını gizlerler ve eğer biz dikkatli gözlem yapamazsak bu duyguların saptanmasını çok daha zor bir hale getirebiliriz.

Yüz ifadeleri farkedilemeyecek kadar küçük ve kısa süreli olabilir. Biz bunlara ¨mikroifadeler¨ diyoruz. Günlük hayatımızda çok önemli sayılmayacak kadar ufak olan bu ifadeler iş görüşmelerinde, gözaltılarda- sorgulamalarda çok önemli bilgiler içerebilir.

BAŞIN EĞİLMESİ

Rahat, açık ve dost canlısı olduğunuz mesajını verir. Hoşlanmadığınız kişilerin yanında bu davranışta bulunmak çok zordur.

GÖZBEBEKLERİNİN BÜYÜMESİ-KÜÇÜLMESİ,GÖZLERİN KISILMASI

gözbebeğiRahat hissettiğimiz zamanlarda gözbebeklerimiz büyür, özellikle de duygusal anlamda bağlı olduğumuz ya da sevdiğimiz insanlarla birlikteyken de aynı durum gözlenir.

Heyecan, şaşkınlık ya da birden bire istenmeyen bir durum içerisinde bulunduğumuzda gözlerimiz açılır. Gözler açıldığında ışığı mümkün olduğunca fazla alabilmek için gözbebekleri de büyür ve görsel bilgi iletilir.

Bunun tam tersini düşünecek olursak gördüğünüz bilgiyi beyinde işleyip aslında bizim için olumsuz olduğunun farkına vardığımızda gözbebeklerimiz anında küçülür. Gözbebekleri küçüldüğünde önümüzdeki her şeye tam olarak odaklanma fırsatı buluruz. Kendimizi korumak için ya da kaçabilmek için net görüş gücüne sahip olabiliriz.

Bize doğru gelmeyen olayları ya da herhangi bir ışığı engellemek için gözlerimizi kısarız. Hoşlanmadığımız bir müzik duyduğumuzda, sinirlendiğimizde, görmek istemediğimiz herhangi bir şey olduğunda da gözlerimizi kısarız.

Kişiler tedirgin ya da rahatsız hissettikleri durumlarda gözlerini kısmanın yanında bir de kaşlarını çatarlar. Kemerli kaşlar yüksek güven ve olumlu duyguları işaret ederken çatılmış kaşlar bunun aksine zayıflık ve güvensizliği yansıtır.

GÖZLERİN BLOKE EDİLMESİ

gözün bloke edilmesiEllerle gözlerin kapatılması o anda yaşanılan şey her ne ise bu hareketi gösteren kişinin o anda rahatsızlık duyduğunu gösterir.

Konuşma sırasında elle göze yapılan kısa dokunuş o anda karşınızdaki kişinin sizinle aynı şeyi düşünmediğini gösterir.

Duyulan bir haberden sonra göz kapaklarının açılmasında yaşanılan gecikme ya da uzun süreli kapanma memnuniyetsizliğin göstergesidir.

Gözlerin tamamen sıkılarak kapatılması ise karşınızdaki kişinin duyduğu olumsuz düşünceyi ya da aldığı kötü haberi yok saymaya yönelik yaptığı bir davranıştır.

Yan gözle bakma durumu karşımızdaki insana tam anlamıyla güvenmediğimizde ya da ikna olmadığımızda gerçekleştirdiğimiz bir davranıştır.

AĞIZ DAVRANIŞLARI

Gerçek bir gülümseme ağız kenarlarının gözlere doğru kalkmasını sağlar.

Sahte ya da nezaketen yapılan gülümsemede ağız köşeleri kulaklara doğru hareket ederken gözlerden çok az duygu okunmaktadır.

Dudaklar ağız içerisinde kaybolduğunda muhtemelen kişi stres ya da endişe içindedir.

dudakların gizlenmesiDudaklar tamamen düştüğünde ve ağız köşeleri aşağı doğru düştüğünde (ters u) olumlu duygular ve rahatlık yerini stres, tedirginlik ve endişeye bırakıyor demektir. Özellikle çocuklarda rahatlıkla gözlenebilir.

Dudakların büzüşmesi bir kişiyle anlaşmazlığa düştüğümüzde veya olası bir başka seçenek üzerinde düşündüğümüzde sıklıkla yaptığımız davranıştır. İş yaşamında hanımlarda sıklıkla gözlenir.

Beden Dili eğitimini burada sonlandırıyoruz. Yeni eğitimlerde görüşmek üzere…

Erkut Ergenç

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programım için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı

[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]