[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Etkili Sunum Teknikleri Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Etkili Sunum Teknikleri ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info]Mini Etkili Sunum Teknikleri eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi 2. Hafta

Herkese tekrar merhaba;
Geçen hafta bir giriş yaptık ve 1. aşama olan Sunumla İlgili Amaç ve İçeriğin Doğru Belirlenmesi başlığını irdeledik; bu hafta ikinci aşama ile devam ediyoruz.

2. Aşama: Dinleyici Profillerinin Belirlenmesi

katilimciDinleyici profillerinin belirlenmesi aşamasında yapılması gereken, sunumu gerçekleştirecek olan kişinin dikkatini katılımcıların istek ve beklentilerine yönlendirmesidir. İçerisinde bulunduğunuz her koşulda hedefinizin ne olduğunu tam olarak bilirseniz yapacağınız hamleler de bu koşula uygun şekillenecektir.

İyi bir sunum gerçekleştirmek istiyorsanız, dinleyici profilini çok iyi analiz etmeniz gerektiğini unutmayın.

[confirmation]Analizinizi nasıl yapacağınıza dair birkaç öneri[/confirmation]

– Hangi gruba yönelik çalışacağınızı mutlaka öğrenin.
– Grupta yer alan kişilerin işleriyle ilgili bilgileri edinin. Gerekirse kendileriyle ya da çalıştıkları kurumla irtibata geçebilirsiniz.
– Sunuma başlamadan önce yapacağınız sunumla ilgili beklentilerinin ne olduğunu öğrenin.
– O grup için uygun olan sunum tekniklerinin neler olduğunu düşünün. Onlara ulaşmanın yollarını mutlaka bulmaya çalışın.
– Kişilerin hangi konularla ilgili sorun yaşadıklarını, sunum sırasında duymak istedikleri herhangi bir şey olup olmadığını, isteklerini, dileklerini, beklentilerini mutlaka öğrenin.
– Dinleyicilerin eğitim sırasında gündeme getirebileceği konu ya da soruların neler olabileceğini düşünerek ona göre cevaplar hazırlayın.
– Farklı kurum ya da kuruluşlardan gelen kişilere sunum yapıyorsanız eğer çalıştıkları kurumlar hakkında bilgi edinebileceğiniz dokümanlar hazırlayın.

Sanırım artık katılımcılarınız hakkında yeterli bilgiye nasıl sahip olacağınızı öğrendiniz. Bundan sonraki aşamayla devam edelim.

3. Aşama: Sunumda Kullanacağınız Araç-Gereçlerin Hazırlanması

sunum materyaliSunumda kullanacağınız araç-gereçlerin hazırlanması aşamasında yeterli kaynak bulmak zor değildir. İnsan beyni aldığı bilgiyi görsel-işitsel-dokunsal olarak algılar. Buna göre tüm dinleyicilere ulaşabilmek istiyorsanız kullanacağınız materyaller de herkese hitap edecek şekilde seçilmelidir.

Görsel Materyaller

– PowerPoint Sunusu
– Flipchart
– Tepegöz
– Video Klipler
– Beyaz tahta

İşitsel Materyaller

– Şarkı
– Ses Efektleri
– Yansıtmalar

Dokunsal Materyaller

– Mecazi Anlatım
– Anekdotlar
– Sözle Yapılan Tanımlamalar

Kaynak malzemelerinizi düzenleyebilmek ve sunuma hazırlayabilmek için yeterli zaman ayırmak gerekmektedir. Hangi zamanda hangi materyali kullanacağınızı sunumdan önce birkaç defa prova etmeyi ve en uygun zamanı seçmeyi unutmayın.

Sunum sürenizin en az üç katı yetecek kadar kaynak materyal ayarlamanız çıkabilecek herhangi bir soruna karşı hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır.

4. Aşama: Taslak Hazırlanması Aşaması

planning

Sunumunuzu en etkili şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, sunumunuzu nasıl toparlayacağınızı gösterecek bir taslağının hazırlanmasına önem vermelisiniz. Bu taslak sunum amacının en iyi şekilde belirlenmesini sağlayacak türden bilgiler içermelidir.

Taslağın içerisinde yer alması gerekenler:

– Konu seçimi
– Katılımcı profillerinin analizi
– Odaklanılması gereken fikirler
– Ana fikirler ve kavramlar
– Kullanılacak materyaller
– Vurgulanması gereken noktalar
– Varsa, yardımcı olması gereken kişilerin izlemesi gereken yollar

Bir sunumda bir ana fikir olabilir ve bu fikri besleyen alt fikirler verilebilir. Dikkat etmeniz gereken nokta sunumdaki ana fikirlerin dörtten fazla olmaması gerektiğidir.

Taslak planı 20-25 dakikanızı alabilir ancak unutmayın ki yapacağınız sunumu önemli oranda etkin kılacaktır.

Taslağı hazırlarken;

– Elinizden geldiğince araştırma yapın, bilgi edinin, anlatmanız gereken bilgiden çok daha fazlasını bilin. Bu hem sunum sırasında size gelecek olan soruları korkmadan yanıtlayabilmenize olanak sağlayacaktır hem de kendinize olan güveninizi artırarak sunumu duruma göre uyarlayabilme esnekliği kazandıracaktır.
– Aklınıza gelen düşünce ve fikirleri aklınıza gelen şekilde sıralayın. Kısa anekdotlar, örneklerle anlatımınızı canlandırın.
– Hangi yöntemleri kullanacağınızı saptayın. Örneğin, grup çalışmaları, örnekli anlatım, uygulamalar, bireysel çalışmalar, film, video, müzik, düşünsel çalışmalar, deneyler, bilgisayar…
– Açılış ve sonuç konuşmanızı mutlaka belirleyin. Unutmayın ki ilk söylenenler ve son söylenenler daha çok akılda kalanlardır. Bu yüzden giriş ve sonuç kısmının can alıcı şekilde olmasına özen gösterin.
– Her bölümün tahminen ne kadar süreceğini/ sürmesi gerektiğini tasarlayın.
– Sunumunuzun etkili olmasını istiyorsanız karmaşıklıktan uzak durun. Yapmanız gereken tek şey basit ve anlaşılır olmak, unutmayın.

Haftaya Görüşmek Üzere…

Erkut Ergenç

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programım için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı

[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]