[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Etkili Sunum Teknikleri Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Etkili Sunum Teknikleri ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuz bir nebze daha aydınlanacaktır.[/confirmation]

[info]Mini Etkili Sunum Teknikleri eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi 4. Hafta

Merhaba ben Erkut Ergenç.
Mini Sunum Teknikleri Eğitimi’nin dördüncü haftasına girdik. Geçen haftaki eğitimlerimizde başlangıç ve planlama aşamasının ne kadar önemli olduğunu vurguladık ve bununla ilgili detayları ilettik. Bu haftaki eğitimimizde sunum aşamasında işinize yarayacağını düşündüğüm önemli kısımlara değineceğiz. O halde başlayalım…

Sunuş/İletişim Aşaması

Sunumda yapacağınız iyi bir açılış ve iyi bir kapanış, sunumun başarısı açısından son derece önemli olaylardır. Bu iki olayın da akılda kalıcı ve ilgi uyandırıcı olacak şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.

Sunum yapan kişinin en önemli görevi bu iki olay arasında yapacağı sunumu, tüm aktiviteleri, soracağı soruları ve zor katılımcıların sorunlarını etkili bir şekilde yönetmeyi sağlamaktır.

Katılımcıların ilk aşamada konuyu, materyalleri, sizi ve diğer katılımcıları merak ettiklerini ilk aşamada gergin olabileceklerini unutmamakta yarar var. Bundan dolayı uyumlu bir ortam yaratarak gerginliği ve soğukluğu ortadan kaldıracak bir başlangıç yapmalısınız.

Sunumun ilerleyen aşamalarında (gelişme bölümünde) soru sorma tekniğini uygulayarak hem etkili bir geri bildirim alabilirsiniz, hem de aktif katılımı sağlamış olursunuz. Düşünceleri görsele dökmeye özen gösterin. Düşünce birliği sağlanan noktaları pekiştirin.

İnsanlar duyduklarının sadece %10’luk kısmını bir gün sonra hatırlarlar. Farklı tekrarlar yapılarak bu oranı %80-90 oranına çıkarabilirsiniz. Bunun için, her bölümün sonunda kısa özetler geçmeyi alışkanlık edinin.

Sunum sırasında yalnızca sizi ilgiyle dinleyen ve sorun çıkarmadan dinleyen kişilere yönelme eğilimi gösterebilirsiniz, bu size daha kolay geldiğinden… Bu isteğe engel olun ve sunumunuzu birkaç kişiye değil tüm salona yapmanız gerektiğini unutmayın. Her katılımcının kendisini sunumun içerisinde hissetmesini sağlamak sizin göreviniz. Bunun için grup bütünlüğünü destekleyici mesajlar vermelisiniz.

Katılımcıların tamamının ilgisini canlı tutabilmek için:

Katılımcılar arasında dolaşın.

Beden dillerini gözlemleyin.

Herkesle eşit düzeyde göz teması kurmaya çalışın.

Az konuşanları cevabını herkesin rahatlıkla bileceği, basit sorular sorarak konuya dahil etmeye çalışın.

Belirli kesim katılımcıların sürekli üste çıkma çabası içinde olacağını, baskınlık kurmak isteyeceğini göz önünde bulundurarak böyle bir durumun oluşmaması için dikkat edin.

Her katılımcıyı daha rahat tanıyabileceğiniz bir katılımcı listeniz mutlaka olsun. Böylelikle katılımcılarla ilgili not almanız gereken durumlarda daha kolay ulaşabilirsiniz.

Sürenin doğru ayarlanması

İnsan algısı yaklaşık yirmi dakikadan sonra dağılır. Dolayısıyla yapacağınız sunumlarda katılımcıların ilgilerini aktif tutmak için sunum süresini ve konunun akış hızını doğru ayarlamalısınız. Gereğinden fazla uzun ve durağan sunumlar dinleyicilerin sıkılmasına neden olabilir.

Bunun için sunumunuzun zaman tablosunu önceden hazırlayın. Konular, tartışmalar, aktiviteler, soru-cevap aşaması, yemek ve dinlenme aralarını da tablonuza eklemeyi unutmayın.

Bu tablo sadece tablo olarak kalmasın, mümkün olduğunca programınıza uymaya ve aksatmamaya çalışın. Kolay görünür bir yerde ya da masanızın üzerinde başkalarının göremeyeceği bir saatiniz mutlaka olsun. Kol saati de olabilir ancak aklınızda bulunması gereken şey, kol saatine sürekli baktığınızda katılımcılar üzerinde olumsuz etkiler yaratabilirsiniz. Bu yüzden sadece sizin görebileceğiniz bir yerde ya da masanızın üzerinde bir saat bulunması daha uygun olacaktır. Böylece temponuzu ve mola zamanlarını rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.

Dinleyiciyle göz teması kurulması

göztemasıKatılımcıları rahatsız etmeden onlarla direkt göz teması kurmanız güvenilir bir imaj çizmeniz açısından ve doğru iletişimi yakalayabilmek açısından oldukça önem arz eder. Eğer karşınızdaki kişinin gözlerine bakmakta zorluk yaşıyorsanız iki kaşının ortasına bakarak da aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Unutmayın; konuşurken katılımcılara değil de tavana, duvara, sağa-sola bakmanız katılımcıları kendinize denk tutmadığınız ve onları önemsemediğiniz izlenimi yaratır. İletişimin tüm bağlarını koparmanıza neden olur.

Sesin etkili kullanılması

voiceUnutmayın ki sunum sırasındaki en etkili silahlarınızdan biri de sesinizdir. Katılımcılara daha rahat bir şekilde ulaşabilmek istiyorsanız sesinizi etkili bir şekilde kullanmalısınız.

Gerektiği yerlerde her zamankinden daha yüksek sesle konuşarak sesinizin arka taraflara da rahatlıkla ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Etkili bir ifade için artikülasyon çok önemlidir. Harfleri, heceleri yutmamaya özen gösterin ve ııı, şey, hani, yani, işte… gibi parazit seslerin sürekli tekrar edilmemesine gayret edin.

Ses tonunu ve perdesini (yüksekliğini) gerektiği yerde alçaltıp yükselterek bir ahenk yakalamaya özen gösterin. Unutmayın ki monoton bir ses tonu katılımcıların sıkılmasına ve anlatılan konudan uzaklaşmalarına neden olacaktır.

Vurgu ve hecelemenin ne kadar önemli olduğunu kesinlikle unutmayın.

Ses tonunuzdaki hızı ayarlayarak katılımcıları heyecanlandırabilir/canlandırabilir ya da meraklandırıp konuyu dramatize edebilirsiniz. Hızlı ve yüksek perdeden konuşarak katılımcıları canlandırabilir, düşük ses tonu ile konuşarak da katılımcıların merakını cezbedebilirsiniz.

Beden diliniz ve görüntünüz

bedendiliGüvenilir bir imaj çizebilmek için beden dilinin kullanımı çok önemlidir. İyi bir sunum yapmak istiyorsanız sunum yaptığınız ortamla ve kullandığınız sözcüklerle bütünleşen jest ve mimikler kullanmaya özen göstermelisiniz. Jest ve mimiklerin yanında, iyi bir beden duruşu da dinleyicilerde olumlu etki bırakacaktır.

¨Kötü ya da kırık bir askı elbiseyi nasıl kötü gösterirse yerli yerinde durmayan omuzlar da bedeni kötü gösterir.¨ (Gürzap, 2006: 3), der Gürzap ve aslında sunum sırasında bedenin verdiği mesajın sözcüklerden çok daha etkili olduğunu güzel şekilde özetler. Bu bağlamda, sunumunuzda doğru etkiyi yakalamak istiyorsanız beden duruşunuzu bilerek kontrol etmeyi ve düzenlemeyi bilmelisiniz.

Beden bir sunumda sözlü iletilen mesajlar kadar önemli bir iletişim kaynağıdır. Kullandığınız beden dili hem fiziksel hem de duygusal düzeyde mesajlar iletir. Beden duruşunuz ile fiziksel olarak, yorgun, enerjik, ağrılı; duygusal düzeyde ise sıkıntılı, kaygılı, heyecanlı, neşeli, rahat mesajlar iletilebilir. Beden dili etkili bir kişisel imaj yaratımında da önemli bir yer tutmaktadır.

Örneğin; kendilerine güveni olan insanları düşünün; omuzları her zaman dik ve burunları yukarı doğrudur. Bunun tam tersini düşünecek olursak; kendine güvensiz olan kişilerin başı öne doğru eğik ve omuzları düşük bir görünüm sergilemektedir.

İyi bir sunum yapmak istiyorsanız, sunum yapacağınız salonda bedeninizin tamamının görüneceği bir yerde durmalısınız. Sunumun ilk aşamasında ellerde ve dizlerde bir titreme olabilir. Bu yüzden ilk aşamada kürsü ya da masanın arkasında durabilirsiniz. Ancak sonraki birkaç dakika içerisinde mutlaka tüm gövdenizin görüneceği bir alana geçmeyi unutmayın. Katılımcıların dikkatleri sizin üzerinizde olacağından her hareketiniz katılımcıların dikkatini çekmek için önemli bir neden teşkil etmelidir.

Doğru ve yerinde yapılmış beden hareketleri belli amaçlara hizmet edebilir. Örneğin; geriliminizi azaltır. Görsel materyallere yönelen dikkatleri tekrar toplamanızı sağlar ve sunumunuzun akışını ve havasını değiştirebilir.

Kullandığınız sunum, teknoloji ve içerik

sunum materyaliİnsan beyni görsel, işitsel ya da dokunsal olarak algılar. Yani sunum yapacağınız ortamda farklı temsil sistemlerine sahip insanlar olacaktır. Bu sebeple sunum sırasında kullanacağınız materyaller de tüm katılımcıya hitap edecek şekilde ayarlanmalıdır.

Kullanacağınızı görsel materyaller: Tepegöz, Flipchart (sayfalı tahta) veya beyaz yazı tahtası, PowerPoint sunuları, hareketli çizelgeler, projektör, resimler, çıkartmalar…

İşitsel materyaller: Ses efektleri, yansıtmalar, müzik, video klipler…

Dokunsal materyaller: Şarkılar, mecazlar, fıkralar, anekdotlar, sözlü tanımlamalar… olabilir.

Size yardımcı olacak materyaller: Saat, yedek asetatlar, makas, seloteyp, post-it, iğne, boardmarker, renkli kağıtlar ve kalemler…

Özellikle yaratıcılığınızı kullanarak, anlatımlarınızı zenginleştirmek istediğiniz aktivitelerde beyaz yazı tahtası, pano ya da Flipchart’ lar yardımcınız olabilir. Bu araçları kullanırken dikkat etmeniz gereken bir husus da katılımcılara sırtınızı dönmemeniz gerektiğidir. Yardımcı araçları kullanmanız gerektiği durumlarda mümkün olduğu kadar yan dönerek kullanın ve katılımcılara sık sık yüzünüzü dönün.

Haftaya Görüşmek Üzere…

Erkut Ergenç

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programım için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı

[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]