[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Etkili Sunum Teknikleri Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.Bu mini kurs ile Etkili Sunum Teknikleri ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info]Mini Etkili Sunum Teknikleri eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi 5. Hafta

Merhaba ben Erkut Ergenç.
Mini Sunum Tekniklerinin beşinci haftasına girdik. Artık yavaş yavaş sunum teknikleri eğitiminin de sonuna yaklaşıyoruz. Bu haftaki eğitimimizde slayt hazırlama tekniklerini ele alacağız

Slayt Hazırlama Teknikleri

Slayt hazırlarken de sunumun hazırlık aşamasında bahsetmiş olduğumuz bir kural geçerlidir. PowerPoint sunusunun başında mutlaka slayt içerisinde yer alan konular bulunmalıdır. Sunumunuzun içerisinde anlatmayacağınız hiçbir madde ana başlıkların bulunacağı ilk sayfada yer almamalıdır.

Yazı tipi boyutunun iyi seçilmesi gerekmektedir. Yazılar ne kişilerin rahatsız olacağı kadar büyük ne de görmekte zorlanacakları kadar küçük olmalıdır.

[confirmation]Yazı tipi boyutunun ideal olup olmadığını anlayabilmeniz için ufak bir öneri: [/confirmation]Bilgisayarınızdan 100-170cm kadar uzaklaşın ve slaytlarınızda kullandığınız yazı boyutunun okunabilirliğini kontrol edin. Eğer rahatlıkla okuyabiliyorsanız ekrana yansıttığınızda kişiler de rahatlıkla okuyabileceklerdir. Başlıklarda en uygun boyut genellikle 36-44, metin kısmında en uygun boyut genellikle 20-32 arasıdır.

Sadece gerekli durumlarda tamamen büyük harf kullanın. Gerekli olmayan durumlarda da tamamen büyük harf kullanmanız katılımcıların bilinçaltında olumsuz etki yaratabilir.

Vurgulamak istediğiniz noktalar için BOLD, İTALİK, ALT ÇİZGİ ya da FARKLI RENK kullanabilirsiniz.

Her slaydın sadece bir konu içermesine dikkat edin. Birden fazla olması kişilerde kafa karışıklığına sebep olabilir.

Hedef kitleye uygun tasarımlar seçmeye özen gösterin. Örneğin üniversitede okutulan bir ders için hazırlanan bir sunum ile bir satışı yapma için hazırlanan sunum arasındaki fark…

Sunumunuzu ses ve grafiklerle destekleyin. Bu ortamda bulunan farklı temsil sistemlerine sahip insanların ilgisini çekecektir.

Mecbur kalmadıkça slaytlarınızda sekiz satırın üzerine çıkmayın.

Anlatımınızı tablolarla da destekleyebilirsiniz ancak dikkat etmelisiniz ki tabloda kullandığınız veriler kesinlikle karışıklık içermemelidir.

Her slayta mutlaka sayfa numarası ekleyin ki hem siz sunumunuz sırasında ne kadar kaldığını rahatlıkla takip edebilirsiniz hem de süre sıkıntısı yaşamamak adına kolaylık olur.

Yazım ve dilbilgisi hatalarını kontrol edin. Çünkü insan beyni öyle bir mekanizmadır ki doğrulara çoğu zaman dikkat etmediği halde, hata ayıklama mekanizması fazlasıyla çalışır. Bu durumda eğer yazım hatası varsa odak noktası tamamen o olur.

Slaytları mutlaka anlatın. Her slaytı birebir okumayı kesinlikle aklınızdan bile geçirmeyin. Karşınızdaki kişiler konuya hakim olmadığınızı ve başarısız olduğunuzu düşünebilirler.

Sunumlarınızda abartılı fonlar, göz alıcı renkler, aşırıya kaçan-dikkat dağıtan animasyon ve özel efektlerden kaçının. Animasyon kullanmak dikkatleri sunumda toplamak açısından çok etkili bir yoldur ancak bunun abartıya kaçmaması gerekir.

Sunumlarınızda dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da renklerin kullanımıdır. Sunumlarda kullanılan renklerde basit ve tutarlılık esas alınmalıdır. Zemin rengi, anlatılmak istenen konuya açıklık getirilmek için kullanılmalıdır. Verilmek istenilen mesajlara uygun renkler seçilmelidir. En etkili sonuç almak için tercih edebileceğiniz renklerin bir tablosu aşağıda yer almaktadır:

tablo

Renklerin Kullanım Amaçları

SİYAH

Mali veriler sunmak ve vurgulanmak istenen durumlar için kullanılır. Gücü ve tutkuyu temsil eder.

MOR

Nevrotik duyguları harekete geçirdiğinden bilinçaltında korku uyandırır. Gözü oldukça fazla yorar. Sunumlarda arka plan olarak kullanılmaması gereken bir renktir.

KAHVERENGİ
İnsan hareketlerini hızlandırır. Özellikle herhangi bir işi yaptırabilmek için hazırlanan ikna sunumlarında tercih edilebilir.

SARI

İyimserliği temsil eder. Geçicilik ve dikkat çekicilik sembolüdür. Dünyada taksilerin sarı olmasının nedeni geçici olduğu bilinsin ve dikkat çeksin diyedir.

MAVİ

Güvenilirlik ve bilgiye muhafazakar yaklaşım katar. Duvarları maviye boyanan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır. Sakinlik belirtir.

KIRMIZI

Bir grubu motive etmek için kullanılabilir. İştah açtığı söylenir. Kan akışını hızlandırır. İş hayatında başarısızlığı, finans sektöründe kaybı temsil eder. Her zaman bir uyarı olarak algılanır.

YEŞİL

Güven veren bir renktir. Yaratıcılığı körükler. Bu yüzden büyük lokanta mutfaklarında yeşil tercih edilir.

Renklerin kullanım amaçlarını ve ne anlama geldiğini az da olsa ifade edebildiğimi umuyorum. Sunumda kullanılan renkler dışında yerinde kullanılan grafikler de konuların anlaşılır biçimde seyirciye aktarılmasını sağlar. Her grafiğin kendine özgü bir dili vardır.

Şimdi slaytlarınızda kullanacağınız grafiklerin kullanımına değinelim:

PASTA GRAFİĞİ’nde amaç bir bütünün parçalarını göstermektir.

pastagrafiği

ÇİZGİ GRAFİĞİ; zaman üzerinde herhangi bir değişimi göstermek için kullanılır.

çizgigrafiği

ÇUBUK GRAFİĞİ; birkaç unsuru birbiriyle karşılaştırmak için kullanılır.

çubukgrafigi

BİNDİRMELİ ÇUBUK GRAFİĞİ; birkaç unsuru ZAMAN içinde karşılaştırmak için kullanılır.

bindirmelicubukgrafigi

Haftaya Görüşmek Üzere…

Erkut Ergenç

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programım için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı

[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]