[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Etkili Sunum Teknikleri Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu mini kurs ile Etkili Sunum Teknikleri ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info]Mini Etkili Sunum Teknikleri eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi 6. Hafta

Merhaba ben Erkut Ergenç.
Bu hafta Mini Etkili Sunum Teknikleri eğitiminin sonuna geldik. Son hafta ile birlikte sunumumuzun sonuç-kapanış aşamasına değineceğiz.

Sonuç/ Özetleme/ Geri Bildirim Aşaması

Sunum sırasında anlatılanların benimsenmesini sağlamak için mutlaka sunumla ilgili sorular sorun. Bu hem geribildirimin alınmasını sağlayacaktır. Hem de kişilerin anlamadığı, kafasına takılan herhangi bir nokta olup olmadığını açığa kavuşturacaktır. Görsel ve sözel bilgiler üzerindeki sorular etkileşimi arttırmanızı sağlar.

Sunum sonunda kısa ana başlıkları vurgulayan bir özet kısmı sunumunuzun kalıcılığını arttırır. Özet kısmının bulunması aşaması bir sunum için çok önemlidir. Sunum teknikleri eğitimine başladığımız ilk haftalarda tekrar etmenin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Sunumun sonuna yaklaşırken yapacağınız özetleme kısmı hem güzel bir tekrar niteliğinde olacaktır.

Geri besleme tekniği almak istiyorsanız eğer, katılımcılara görüş ve değerlendirmelerini alabileceğiniz yazılı ya da görsel sorular yönlendirebilirsiniz

Sunumunuzun kapanışını yaparken yumuşak geçişler yapmaya özen gösterin. Sunumu aniden bitirmek ya da bunun tam tersi olarak bitirememek/lafı dolandırmak kötü bir sunumun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden bitiriş-kapanış konuşmanızın özet bilgiler içermesine ve sonunda sonuca yaklaştığınızı belirten cümleler içermesine özen gösterin.

Son olarak sunumun sonunda katılımcılara teşekkür etmeyi ve iletişim bilgilerinizi eklemeyi unutmayın.

Altı haftalık Mini Sunum Teknikleri Eğitimi süresince sizlere yardımcı olacağını düşündüğüm mini bilgileri paylaşmaya çalıştım.

İlk hafta sunum dersine bir giriş yaptık ve sunumla ilgili amaç ve içeriğin doğru belirlenmesini anlattık. İlk hafta eğitimine ulşamak için tıklayınız.

İkinci haftaki eğitimimizde dinleyici profillerinin önemini paylaştık ve sizin için nasıl analiz yapacağınıza dair birkaç öneride bulunduk. Sunumda kullanacağınız araç gereçlerden bahsettik. Bunun için görsel, işitsel ve dokunsal dinleyicileri de düşünerek kullanmanız gereken materyalleri anlattık. Bir diğer aşama da sunum taslağının hazırlanması aşamasıydı. Bu aşamada da taslak içerisinde yer alması gereken kısımlardan bahsetmeden olmaz. İkinci hafta eğitimine ulaşmak için tıklayınız.

Üçüncü haftaki eğitimimizde sunum ortamının sunuma göre hazırlanmasının önemini anlattık. Yerleşim düzenlerine tekrar göz atarak hatırlayabilirsiniz. Bir diğer aşama da fiziksel donanımın hazırlanması ve görüntü yönetimi aşamasıydı. Bundan sonra ise sunum performansının değerlendirilmesi ve pratik yapma aşamasından söz ettik. Üçüncü hafta eğitimine ulaşmak için tıklayınız.

Dördüncü haftaki eğitimde sunuş-iletişim aşamasından bahsettik. Katılımcıların ilgisini canlı tutabilmek için önemli ipuçları verdik. Bunlar:

Sürenin doğru ayarlanması

Göz teması

Sesin etkili kullanımı

Beden dili ve görüntü

Sunum, teknoloji, içerik

Dördüncü hafta eğitimine ulaşmak için tıklayınız.

Beşinci haftaki eğitimimizde belki de en önemli konu olan slayt hazırlama tekniklerini ele aldık. Slaytta kullanılan renklerin kullanım amaçlarını anlattık. Hangi grafiği hangi anlatım için kullanmanız gerektiğini anlattık. Slayt hazırlarken yapılması ve özellikle yapılmaması gereken şeylerden söz ettik. Beşinci hafta eğitimine ulaşmak için tıklayınız.

Benim için keyifli bir altı hafta oldu. Umarım sizin için de keyifle geçmiştir.

Yeni eğitimlerde tekrar görüşmek üzere.

Erkut Ergenç

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programım için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı

[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]