[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Etkili Sunum Teknikleri Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Etkili Sunum Teknikleri ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info]Mini Etkili Sunum Teknikleri eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi 3. Hafta

Herkese tekrar merhaba;
Geçen hafta bir giriş yaptık ve 4. aşama olan Taslak Hazırlanması Aşaması başlığını da irdeledik; bu hafta beşinci aşama ile devam ediyoruz.

5. Aşama: Sunum Ortamının Sunuma Göre Düzenlenmesi Aşaması

Sunumun başarısında rol oynayan önemli bir nokta da sunum ortamının yapacağınız sunuma uygun hale getirilmesidir. Sunum ortamı genişlik, kürsü kullanımı, aydınlık, gürültü, havalandırma, teknolojik teçhizatlar, ısı, yerleşim bakımından uygun değilse sonuç sunumu olumsuz yönde etkileyecektir. Bu bakımdan sunum yapacak kişinin tüm bu faktörlere karşı dikkatli olması gerekmektedir.

– Sunum sırasında kullanmanızı gerektirecek her türlü materyalin yakınınızda olması
– Sunum sırasında katılımcıların kullanması gereken materyallerini katılımcıların oturma düzenine göre yakınlarında bulundurulması
Coffee break ikramının nerede ve hangi saatlerde yapılması gerektiğini önceden planlarsanız sunum sırasında zihninizi bu gibi bilgilerle meşgul etmemiş olursunuz.

Sunumun başarısı açısından dikkate alınması gereken bir diğer nokta da oturma düzeninin uygun şekilde hazırlanmasıdır. Buna göre dikkat edilmesi gereken şey, ortamın her konumundan dinleyicilerin sunumu yapan kişiyi rahatlıkla görebilmesini sağlamaktır. Ayrıca hazırlayacağınız oturma düzeni mutlaka eğitimin yöntem ve amaçlarına uygun şekilde olmalıdır ve dinleyicilerin rahat etmesini sağlamalıdır.

Eğitimlerin/ sunumların çoğunda yaygın olan birkaç yerleşim düzeninden bahsetmek gerekirse:

U (At Nalı) Düzeni Yerleşim
V Düzeni Yerleşim
Balıksırtı Yerleşim
Bistro Tarzı Yerleşim
Toplantı Odası Düzeni Yerleşim
Daire Biçimi Yerleşim
Amfi tiyatro Tarzı Yerleşim

¨U¨ Düzeni Yerleşim

u düzeniStandart yerleşimdir. Rahatlık sağlar ve katılımı artırır. Katılımcılar birbirlerine yakın olabilirler. Sunumu gerçekleştiren kişi katılımcıları rahatlıkla görebilir. Görsel sunum araçlarının kullanılması kolay olur. Ufak bir dezavantaj yan kısımlarda oturan dinleyicilerin boyunları sürekli yana dönük olacağından rahatsızlık uyandırabilir. Arkada oturan katılımcılar da ekran ve diğer görsel materyallerden uzak kalabilir. Bu yüzden katılımcı sayısı 20’ ye kadar olan küçük gruplarda idealdir.

¨V¨ Düzeni Yerleşim

v düzeniGörünüm olarak diğer tüm oturma düzenlerine üstünlük sağlayabilecek bir yerleşimdir. Katılımcıların sürekli bir yana bakmalarından dolayı oluşacak boyun ağrısını engeller. Sunum yapan kişi ile katılımcılar arasında en iyi kontağın sağlanabileceği oturma düzenidir. Daha az resmi bir ortam imajı verir ve katılımcıları rahatlatır. Görsel malzeme kullanımını rahatlatır. Tek dezavantajı boş alan gerekli olduğu durumlarda alanı fazlasıyla işgal eder. En fazla 20 kişilik gruplar için uygundur.

Balıksırtı Yerleşim

Ortada koridor şeklinde uzun bir boşluk bırakarak her iki yana belirli açılarla yapılan yerleşimdir. Fazla sayıda katılımcılar için uygundur. Tüm katılımcıların hem ekrana hem de görsel materyale en uygun açıyla oturmalarını sağlar. Sunumu yapan kişi koridorda rahatlıkla yürüyebilir. Gruplaşmalara neden olma, bazı katılımcıların arkalarında oturanları kapatmaları, arkada oturan katılımcıların ekrandan uzak kalmaları gibi birkaç dezavantajı bulunur.

Bistro Tarzı Yerleşim

bistroEn fazla 6’şar kişilik küçük yuvarlak masaların belirli aralıklarla yerleştirilmesidir. Takım oluşturma sunumları için uygundur. 30’dan fazla katılımcının bulunduğu sunumlar için uygundur. Aktif katılıma olanak sağlar. Dikkatin dağılmasına ve bazı katılımcıların kendi aralarında muhabbete girmesine neden olabilir. Bazı katılımcılar ekranı ya da görsel materyali tam olarak göremeyebilirler. Sunumu yapan kişi masa aralarında kolaylıkla dolaşabilir ve katılımcılarla ayrı ayrı ilgilenebilir.

Toplantı Odası Düzeni Yerleşim

toplantıKare ya da dikdörtgen şeklinde bir konferans masası etrafında katılımcıların yerleşebileceği düzendir.
Küçük gruplara tercih edildiği takdirde katılımı destekler. Grup etkileşimini ve problem çözme yeteneğini artırabilir. Büyük şirketlerde yönetim kurulu toplantılarında tercih edilen düzendir.

Daire Biçimli Yerleşim

yuvarlak tarzTek bir büyük yuvarlak masa etrafında herkesin birbirini rahatça görebileceği şekilde oturduğu yerleşimdir. Resmiyet havasından uzaktır. Üst düzeyde katılım ve etkileşim sağlar. Hiçbir hiyerarşiye gerek kalmadan yapılacak olan eğitimlerde, beyin fırtınası gerektiren eğitimlerde, takım çalışması gerektiren eğitimlerde rahatlıkla tercih edilebilir.

Amfi Tiyatro Düzeni Yerleşim

amfitarzıAlan etkinliği oldukça fazladır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta salonun iyi düzenlenmişi olması gerektiğidir. Konferans tipi kalabalık sunumlar için uygun koşullar sağlar. Arkadaki sıralar öndekilere göre biraz daha yüksekte olmalıdır. Ufak bir dezavantajı katılımcı ile sunum yapan kişi arasında etkileşimi azaltmasıdır.

6. Aşama: Fiziksel Donanımın Hazırlanması- Görüntü Yönetimi

Sunum yapacağınız gün diğer günlerden biraz daha farklı bir gündür. Enerjik bir sunum gerçekleştirebilmek için sunumdan bir önceki gece uykunuzu mümkün olduğunca almaya gayret edin. Giydiğiniz kıyafetler de konusuna hakim, güvenilir, yaklaşılabilir ve düzenli biri olduğunuzu vurgulamalıdır. Siyah-beyaz ve bunun gibi güçlü kontrast oluşturan kıyafetler giymekten özellikle kaçının. Şık olacağım derken hareket kabiliyetini kısıtlayacak kıyafetler giymekten uzak durun. İçerisinde rahat edebileceğiniz ancak gerekli ölçüde resmiyet içeren kıyafetler giymeyi tercih edin.

Hanımlar saç ve makyajlarına özellikle dikkat etmeli ve kesinlikle anlatacaklarını gölgeleyen ağır ve abartılı makyaj ve saçtan uzak durmalılar. Dinleyicilerin dikkatini çekecek şıngırtılı ve sallanan aksesuarlardan uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

7. Aşama: Sunum Performansının Değerlendirilmesi-Pratik Yapma Aşaması

Artık sunumunuza son şeklini verme aşamasına geldiniz. sunumunuza ne kadar iyi hazırlanmış olsanız da ilk deneyimlemede istediğiniz mesajı etkili bir şekilde veremezsiniz. Sunumunuzun hazırlık aşamasında düşündüğünüz her şeyi pratikte ortaya dökemeyebilirsiniz. Bu nedenle sunumu gerçekleştiren kişinin sunumu yaptığı sırada farkında olması ve aklında tutması gereken birkaç önemli detay vardır:

– Konuşmanız kağıt üzerindeki kadar akıcı olmayabilir.
– Bazı yerlerde konuşacaklarınızı unutabilirsiniz, bazı yerlerde takılabilirsiniz.
– Dinleyicilerinizden biri sizi fazlaca sıkıştırabilir, cevap vermek istemeyeceğiniz sorular sorabilir.
– Sunumu gerçekleştirdiğiniz sırada, aslında sandığınız kadar yeterli bilgiye sahip olmadığınızı anlayabilirsiniz.
– Fiziksel ortam ve materyalleriniz istediğiniz gibi hazırlanmamış olabilir.

Tüm bunları en aza indirebilmek için yeterli hazırlık yapmanın yanında mutlaka pratik de yapmanız gerekir. Pratik yapmak kişide kesinlikle %100 başarıyı  garanti etmez ancak, pratik yapan kişinin özgüveni yerine gelir. Yaptığı hazırlıklardaki eksik noktaları ve varsa eğer boşlukları zamanında görmesini ve buna göre önlem almasını sağlar.

Kullandığı materyalleri mümkün olduğu oranda tanımasına ve sunum sırasında meydana gelebilecek tecrübe eksikliğinin ortadan kalkmasına olanak sağlar. Ortaya çıkabilecek sorunları önceden görebilmesini ve buna göre önlem alınmasını sağlar.

Konuyu özetleyecek olursak, hazırlık yapmak tabi ki çok önemli bir başlangıçtır ancak etkili bir sunum gerçekleştirmek için mutlaka ve mutlaka gerekli ölçüde prova ile desteklenmelidir.

Bu sebeple;

– Gözlerinizi kapatın ve yapacağınız sunumu mutlaka hayal edin.
– Her bölümde vermek istediğiniz ana fikri ve bu fikri destekleyecek olan mesajları özenle düşünün.
– Sunumunuzla ilgili doğru değerlendirme yapacak insanların karşısında prova yapın.
– Prova sırasında mümkünse eğer kendinizi videoya kaydedin ve sonrasında izleyerek sunumunuz hakkında eksik kalan noktalarınızı giderin.
– Kullanacağınız materyallerle birlikte mutlaka prova yapın.

Haftaya Görüşmek Üzere…

Erkut Ergenç

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programım için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı

[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]