[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Hitabet Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Hitabet Sanatı ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info]Mini Hitabet eğitimimizde konular 4 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]Hitabet Kursu

Hitabet Eğitimi 4. Hafta

Merhaba ben Ezel Apaydın.
Bu haftaki eğitimimize sorulara cevap verme yöntemleri ile devam edecek ve eğitmimizi bu şekilde sonlandıracağız.

SORULARA CEVAP VERME YÖNTEMLERİ

Sorulan soruyu dikkate değer bulduğunuzu göstermek için tekrarlayın. Bu hem size vakit kazandırır hem de soru soranın düşüncesini anladığınızı gösterir.

Zor olan sorulara iltifat edin fakat bunu bütün sorulara yapmayın.

Cevaplarınızı iyi düzenleyin. Mümkünse sorunun cevabını bilseniz bile birkaç saniye düşünün. Çünkü soruya verdiğiniz cevap yaptığınız konuşmayla çelişir olmamalı.

Sorulan soruların cevabı evet ya da hayır ise istenilen cevabı verin ek bilgi vermeye kalkmayın.
Verdiğiniz cevabın iyi bir cevap olup olmadığını denetleyebilirsiniz. Bunu “Sorunuzun cevabını alabildiniz mi?” şeklinde sorular sorarak yapabilirsiniz.

Vereceğiniz cevabı sadece soruyu soran kişiye bakarak vermeyin. Yalnız cevabın son cümlelerine yaklaştığınızda konuşmanızı soruyu soran kişiye bakarak bitirin.

Soru uzun bir soruysa sorunun temel amacına yönelik notlar alın.

Sorulara somut cevaplar verin. Gerektiğinde yanınızda konuya ilişkin görsel unsur varsa dinleyiciye sunabilirsiniz.

SORULARI CEVAPLARKEN YAPMAMANIZ GEREKENLER

Kesinlikle savunmacı olmayın. Tartışmalı durumlarda soğukkanlı olup soruyu soran kişiye nazikçe “eminim bu soruyu sormanız birçok dinleyiciyi de memnun etmiştir.” deyin.

Soruyu soran kişinin konuşması bitmeden cevabı vermeye başlamayın.

Cevabını bilmediğiniz sorularda biliyormuş gibi davranmayın. Açık ve net olun.

Daha önce cevapladığınız bir soru tekrar sorulduğunda soruyu soran kişiye alaycı bir şekilde “Bu soruyu daha önce cevaplamıştım ama dinlemediniz herhalde.” şeklinde konuşmalar yapmayın.

Soru soran kişilerle ikili konuşmalara girmeyin. Eğer size ısrarla başka bir soru daha yöneltirse kısaca cevaplandırıp hemen göz temasını kesin. Çok ısrar ederse ayrıntıları konuşmadan sonra konuşabileceğinizi belirtin.

Cevabını bilmediğiniz sorular:

Hiç kimse bilgisizliği kabul etmek istemez. Dinleyicilerden biri sizi sürekli sıkıştırıyor ve zorlamaya başladı. Sorunun cevabını bilmiyorsunuz. Ne yapacaksınız? Kendinizi sıkmadan sorunun cevabını bilmediğinizi belirtin. İnsanlar bilediğinize şaşırabilir ama dünyanın sonu değil. Bilmediğinizi belirtmekle işiniz bitmiyor. Soran kişiye gerekli araştırmaları yapıp bu konu hakkında kendisiyle tekrar irtibata geçeceğinizi bildirmelisiniz. Bir başka yöntem de diğer dinleyicilerden yaralanmaktır. “Aranızda bu soruya cevap verebilecek biri var mı?” gibi soruları yöneltebilirsiniz.

Soru sorarken gereksiz konuşanlar:

Bazen soru sormaya çalışan biri soruyu sormanın dışında bir sürü şey yapar. Lafı dolandırır, kendi düşüncelerini söyler, sanki konuşmacı kendisiymiş gibi davranır. Bu durumda şunları yapabilirsiniz:
Beden dilinizi kullanıp elinizi kaldırın. Varsa sorularını cevaplamak istediğinizi söyleyin yoksa hızlı bir şekilde teşekkür edip başka dinleyiciye söz verin.
Konuşmasının bir bölümüne dikkat çekip bu bölümde söylediklerini başka sözcüklerle yineleyin.

Sizi sıkıştırmak isteyenler:

Katılımcılardan birinin amacı size soru sormak ya da söylediklerinizden yararlanmak olmayabilir. Tamamen sizi kışkırtmak ya da olumsuz etkilemek. Böyle durumlarda aşağıda verilen önerileri uygulayabilirsiniz:
Sizi kışkırtmak isteyen kişiyi görmezden gelin ve yokmuş gibi davranın. Asla bu kişilerle tartışmaya girmeyin. Bu kişiyi esprili bir tarzda eleştirebilirsiniz. Diğer dinleyicileri gözlemleyin. Az da olsa rahatsız olduklarını gözlemlediğiniz anda sizi sıkıştırmak isteyeni nazikçe dışarıya davet edin.

Cevaplamak istemediğiniz sorular:

Bazen cevaplamak istemediğiniz sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda:
Soruyla ilgili düşünce hakkında yeteri kadar zaman harcandığını belirterek, soruyu başka yöne çekip cevaplayabilirsiniz. “Bu mesele üzerine biraz zaman harcadık. Bence asıl düşünülmesi gereken……..”
Soruyu soranın duygu ve düşüncelerini hissettiğinizi belirtip onun bilmediği bir konuya değinerek soruyu oraya çekebilirsiniz. “Bu meselenin özünde bir şeyler var, bunları sizden duymak çok iyi oldu. Ama herhalde bilmiyorsunuz…………”
Soruyu başka bir soruya dönüştürüp, o soruyu cevaplayabilirsiniz. “Sorunuzu sağlıklı olarak cevaplayabilmem için bana bunu neden sorduğunuzu öğrenebilir miyim?”
Soruya soruyla cevap verebilirsiniz. “Sormuş olduğunuz sorunun ve cevabının size nasıl yarı olacağını öğrenebilir miyim?”
Bu mini eğitimimizi de burada sonlandırıyoruz. yeni eğitimlerde görüşmek dileğiyle…
Yaprak Ezel Apaydın

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programı için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı
Yaprak Ezel Apaydın Twitter Hesabı
[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]