[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Hitabet Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Hitabet Sanatı ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info]Mini Hitabet eğitimimizde konular 4 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a] Hitabet Kursu

Hitabet Eğitimi 3. Hafta

Merhaba ben Ezel Apaydın.
Bu haftaki eğitimimizde konuşma anında yapılması gerekenler kısmına değineceğiz. Lord Chesterfield’ in bir sözünü sizinle de paylaşmak istiyorum:
Bir hatibin konuşma tarzı, üzerinde durduğu konu kadar önemlidir. Hatip hakkında hüküm vermek için, pek çoklarının kulakları, dinlemekten ziyade gıdıklanmak ister.

KONUŞMA ANI

Konuşma anı gelip çattığında dikkat etmeniz geren ilk nokta takdim edilişiniz olmalıdır. Takdim edilişinizi dikkatle dinleyin. Eğer sizi sunan kişi hakkınızda eksik ya da yanlış bir bilgi verdiyse onu nazikçe düzeltebilir ya da bu konuşmaya ekleme yapabilirsiniz.
Takdim edildiğiniz zaman yerinizden fırlayarak sahneye gidin. Koşarak değil ama hızlı adımlarla ilerleyin çünkü dinleyici karşısında dinamik bir konuşmacı görmek ister. Sahneye veya kürsüye çıktığınızda konuşmanıza hemen başlamamanızı , birkaç saniye sessizce beklemenizi ve dinleyiciyle göz teması kurmanızı tavsiye ederim. Bu; iletişiminizi daha güçlü kılacaktır. Etkili bir iletişim sağlayabilmek adına göz teması kurmak çok önemlidir.

Sahneye çıktığınız andan konuşmaya başladığınız ilk birkaç dakikaya kadar dinleyici sizinle ilgili bir karara varır. Siz ya dinlemeye değer birisinizdir ya da tam tersi. Giriş konuşmanız, sizin ne kadar ilginç olduğunuzu, dinlemeye değer olup olmadığınızı ve ne kadar samimi olduğunuzu belirler. Bu yüzden konuşmanızın ilk birkaç cümlesine daha fazla özen göstermeyi ihmal etmeyin!
Kelimeleriniz dinleyicilerin hayal gücüne hitap edip, onları duygusal açıdan da etkilemelidir. Giriş konuşmasında dört önemli aşamaya dikkat edin:

1- Dikkat çekin
-Soru sorma yöntemiyle
-Alıntı yapma yöntemiyle
-Şok yöntemiyle
“Üzgünüm ama bu oturum oldukça sıkıcı geçecek. Beni dinlemek yerine başını yaslayıp uyumaya çalışanları kastediyorum.”
-Hikâye yöntemiyle

2- Yararlarını anlatın

3- Güven verin

4- Bilgi verin

Bizim için bir diğer önemli aşama da konuşma sürecinin nasıl geçtiğidir.

İyi bir konuşma süreci için dikkat etmenin gereken önemli noktalar:
• Gülümseyin.
• Göz teması kurun.
• Bedeninizi konuşturun.
• Gezinin. (Eğer kürsü yerine sahnede konuşuyorsanız)
• Empati kurun.
• Vurgu, tonlama ve durakları yerinde ve etkili kullanın.
• Lâfı dallandırıp budaklandırmayın.

İyi bir konuşma sürecinde kullanılan belli başlı yöntemler

Dikkat toplama tekniği: Ortalama bir insan dikkatini en fazla 20 dakika toplayabilir. İyi bir konuşmacı dinleyicisinin dikkatini tekrar kendisinde toplayabilmek için şu yolları kullanabilirsiniz:
Soru sorma tekniği
Yerine konuşma tekniği: Dinleyicinin ne düşündüğünü ve ne hissettiğini anlayarak bunu dile getirme yöntemidir.
Ana noktaları belirtme ya da sorma tekniği
Mıknatıs cümleler: Konuşmanız sırasında fısıltıyla konuşan bazı dinleyicilerin dikkatini çekmek için kuracağınız cümlelerdir. “Bu anlattıklarıma dikkat edin.” “Tekrar ediyorum, bu söylediklerim çok önemli.”
Anlamasına yardımcı olma tekniği
Soyuttan somuta çevirme: ¨Hızlı bir okur bir dakikada 1000 kelime okuduğunda bu bir saatte 60000 kelime eder. Bu da, her sayfasında ortalama 300 kelime olan 200 sayfalık bir kitap demektir.” gibi cümleler kurarak dinleyiciye yardımcı olabilirsiniz.
Sayıları yuvarlama tekniği: Mümkünse konuşmalarınızda sayı kullanmayın. Eğer kullanmak zorundaysanız yuvarlamayı tercih edin. 465 sayısını söylemek yerine “neredeyse yarım milyon” ifadesini kullanmak gibi.

SONUÇ (KAPANIŞ)

Dinleyicilerin ilgisinin en yoğun olduğu anlar konuşmaların başı ve sonudur. Bu nedenle özellikle konuşmanızın sonunda mesajınızı vurgulayabilirsiniz. İyi bir konuşmanın iyi bitirmeyle mümkün olacağını unutmayın. İyi bir bitirme için:
Alıntı yapabilirsiniz.
Özetleme yapabilirsiniz.
Soru sorabilirsiniz.
Hikâyecik anlatabilirsiniz.
Bir şeyler yapmalarını isteyebilirsiniz.
Eski Cumhurbaşkanı Kennedy, California Üniversitesi’ndeki konuşmasında güzel bir konuşma ile bitirmişti. İşte o konuşma:

Akıl, önümüzdeki uzun yolun sonuna bakmanız gerektiğini söylüyor….Günlük sıkıntı ve bunalımları haber veren davul seslerinin peşinde… Milletlerin, kendi istikballerine güvenle bakacakları ve dünya barışını korumaya söz verecekleri gürbüz ve canlı bir dünya topluluğunun şekli belirmeye başlıyor. Bu dünyanın, yarın veya öbür gün gerçekleşeceğini söylemek ahmaklık olur. Tarihin akışı önceden kestirilemez. Tarihin akışı inişlerle, çıkışlarla, beklenmedik hadiselerle doludur. Sıkıntı ve müşküllerle karşılaşacağız, zaman zaman gerileyeceğiz, yarınımıza hüzünlü ve endişeli gözlerle baktığımız günler olacaktır. Büyük Fransız Mareşal`i Lyautey` in bir hikayesini hatırlıyorum. Bir gün bahçıvanına, bahçeye muayyen bir ağaç dikmesini söyledi. Bahçıvan, Mareşal` in istediği ağacın ancak yüzyılda olgunlaşacağını söyleyerek, itiraz etmek istedi. Mareşal Lyautey, bunun üzerine, “O halde, kaybedecek hiç vaktimiz yok,” dedi. “Ağacı bugün dik.” Şu anda, ilim ve anlayışa, karşılıklı hürmet ve işbirliğine dayalı adil ve devamlı bir barışın hüküm süreceği dünyadan belki senelerce uzaktayız. Ama yine de kaybedecek vaktimiz yok. Ağaçlarımızı bugün öğleden sonra dikelim.

ünlemKonuşma sırasında bunları kesinlikle yapmayın:
Saatinizle, cebinizdeki paralarla, kalemle vb. nesnelerle oynamayın.
Vücudunuzun herhangi bir yerini kaşımayın.
Ellerinizi cebinize veya arkanıza saklamayın.
Şayet oturuyorsanız, ellerinizin üzerine oturmayın.
Saçınıza, cebinize ve yüzünüze dokunmayın.
Masaya ya da sandalyeye bir şeyin önemini belirlemek için bile olsa vurmayın.
Elinizi ve işaret parmağınızı seyircilere yöneltmeyin.
Sahnedeyken kesinlikle ağzınızda bir şeyler olmamalı.

 

Gelecek Haftaki Eğitimde Görüşmek Üzere…
Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programı için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı
Yaprak Ezel Apaydın Twitter Hesabı
[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]