[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Mini Marka Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Marka ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuz bir nebze daha aydınlanacaktır.[/confirmation]

[info]Mini Marka eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Marka Eğitimi 2. Hafta

Merhabalar Ben Hasan Seyfullayev;

Geçen haftaki eğitimimizde sizlere Markanın ne olduğundan bahsettik. Bu hafta da Markalaşmada önemli bir yere sahip olan Marka Kimliğinden bahsedeceğim.

Marka Kimliği

Marka kimliği, işletmelerin müşteriler gözünde nasıl algılandıklarının özüdür. Bir diğer adı marka bağdaşlaştırma da olan marka kimliği, insanların zihinlerinde, markaya karşı doğrudan ya da dolaylı olarak ilişki kurdukları her şeyi ifade etmektedir.

Mc Donald’s markası insanın zihninde, eğlence ve hızlı servis; Volvo markası ise sağlamlık ve güvenlik kavramları oluşturabilir. İşte tüm bunlar marka kimliğini oluşturur.

Marka kimliği markaya yön, amaç ve anlam kazandıran, tüketicinin marka ile bağ kurmasını sağlayacak bir kavramdır.

David Aaker marka kimliğini biricik marka çağrışımları seti olarak tanımlamaktadır. Bu çağrışımlar tüketiciye markanın fikri, inançları, değeri ve temsil ettikleri hakkında bilgi verir ve markanın vaat ettiklerini müşterilere ulaştırmaktadır.

Yine Aaker’e göre marka kimliği; fonksiyonel, duygusal ve kişisel yararları kapsayan teklifler sunarak tüketici ve marka arasında bağ kurmaya yarayan bir kavramdır.

Marka kimliği yaratmak, farklılaştırma sürecinin başında yer alan bir eylemdir. Marka kimliği, üniforma örneğinden yola çıkılarak açıklanabilir. Üniforma, kim ya da kimden sorusuna karşılık gelen ilk yanıttır. Ancak üniforma askerin karakteristik özelliklerine ilişkin kesin bir yargı vermez.

Aynı mantıkla, bir markanın görsel bileşenleri, kimlik belirleyen öğeler olarak kabul edilebilir. Marka kimliği, marka ismi, isimdeki yazı karakteri, renk , ambalaj, dizayn, logo gibi görsel ve estetik öğelerin bileşiminden oluşan bir bütündür.

Peki, Marka ürün müdür? Sorusuna:

“Marka ürün değildir. Marka, ürünün kaynağıdır, ürünün anlamıdır, ürünün yönüdür ve ürünün kimliğini her yerde taşımaktadır. Şirketler artık markanın yönetilmesi, geliştirilmesi ve kontrol edilmesi gerektiğini fark etmişlerdir” Bu nedenle markalara kimlik yaratmak amacıyla, marka kimliği kavramı ortaya çıkmaktadır.

Bir kişinin kimliği, kişinin amacını, yönelimini ve anlamını bulmak için kullanılmaktadır.

Şu soruların ne kadar önemli olduğu göz önünde bulundurulmalıdır:

Benim öz değerlerim nelerdir?
Ben neyi simgelemekteyim?
Nasıl algılanmayı istemekteyim?
Hangi kişisel özellikleri yansıtmaktayım?
Hayatımdaki önemli ilişkiler hangileridir?

Bir marka kimliği de, markanın amacını, yönelimini ve anlamını içermektedir. Marka kimliği, bir markanın stratejik vizyonunun merkezinde bulunmaktadır.

O halde tam olarak marka kimliği, marka stratejilerinin oluşturmayı ya da elde etmeyi amaçladığı yegâne marka bütünlüğüdür. Bu bütünlük markanın neyi simgelediğini ve tüketiciye neyi çağrıştırdığını sergilemektedir” .

Peki, Marka Kimliğini Nasıl Oluşturalım?

Derseniz; “Marka kimliğini oluşturabilmek için, o kimliği oluşturan hiçbir unsurun birbiriyle çelişmemesi gerekmektedir.

Örneğin, modern bir kimlik için çalışma yapan bir markanın ürün ambalajı demode ise kimlik bütünlüğü oluşamamaktadır. Marka kimliği aynı zamanda sürekliliğe de sahip olmalıdır. Süreklilik, deneyimlerin tahmin edilebilirliğini sağlamakta, tahmin edilebilirlik ise benimseme, kabullenme ve güven yaratmaktadır.

Bireyler en çok güven duygusu arayışı içinde bulunmaktadırlar. Bu nedenle markaya duyulan güven, tüketimin temelini oluşturmaktadır. Bu güveni oluşturabilmek içinse her konuda olduğu gibi istikrarlı bir tutumun önemi vurgulanmaktadır.

Örnek: Mc Donald`s

Mc Donald’s 79 ülkede yaptığı 26 milyar dolarlık iş hacmiyle en başarılı global markalardan biridir. Mc Donald’s değer üzerine odaklanmıştır, çünkü müşterinin değer bilinci vardır.

Sunulan Değer:
Mc Donald’s ürünleriyle, özel sunumlarıyla, fiyata yansıyan satın alma tecrübesiyle “değer” sağlar.

Yemek Kalitesi:
Sürekli sıcak, dünyanın tüm Mc Donalds’larında standart lezzet.

Servis:
Hızlı, kusursuz, dostça ve pratiktir.

Temizlik:
Kasanın her iki tarafında lekesiz temizlik vardır.

Tüketici:
Aileler ve çocuklar ağırlıklı olmak üzere geniş bir müşteri kitlesi.

Fiziksel fayda:
Lezzetli hamburgerler, kızartmalar, değer katan içecekler; oyun salonları, ödüller, hediyeler ve oyunlar gibi ekstralar.

Duyusal fayda:
Doğum günleriyle neşelenen çocuklar, Ronald Mc Donald ve diğer karakterlerle ilişki özel aile zamanları, aile yakınlığıyla oluşan sıcaklık, Mc Donalds’ın duygusal reklamlarıyla güçlenen tecrübe.

Uygunluk:
Mc Donald’s, insanların yaşadığı, çalıştığı ve toplandığı yerlere yakınlığı; yeterli ve zaman kazandıran servisi ve kolay yenilebilen ürünleri sunmasıyla en uygun hızlı servis restoranıdır.

Örnekten de görüldüğü gibi güçlü marka kimliği oluşturmak için tüketicilerin zihninde güçlü bir imaj oluşturmanız gerekir. Umarım bunu başarmışsınızdır.

Okuduğunuz için Teşekkür ederim bir sonra ki hafta da görüşmek üzere

Hasan Seyfullayev

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik Okulu Programları

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı

Kaynaklar
[1] Karacan, (2006:6).
[2] Kotler (2001).
[3] Paul Temporal “İleri Düzey Marka Yönetimi Değişen Dünyada Markaları Yönetmek” İstanbul. S,25-26

[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]