[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Mini Marka Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Marka ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuz bir nebze daha aydınlanacaktır.[/confirmation]

[info]Mini Marka eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Marka Eğitimi 4. Hafta

Merhaba Ben Hasan Seyfullayev;

Geçen hafta ki eğitimimizde sizlere marka, marka kimliği, marka kişiliğinin ne olduğunu açıklamaya çalıştım. Bu hafta ki eğitimimizde Marka Sadakatinden bahsedeceğim.

Ticaretin gelişmesi ile birlikte dünyadaki rekabet ortamı daha da ağırlaşmaya başladı.

Rekabet ortamının ağırlaşması da firmaların çeşitli pazarlama teknikleri ve stratejileri geliştirerek bir birlerinden farklılaşmaya başladılar. Markalaşma ve marka sadakati gibi kavramlar pazardaki payını kaybetmemek ve pazardan pay almak isteyen firmaların geliştirdiği pazarlama stratejilerindendir.

İşletmelerin, başarı sağlayabilmeleri ve bu başarılarını sürdürebilmeleri için mevcut müşterileri elde tutmaları ve onları markalarına sadık yapmaları gerekmektedir. Marka sadakati bağlılık, sadık olma, bağlanma olarak adlandırılan, yüzyıllardır bilinen bir kavramdır.

Marka sadakati kavramını; İngilizce “loyalty” sözcüğünün karşılığının “sadakat-bağlılık” olması sebebiyle dilimize “marka bağımlılığı veya marka bağlılığı” olarak açıklamıştır. Pazarlama terminolojisinde “brand loyalty” ifadesinin karşılığı olarak marka sadakati, marka bağlılığı veya marka bağımlılığı terimleri kullanılmaktadır.

Marka sadakati, markanın en önemli değer aracıdır. Tüketicilerin belirli bir markayı düzenli ve tutarlı olarak satın alma eğilimidir. Tüketicinin markaya karşı geliştirdiği, arkadaşlığa benzer psikolojik bağlılık anlamında kullanılmaktadır.

Marka sadakati, belirli bir zaman boyunca peş peşe gelen alışverişlerdir. Tüketicinin markaya olan inancının gücüdür. Marka sadakati sadece tüketicinin ileriki zamanlarda aynı markayı satın alması değil aynı zamanda markaya yönelik psikolojik bir bağ kurması ve davranışsal bir eğilim göstermesidir.

Tüketicinin bir marka ile arasında duygusal bir bağ oluşturması, markayı alternatifler arasından tercih etmesi ve tekrar eden bir davranış veya tutumla satın almasıdır.

Peki Marka Sadakati Yaratmayı Nasıl Başarabiliriz?

Müşteriler markaya sadakat gösterebilmek için markayı sevmelidirler. Sürekli Satın alan müşteriyi marka bağımlısına dönüştürebilmek için alışkanlıklar güçlendirilmelidir. Müşterilere satın alımlarının değeri hatırlatılmalı ve müşteriler o ürünü satın almaya gelecekte devam etmek için cesaretlendirilmelidirler.

Markaya sadık müşteri yaratmanın yolları 7 adımda özetlenebilir.[1]

Rakipsiz bir ürün geliştirmek:

Müşterinin elinde olması, onların üründen istediklerini alacaklarından emin olmalarını sağlanmasıyla mümkün olabilir.

Tüketicilere tekrar eden satın almalar sağlamak için ödül vermek.

Markanın arkasında olmak:

Müşteriler markaya güvenmezlerse satın almayacaklardır.

En iyi müşterini tanımak ve ona göre davranmak:

Satışların yüzde seksenin en üstteki yüzde yirmilik müşteri tarafından yapıldığını hatırlamak bunu sağlayabilecek en kısa yoldur.

Rakip markalardan, markanın daha kolay satın alınmasını sağlamak;

Uygunluk ve basitlik bugünün rekabetçi dünyasındaki anahtarlardır. Müşteriler uygunluk ve rahatlığı her şeyden daha çok takdir ederler.

Müşterine gitmek:

Markaların mümkün olduğunca ürünü müşterisine getirmeleri gerekir.

Müşteri (Tüketici) Servisi Şampiyonu olmak:

Müşterini hizmet için araması ve hizmetten memnun kalan müşterinin tekrarlayan satın alımları gerçekleştirmesini sağlayacaktır.

Şu anda dünyadaki en güçlü şirketlere baktığımızda, %90`ından fazlasının müşterileri ile arasında çok güçlü marka sadakati olduğu görülür.

Peki, Marka Sadakati Ne Fayda Sağlar?

İşletmeler marka sadakati yaratmak için çok emek ve para harcıyorlar. Bu emek ve harcamanın işletmeye getireceği faydalara kısa bir göz atalım:

Marka sadakati, pazarlama maliyetlerini azaltır. Yani, mevcut müşterileri elde tutmak için yapılan pazarlama maliyetleri, yeni müşteriler kazanmak için yapılacak olan pazarlama maliyetlerinden daha azdır.

Mevcut müşterilerin sadakati, işletmelerin rakipleri karşısında korunmasını sağlar. Tatmin olan bir müşteri, piyasaya yeni giren bir marka ile ilgilenmez.

Marka sadakati, işletmelere aracılar karşısında pazarlık gücü sağlar. Aracılar müşterilerin daha çok tercih ettikleri markaları raflarına koyarlar. Bunu yapmadıkları takdirde, müşterilerin mağazayı değiştireceklerini bilirler. Bu da işletmeye aracılar karsısında büyük bir ticaret gücü verir.

Marka sadakati, rakiplerin hareketlerine cevap vermek için, işletmeye zaman kazandırır. Çünkü sadık müşteri mümkün oldukça aynı işletmede kalmaya özen gösterir. Bu nedenle, marka sadakati işletmeye nefes aldırır.
Sadık müşteriler, çevresindeki kişileri de markadan olumlu bahsederler. Bu da işletmenin müşterilerini ve kazancını arttırıyor.

Marka sadakati artık bazı tüketicilerin dilinde marka aşkına (brand love) dönüştü. Marka aşkı`nı tanımlarsak:

İnsanlar artık o markasız yapamıyor. O marka olmazsa başka marka onun için anlamsız ve kalitesiz oluyor. O markadan başka hiçbir markaya güvenemiyor.

Yukarıdaki tanımı okuduğunuzda kendi kendinize sorun. Ben hangi markaya aşk duyuyorum? Genellikle cevabınızı tahmin edebiliyorum. Ben hiç bir markaya aşk duymuyorum. Peki, neden her defasında kahve içmek istediğinizde “sturbucks”a, pantolon almak istediğinizde “mavi”ye gidiyorsunuz?

Hepinizin farklı farklı nedenleri vardır. Bazılarımız, kaliteyi, hizmeti beğendiğimizden, bazılarımız için ise o marka artık bağımlılık haline geldi. Peki, hizmetini, kalitesini beğendiğimiz ürün sonra bizde de aşka dönüşmesin?

Bunun cevabını sizlere bırakıyorum.

Marka ile ilgili eğitimimizin sonuna geldik. Umarım okuduklarınız hoşunuza gitmiştir.

Bir sonraki eğitimlerimizde buluşmak üzere hoşçakalın

Hasan Seyfullayev

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik Okulu Programları

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı

Kaynaklar
[1] Karacan, (2006:6).
[2] Kotler (2001).
[3] Paul Temporal “İleri Düzey Marka Yönetimi Değişen Dünyada Markaları Yönetmek” İstanbul. S,25-26
[1] Gıddens, Hoffman, 2002: 2

[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]