[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan NLP Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu mini kurs ile NLP ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info] NLP eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

NLP Eğitimi 2. Hafta

Merhaba Ben Ayten Tekeci
Şimdi NLP yi tanıma zamanı… Hazır mısınız? Yavaş yavaş, adım adım başlayalım NLP turumuza ..

Nlp Eğitimi’ndeki yolculuğunuz belli aşamalardan oluşuyor. Bu aşamalar aynı zamanda öğrenme aşamalarıdır. NLP’ yi ya da her ne öğreniyorsanız bu aşamalardan geçerek hayatınıza alabilirsiniz…

1.Aşama Bilinçdışı Yetersizliktir.

Ne demek bilinçdışı yetersizlik peki?… Sizler NLP’ yi daha önce bilmiyordunuz…

Bilmediğiniz şey hakkında bir fikriniz de yoktu. İşte bu aşamaya aslında habersizlik aşaması da diyebiliriz… İnternette dolaşırken ya da birileri size Nlp’ den bahsetti ve artık haberdarsınız.

Şu an NLP diye bir şeyin olduğunu biliyorsunuz ve bu konuda bilgi edinmek ve bu konuyu öğrenmek istiyorsunuz..Böylelikle öğrenmede ikinci aşamaya geçmeye hazır durumdasınız…

2. Aşama Bilinçli Yetersizlik…

NLP ile ilgili bilginizin olmadığının farkında oldunuz.

NLP’yi daha iyi anlayabilmek istiyorsunuz ve bu eğitimi alarak harekete geçtiniz.. Bu bilgileri okumuş ya da dinlemiş olmanız NLP’ yi tamamen öğrendiğiniz anlamına gelmez.. Sadece öğrenmeye başlamış olursunuz.. Zihin önce bir kabullenme sürecine girer.. Arabanın nasıl kullanıldığı ile ilgili bilginizin olması arabayı kullanacağınız anlamına gelmediği gibi NLP ile ilgili bilgileri biliyor olmanız bunu öğrenmiş ve tamamen uyguluyor olduğunuz anlamına gelmiyor. Bu konuda bilinçlisiniz ama hala yeterli değilsiniz…

Öğrendiğiniz bilgileri parçalara bölerek öncelikle kendi üzerinizde, sonra yakınlarınız, daha sonra da sosyal çevrenizdeki kişiler üzerinde bir çalışma alanı oluşturarak uygulamaya geçmek önemlidir. Ayrıca televizyon programları ve diziler de bu konuda deneyim sağlayabilmek için güzel bir uygulama alanı oluşturmaktadır.

Bu aşamayı başka bir şekilde anlatmak gerekirse;

Bir yüksek tepe düşünün…Bu tepenin arkasını çok merak ediyorsunuz ve bu merakınıza yenik düşerek tepeye tırmanmaya karar veriyorsunuz..Tepenin en yüksek yerine çıkarak diğer tarafı seyretmeye başlıyorsunuz..İşte NLP yi bilmiş olmak sadece bu tepeden aşağıya bakmak gibi..Aşağıda ne var, ne yok görürsünüz ama hala oraya ulaşmış değilsinizdir…Oraya ulaşmak için bu sefer tekrar yola düşmenize gerek vardır. İşte NLP’de öğrendiklerinizi uygulamaya başladığınızda bir süre sonra hayatınızın içine almış olacaksınız ve inanın ulaştığınız yer size çok zevk verecek. Ve böylece öğrenmenin üçüncü aşamasına geçersiniz..

3. Aşama da Bilinçli Yeterlilik düzeyidir.

Bu aşamada artık araba kullanmayı öğrendiniz ve trafiğe çıktınız..Ama arabayı kullanırken dikkatinizi yoğunlaştırmanız ve daha fazla çaba harcamanız gerekir. Öğrenmelerde genelde bu aşamada pes eden ve yola devam etmeyenler sadece bilgi edinmiş olmaktan öteye gitmez.

Uygulamaları yaparak artık insanlarla iletişimde karşımızdakinin neye ihtiyacı olduğunu hangi kanaldan dünyayı algıladığını ve en önemlisi sizin olaylar karşısındaki durumunuzu daha rahat görmeye başladığınızda bilgiler beyinde otomatik hal almış demektir..Araba kullanma örneğine dönecek olursak trafiğe çıka çıka beyin artık bu işlevi çok rahat bir şekilde yapmaya başlar…Başka bir şey düşünürken birden kırmızı ışıkta durur, direksiyona odaklanmaya gerek kalmadan trafikte çok rahat bir şekilde yol alırsınız…Artık beynimiz bunu otomatik hale getirmişse 4.Aşamaya geçmişsiniz demektir. Bu da:

4. Aşama Bilinçdışı Yeterlilik düzeyidir.

Artık öğrendiğiniz bilgilerin hayatınıza yerleşmesi ile etrafınızdaki kişiler sizdeki değişimi fark edecek. Yani NLP ile ilgili becerilerinizi dışarıya yansıtma aşamasıdır.. Bu aşamada becerileriniz alışkanlık haline dönüşmüş ve hatta otomatikleşmiştir. Yaptığınız şeyin üzerine düşünmenize gerek yoktur.

Öğrenmenin hedefi budur…Bu öğrenme seviyeleri herkeste aynı kanaldan gerçekleşmez. Kimisi görsel kanalı, kimisi işitsel kanalı, kimisi kinestetik kanalı daha yoğun kullanır… Temsil sistemleri konusunda bunu daha ayrıntılı bir şekilde öğreneceksiniz. NLP’nin en güzel varsayımlarından biri “herkes ihtiyacı olan kaynaklara sahiptir veya bu kaynaklara ulaşabilir”dir. Tabi ki önce bu kaynaklardan haberdar olmak gerekir.

NLP tam olarak Nedir?

Evet … Nedir NLP..??

Açılımı Neuro Linguistic Programming’dir. Türkçesi Sinir Dili Programlaması’dır ve üç aşamada işler.

Neuro beyni temsil eder. Görme, duyma, dokunma, tat ve koku alma duyularının kullanılarak; dış dünya ile ilgili deneyimleri beynimiz arşivler. Duyu organlarıyla algılanılan mesajlar insan beynine işlenmekte ve bu mesajlar insanın inançlarını ve davranışlarını oluşturmaktadır. Neuro ;insanların dünyayı neden farklı farklı algıladığı ile ilgilenir.

Bir trafik kazasından sağ kurtulan iki kardeşi düşünelim. Aynı kazaya maruz kalmalarına rağmen birisi yıllarca tedavi görür, yaşadığı olayın etkinden kurtulamaz. Diğeri her ne kadar tamam, oldu, bitti, bak artık yaşıyoruz diyerek teselli vermeye kalksa da diğer kardeş ikna olmaz. Burada acaba daha az etkilenen duygusuz mudur? Diğeri bu kadar dipte iken bir diğeri kendisini nasıl ikna etmiştir? İşte NLP buna kafa yormuştur.

Linguistic Sinirsel uyarıların nasıl kodlandığı, nasıl bir anlam yarattığı, bu anlamı yaratırken kullandığı dil ve sözsüz iletişimi temsil eder.Kişinin kendisi ve diğer insanlar ile iletişimini kapsamaktadır. Bu kapsamda kişinin kendi kendine söylediği olumlu veya olumsuz sözleri, davranışlarına yansımaktadır. Diğer insanlar ile kurduğu iletişimde kullandığı dil de kişinin düşünce yapısı ile tutum ve davranışlarının bir neticesidir.

Programming (Programlama); Her bilgisayarın bir yazılım programı olduğu gibi insanların da davranışlarının özünde bir program vardır. Hayatımızdaki birçok davranış ve alışkanlığımız belli bir programdan sonra oluşmuştur. İstemediğimiz davranış ve alışkanlıklarımızı nasıl güncelleyeceğimiz ile ilgilenir.

NLP Kurucuları

Evet, kahramanlarımız Richard Bandler ve Jonh Grinder… California Üniversitesinde psikoloji öğrencisi olan Bandler, Gestalt Terapisi‘nin kurucusu Fritz Perls ve Aile Terapisti Virginia Satir’ in bazı ses ve görüntülerini incelediğinde tekniklerinde kullandıkları bazı ortak noktalar tespit etti. Üniversitede Gestalt Terapisi gurubunu yönetmeye başladı. Çok geçmeden üniversitede Dilbilim hocası John Grinder’ ın ilgisini çekmeyi başardı. Bir iddiaya göre hocası Grinder; ”Yaptığın şeyin nasıl yapıldığını bana öğretirsen, ben de sana senin ne yaptığını söylerim” diyerek NLP serüveni başlamıştır.

Daha sonra Hipnozun babası olarak bilinen Milton Ericson’u modellemeye başlarlar. Başlangıçta modelledikleri kişilere baktığımızda zaten psikolojinin içinde olan uzmanlardır. Daha sonra başka alanlarda başarılı kişileri de modellemeye başlarlar. Mesela hastaları ile iyi iletişim kuran doktorları modellemişlerdir.

Bugün Amerika’da 100 ‘ün üzerinde enstitü ve 2 adet üniversitesi vardır.

Tedavinin sadece tıp doktorları tarafından yapılabileceğini savunan anlayışın alternatif yöntemlerdeki başarılara rağmen açtığı savaş 1970 ‘li yıllarda ABD de başladı. Tıp sektörü ve ilaç firmaları tatlı kardan vazgeçmek istemiyordu.

Psikolojik sorunlar için ilaç tedavisi değil beyin programının değişimi gereklidir. Buna da tedavi değil eğitim denir. Bandler ve Grinder de bu konuda NLP yi bir eğitim süreci olarak adlandırarak şöyle devam ederler; “NLP’cilerin temel işlevi insanların kendi beyinlerini kullanmalarını öğretecek yollar geliştirmektir… İnsanların çoğu beyinlerini etkin ve bilinçli bir biçimde kullanmıyor. Hepimizin beyni; kapatma düğmesi olmayan bir makineye benzer. Ona yapacak bir iş vermezseniz sıkılıncaya kadar çalışmaya devam eder. Beyniniz yapacak bir iş bulamadan boş boş oturursa, ne olduğuna aldırmadan oyalanmayı tercih eder.Siz bundan kaygı duyabilirsiniz ama onun böyle bir derdi yoktur” . Beyinler bilgisayarlar gibi kullanıcı dostu değillerdir. Yapmalarını istediğiniz şeyi değil, yapmayı söylediğiniz şeyi yaparlar.Sonra da yapmalarını söylerken kastettiğiniz şeyi yapmıyorlar diye öfkeden deliye dönersiniz.

Ne kadar güzel özetlemişler insan denilen mekanizmayı değil mi arkadaşlar?

Haftaya Görüşmek Üzere…

Ayten Tekeci
Liderlik Okulu NLP Trainer

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programı için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı
Yaprak Ezel Apaydın Twitter Hesabı
[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]