[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Mini Pazarlama Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Pazarlama ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuz bir nebze daha aydınlanacaktır.[/confirmation]

[info]Mini Pazarlama eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Pazarlama Eğitimi 2. Hafta

Merhaba, Ben Hasan Seyfullayev…

İlk bölümde pazarlamanın tanımından, özelliklerinden ve pazarlama karması elemanlarından bahsettik. Bugün sizlere hepinizin çok iyi bildiği üzere pazarlama karması elemanlarından olan “Ürün (product)”den bahsedeceğim.

ÜRÜN

“Sony” DVD playeri, “Toyota Prado”, Kosta Rika tatilleri, “Sturbucks”`ın “Caffe Mocha” kafeleri, çevrimiçi hizmetleri vb. bütün bunların hepsi üründür.

Ürünle ilgili farklı bakış açıları mevcuttur. Bunlardan bazılarını sizlere sunacağım.

Kotler`e göre ürün;
Pazarlama karmasının temel öğesidir. Ürün kalite, tasarım ve marka gibi önemli birtakım öğeleri içeren ve firma tarafından pazara sunulan nesnedir. Firmalar sundukları bir ürünün parçası olarak kiralama, dağıtım, onarım, eğitim vb farklı hizmetleri de sağlamalıdırlar.

Walters `e göre ürün:
Sadece ürünün nitelikleri değil, müşteriye sağlayacağı yararlar da tanımlanmalıdır.

Yukarıdaki tanımlara baktığımızda Kotler`le Walters`in tanımlarının ortak noktası ürünün iyi olmasından ziyade hizmetin de iyi olmasıdır. Aslında tüketiciler memnuniyet satın alırlar. Peki, müşteri nasıl memnun olur? Tabii ki ürünün kalitesi ve hizmeti iyi olduğunda…

Ürün kalitesi dediğimizde, ürünün müşteriler tarafından kabul edilme derecesi ile belirlenmelidir. Pazarlama açısından kalite; müşteri memnuniyeti sağlaması açısından ürünün sahip olduğu özellikler ve ihtiyaçları karşılayabilme derecesi olarak ifade edilmektedir. O yüzden kalite kavramı her tüketici için farklı şekilde algılanabilir.

Örneğin; farklı tip kot pantolonlar arasında en dayanıklı olan ürün en kaliteli ürün olarak düşünülebilir.
Müşteri odaklı şirketlerin bazıları kaliteyi müşteri memnuniyeti gibi değerlendiriyorlar. Lakin Amerika Kalite Birliği kaliteyi hizmet ve ürünün müşterinin ihtiyacını ödemesi gibi kabul ediyorlar.

Örnek olarak; “Siemens” şirketi kendi kalitesini şöyle açıklıyor: “Eğer sattığımız ürün değil, hizmet ettiğimiz müşterilerimiz yeniden bizi tercih ediyorlarsa bu kalitedir”. Bütün bu müşteri odaklı deyimler kalitenin müşteri ihtiyacı ile başlamasını ve müşteri memnuniyeti ile bitmesini söylüyor.

Kaliteden bahsettiğimize göre birazda hizmetten bahsedelim. Bazen biz tüketicilerin ihtiyaçlarımızı giderecek şey, bir ürün, bazen de bir hizmet olabilir.

Ürün; görülebilen, dokunulabilen, tadılabilen, kısaca somut, duyu organlarıyla algılanabilen pazarlama bileşenleri iken, hizmetler ise genellikle duyu organlarınca algılanamayan, soyut, ancak tüketiciler tarafından fark edilip, hissedilebilen pazarlama bileşenleridir.

Hizmetler genelde fikirleri de içine alır.

Bir ürün, fiziksel bir mal veya ikisinin karışımı olabilir. Örneğin; bir restoranda yemek yediğinde, yiyecek satın alırsın (fiziksel bir ürün), restoran personeli tarafından hazırlanıp ve sunulması ise fiziksel olmayan bir üründür (yani hizmet).

Rakipler sadece fiziksel ürünlere odaklandığında, firmalar ara sıra hedef pazarlarında değer yaratabilmek için, fiziksel ürünlerin yanında hizmetler üzerine de yoğunlaşabiliyorlar. Birçok şirket günümüzde müşterilerine yüksek kalitede ürün sunmaktadır.

Örneğin, yüksek kalitede bir televizyon alan bir müşteri, televizyonun nasıl kurulacağı konusunda bilgisiz olabilmektedir ve buda müşteriyi tedirgin ediyor. Televizyon üreten şirket bunun yanında müşteriye hizmeti de sunmaktadır. Şimdi ürün mü daha önemli, yoksa hizmet mi? Bu tabii ki tartışılır. Çünkü ürün olmazsa hizmet de olmaz. Hizmet olmazsa üründe fark edilemez.

Bu eğitimimde hizmetlerden çok bahsedemeyeceğim. Çünkü, hizmetlerle ilgili geniş şekilde online eğitimimiz bulunmaktadır. Okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz

Ürünü anlatırken kaliteden, hizmetten bahsettik. Peki üründen bahsederken “Marka” dan bahsetmemek mümkün mü? Tabii ki Hayır…

Marka

“Marka” dediğimiz zaman hepimizin aklına farklı farklı isimler, logolar, şekiller semboller gelir.

Marka, bir işletmenin mal ve hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan, kişi adlarından, sözcüklerden, şekillerden, harflerden veya sayılardan oluşan her türlü işaret olarak tanımlanır.

Pazarlama açısından baktığımızda marka, bir işaret, sembol olmanın ötesinde anlam ve değerler taşır. Markanın bilinirliği, bir şirketin ürününü müşterilerin ne kadar iyi tanıdığını ve kabul ettiğini ifade etmektedir.

Güçlü markalar yüksek marka değerine maliktir. Marka değerini ölçmek çok zordur. Lakin araştırmalara göre “Coca-Cola”nın marka değeri 70 mlr dolar, “Microsoft”un 65 mlr dolar, “İBM”in 52 mlr dolardır.

Peki, Marka nasıl olunur? Diye soracak olursanız:

Marka olmak için ilk iş, uygun bir marka ismi bulduktan sonra, tüketici gözünde nasıl bir konumlandırma arzulandığını saptamaktır. Bu husus bir anlamda markanın esas vaadini ortaya koymaktadır. Markanızın logosu rengi, kimliği, dükkânın iç tasarımı, reklamı, çalışanları ve bu saydıklarımızın hepsi kaliteli olduğunda zamanla markanız değer kazanmaya başlayacaktır.

Sonuç olarak,

Hedefimiz ürünümüzü kaliteli yapıp, hizmetimizi ürünümüze uygun sunmak ve zamanla tüketicilerin bizi marka olarak algılamasını sağlamak.

Katılımınız için Teşekkür ederim…

Saygılar…

Hasan Seyfullayev

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik Okulu Programları

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı

[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]