[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Mini Pazarlama Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Pazarlama ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuz bir nebze daha aydınlanacaktır.[/confirmation]

[info]Mini Pazarlama eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Pazarlama Eğitimi 5. Hafta

Merhabalar yine Ben Hasan Seyfullayev

Geçen hafta ki eğitimimizde sizlere pazarlama karması elemanlarından biri olan “Tutundurmadan” bahsettik. Artık yavaş yavaş pazarlamayla ilgili eğitimimizin sonuna yaklaşıyoruz. Bu hafta ki eğitimimizde pazarlama karması elemanlarından sonuncusu olan “Dağıtım” dan sizlere bahsedeceğim.

Dağıtım

Bildiğiniz gibi, işletmeler ne kadar iyi ürün üretirlerse üretsinler, bunları ne kadar cazip fiyatlandırırlarsa fiyatlandırsalar, tutundurmayı ne kadar güzel yaparlarsa yapsınlar, eğer bu ürünleri tüketicilere ulaştıramıyor ve onların bulundukları bölgelere dağıtmada yetersiz kalıyorlarsa tüm bunların fazla bir önemi kalmayacaktır.

Ürünler ortaya çıktıktan sonra onları fabrikada, atölyede ya da depolarda tutmanın potansiyel müşteriye hiçbir yararı yoktur.

Tüketicilerin pazarda onca alternatif ürün dururken, işletmenizi araştırıp da gelip sizi bulmaları pek olası değildir. Ürünler, yalnızca müşterilerin satın almasına uygun yerde bulunursa satılır. Bir ürün veya hizmet sunuluyor ve müşteriler ondan yararlanmıyorsa tam bir zarar söz konusu demektir. Çünkü dağıtılamayan ürünün işletmeye bir maliyeti vardır.

Pazarlama açısından üretilen ürün ve hizmetin, tüketicinin istediği miktarda, yerde ve zamanda ulaştırılması son derece önemlidir. Bu açıdan dağıtımın ve dağıtım kanallarının pazarlamada rolü ve önemi büyüktür.

İyi dağıtım, ürünlerin doğru zamanda doğru yerde olmasını sağlamak demektir. İyi bir pazarlama uygulaması, doğru ürünlerin doğru fiyatla doğru yerde olmasını gerektirir.

Ancak, bazen işletmeler dağıtıma pek önem vermiyorlar ve buda şirkete zarar veriyor. Lakin bunun aksine bazı işletmeler dağıtımdan doğru faydalandıklarından rekabet ortamında kendilerini lider durumuna getirmiştir.

Örneğin, “FedEx”`in hızlı posta ulaştırması onu piyasada lider konumuna getirmiştir. “Dell” bilgisayarları kendi bilgisayarlarını perakende mağazalardan direkt tüketicilere hızlı şekilde ulaştırması şirketi güçlendirmiştir.

İşletmeler ürettikleri ürünleri tüketicilere iki şekilde dağıtabilirler:

• Doğrudan dağıtım
• Dolaylı dağıtım

Doğrudan dağıtım;
Üreticinin, ürettiği ürünleri hiçbir aracı kullanmadan tüketici veya kullanıcıya ulaştırdığı dağıtım şeklidir. Yani doğrudan dağıtım, üretici ile tüketici arasındaki alım-satım ilişkisinin gerçekleşmesi için taraflardan birinin, dağıtım fonksiyonlarının tümünü veya önemli bir bölümünü üstlenmesiyle gerçekleşir.

Direkt dağıtımda, dağıtım kanalını oluşturma görevini genellikle üreticiler üstlenir ve kendi dağıtım ağını kurarlar. Ancak dağıtımı illaki üretici yapacak diye bir şart yoktur. Bazı alanlarda dağıtım bizzat alıcı tarafından direkt olarak üreticiden ürünün alınması yoluyla da yapılabilir.

Günümüzde üreticilerle tüketiciler arasındaki mesafenin giderek artması, ürünlerin mülkiyetlerinin el değiştirilmesinde, arada aracıların kullanılmasını zorunlu hale getirmektedir.

O yüzden üreticiden tüketiciye doğru ürün ve hizmetlerin ulaşmasında aracı kullanılıyorsa o zaman dolaylı dağıtımdan bahsedilebilir.

Dolaylı dağıtım;

Üretici ile tüketici arasındaki alım-satım ilişkisinin hukuki ve iktisadi bağımsızlığı olan ticari kuruluşlarca sağlanması halidir. Bağımsız ticari kuruluşlar, dağıtım kanallarının çeşitli düzeylerinde yer alan toptancı, yan toptancı, komisyoncu, perakendeci, vb.dir. Bunlara kısaca aracı denilmektedir. O halde dolaylı dağıtımda üretici ile tüketici arasında bir veya birkaç aracının olması gerekmektedir.

Bazen Şirketler dağıtımla ilgili bazı soruları kendilerine soruyorlar. Ürettiğimiz ürünün dağıtımını kendimiz mi üstleneceğiz ( e-ticaret yoluyla), yoksa dağıtım için toptancılar, perakendeciler ve diğer uzmanları mı kullanacağız.

Çoğu şirketler, tüm pazarlama işlerini kontrol altında tutabilmek için tüketiciye doğrudan dağıtım yapmayı tercih ediyor. Şirketler bu şekilde, hedefledikleri müşterilerine daha düşük maliyetle hizmet edebileceklerini düşünüyorlar.

Günümüzde internet de doğrudan dağıtımı kolaylaştırdı. Artık küçük ölçekli işletmeler bile uzmanlaştığı alanda kendi web sitelerini kurarak tüm dünyadaki müşterilerinin ilgisini çekebiliyorlar.

Bir üretici tüm dağıtım işini tek başına üstlenmek istiyor olsa bile, bazı durumlarda bu imkânsızdır. O yüzden şirketlerin bazılarının Dolaylı dağıtım kanalı kullanmalıdır. Çünkü aracıların çoğu üreticilerin müşteri ihtiyaçlarını daha iyi bir şekilde ve daha düşük maliyetlerle karşılamasına yardımcı olmaktadır.

Yukarıda anlattıklarımızdan bir sonuç çıkaracak olursak, bir işletmenin dağıtım kararları çok önemlidir. Çünkü bu kararları değiştirmek oldukça zor ve maliyetlidir. O yüzden pazarlama yöneticileri dağıtım ile ilgili karar verirken dikkatli olmalıdırlar.

Okuduğunuz için Teşekkür Ederim bir sonra ki eğitimimizde görüşmek üzere Saygılar

Hasan Seyfullayev

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik Okulu Programları

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı

[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]