[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Protokol ve Görgü Kuralları Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Protokol ve Görgü Kuralları ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info]Mini Protokol ve Görgü Kuralları eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Protokol ve Görgü Kuralları Eğitimi 2. Hafta

Merhaba ben Ezel Apaydın.
Geçen haftaki eğitimimizde Protokol ile ilgili temel bilgilere değinmiştik. Bu haftaki eğitimimize protokolde tanışma ve tanıştırılma kuralları ile devam edeceğiz.

Tanışma ve Tanıştırılma

Bilindiği üzere tanışma iletişimin temelini oluşturması sebebiyle sosyal yaşantımızda büyük önem arz eder. Yapılan araştırmalar kişinin karşısındaki verdiği ilk izlenimin ilk dokuz saniye içerisinde oluştuğunu göstermektedir.

İlk izlenim için hiçbir zaman ikinci bir şans yoktur ve maalesef kolay kolay da kırılamaz/değiştirilemez. İlk izlenimi kolay kolay yıkamayacağınızdan, olumlu bir intibaı karşınızdakine yansıtabilmeniz çok önemlidir. Bu açıdan düşünecek olursak tanıştığımız andaki en büyük silahımız gülümsememiz olacaktır.

Tanışmalar farklı ortamlarda gerçekleşebilir ancak unutulmaması gereken önemli unsurları vardır.

Örneğin;

– Göz teması, içten ve samimi bir şekilde gülümseme karşı tarafta olumlu etki bırakacaktır.
– Birbirine yabancı iki kişi karşı karşıya getirildiğinde onları birbirine tanıtan üçüncü kişinin nazik ve güler yüzlü olması gerekir. Ayrıca iki kişiyi birbirine tanıştırırken adı, soyadı ve unvanını bildirmeyle yetinmemeli o kişilerin rahatlıkla konuşabilmelerini sağlayacak değerler de katabilmelidir.
– Tanıştırılan kişilerin işleri ya da ilgi alanlarından bahsederek konuya girmek uygun konuşma ve sohbet alanı yaratabilmek için önemli bir adım sayılabilir.

Tanışmadan bu kadar bahsetmişken aslında hepimizin sorunu olan ¨Peki, önce kimi kiminle tanıştırmalıyım?¨ sorusuna cevap verelim isterseniz.

[warning]İşte size tanıştırılma sırasında kolaylık sağlayacak birkaç önemli ipucu:[/warning]

Tek kişi bir çifte ya da topluluğa

Yeni gelen, orada bulunan gruba

Küçükler büyüklere

Astlar üstlerine

Erkekler kadınlara

Gençler yaşlılara tanıştırılmalıdır.

Peki, kendimizi tanıtmamız gereken durumlarda bunu nasıl yapacağız?

Bulunduğunuz ortamda herhangi bir sebepten dolayı kendinizi tanıtmak zorunda olduğunuz durumlarda eğer kadın iseniz kendinizi erkeğe tanıştırmazsınız.

Sadece toplumda önemli işlere imza atmış bilim insanı, iş adamı, devlet büyüğü, sanatçı gibi şahsiyetlerle tanışma imkânı doğmuşsa kadınlar da kendini bu kişilere tanıştırabilir.

Kendinizi tanıtırken karşınızdakinden izin alarak söze başlamak olumlu bir etki yaratır. Bunu yaparken ad-soyad söylemek yeterlidir.

Tanışma görev ya da meslek gereği gerçekleşiyorsa unvanınızla ilgili kısa bilgi de verebilirsiniz.

Bir kişiyi çok kalabalık bir gruba tanıtıyorsanız kişinin sadece İSMİNİ söylemeniz yeterli olacaktır. Çoğunlukla diğerlerini de tek tek o kişiye tanıtmaya gerek yoktur. Gruptaki kişiler az sayıdaysa herkesi tek tek tanıtmanız yararlı olacaktır.

Tekli Tanışmalarda Nasıl Davranılmalıdır?

Göz teması kurulduktan sonra karşınızdakinde izin alarak kendinizi tanıtabilirsiniz. ¨ İzin verirseniz size kendimi tanıtabilir miyim?¨ şeklinde.

Eğer elinizde eldiven varsa tanışmadan önce mutlaka çıkarın. Gözünüzde güneş gözlüğünüz varsa çıkarmayı unutmayın.

Tanışma yolda gerçekleşiyorsa kenara çekilmeyi unutmayın.

Tanışma yapılırken elinizde tespih, sigara vb. Herhangi bir şey kesinlikle bulunmamalıdır.

El Sıkışmak

Tanıştığınız kişinin elini içten ve samimi bir şekilde sıkın ancak aşırı güç kullanmadan!

Gençler ilk olarak kendilerinden yaşlı kişilerin elini uzatmalarını beklemelidir.

Aynı yaş ve mevkide olanların el uzatmak için birbirlerini beklemelerine gerek yoktur. Ancak karşınızdaki kadınsa önce onun el uzatması beklenir. Aksi durumda erkek sadece başıyla selamlamalıdır.

Ast üstün, mevkii düşük olan mevkii yüksek olanın elini uzatmasını bekler.

Tokalaşırken her zaman sağ el kullanılır, ancak sağ el doluysa ve kişi onları sol ele aktaramıyorsa sol el kullanılır.

Tokalaşma sırasında kişiler birbirlerinin yüzlerine bakmalıdır. El sıkışma işlemi dirsek seviyesinde olmalıdır.

Tanıştırılma sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da HİTAP’ tır.

Çoğu zaman kime nasıl hitap edeceğimizi karıştırır ve kendimizi zor duruma düşürebiliriz. En dertli olduğum konu da budur aslında. Çünkü insanlar çoğu zaman kime nasıl hitap etmesi gerektiğini bilmezler.

¨İyi de kime nasıl hitap edeceğiz?¨ dediğinizi duyar gibiyim.

Sizi daha fazla meraklandırmadan hemen aktarayım:

Tanımadığımız kişilere, samimiyetimizin olmadığı kişilere, yaş ve mevki itibariyle yüksek kişilere SİZ diye hitap etmeliyiz. Aile fertlerine, yakınlara, aile dostlarına SEN diye hitap edebiliriz.

Bir dipnot geçelim hemen: Yaş ve mevkice yüksek kişiler diğerlerine, tanımasalar da “sen” diye hitap edebilirler. Duyduğunuz zaman tuhaf karşılamayın…

Mevki ve sosyal durum olarak aynı seviyede biriyle konuşurken eşinizden bahsedecekseniz, adını kullanarak ya da “eşim” diye söz edebilirsiniz. “Eşim Turgut¨ Fakat kendinizden daha alt mevkide biriyle konuyorsanız eşinizin isminin sonuna “Bey/Hanım” ibarelerini eklemeniz daha uygun olacaktır. “Eşim Turgut Bey, Eşim Ezgi Hanım”

Makam ve meslek sahibi kişilerle konuşurken isimlerini söylemek yerine buna uygun hitaplar kullanabilirsiniz. “Kaymakam Bey/ Avukat Hanım” İsimleri zor hatırlayan biriyseniz size kolaylık sağlayacaktır.

Karşımızdaki kişiye üçüncü birinden bahsederken o kişi yanımızdayken ona nasıl hitap ediyorsak yanımızda olmadığı zaman da öyle aynı hitap şeklini kullanmamız gerekir.

Bu haftaki dersimizde tanışma ve tanıştırmaya dair bilinmesi gereken hususlardan söz ettik. Tanışmada göz teması, el sıkışma ve hitap şekillerinin önemini vurguladık. Umarım bilgileneceğiniz bir eğitim olmuştur.

Bir Sonraki Hafta Görüşmek Üzere…
Yaprak Ezel Apaydın
Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programı için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı
Yaprak Ezel Apaydın Twitter Hesabı
[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]