[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Protokol ve Görgü Kuralları Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Protokol ve Görgü Kuralları ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info]Mini Protokol ve Görgü Kuralları eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Protokol ve Görgü Kuralları Eğitimi 4. Hafta

Merhaba, ben Ezel Apaydın.
Protokol Kuraları eğitiminin dördüncü haftasına geldik. Bu haftaki eğitimimizde işinize yarayacağını düşündüğüm DAVET PROTOKOLÜ ve SOFRA ADABI konularını ele alacağız.

Bilindiği gibi davetler topluluk hayatının vazgeçilmez parçalarıdır. Davetlerde sadece ev sahibinin değil, davete katılan konukların da önemi büyüktür. İyi bir davet verilmek isteniyorsa özen ve titizlikle hazırlanmalıdır.

Resmi ve büyük davetler için davetiye hazırlanmalıdır. Özel ve küçük davetler için, yazılı davet yapılabileceği gibi sözlü ya da telefonla da davet yapılabilir.

Öğle yemeği 12:30-13:00 arası başlar, akşam yemeği 20:00-20:30 arası başlar. Bitiş saatleri davetiyeye yazılmaz. Kokteyl vermek istiyorsanız saatleri genellikle 18:00-20:00 arasıdır. Kokteyllerde başlama ve bitiş saatleri belirtilmelidir.

Yemek davetiniz 8 kişiyi aşıyorsa üzerinde davetlilerin unvanı ve soyadı yazan yer bulma kartları hazırlanmalıdır. Bu kart ya tabağın baş tarafında ya da servis tabağında bulunan peçetenin üzerinde olmalıdır.

Bir davet aldıysanız bunu mümkün olan en kısa zamanda cevaplamalısınız. Eğer katılamayacaksanız özür dilemelisiniz. Davetlerde özellikle “Lütfen Cevap Veriniz” ifadesi kullanılmışsa gidip gidemeyeceğinizi davet sahibine kesin olarak bildirmelisiniz.

Davetlere 10-15 dakika önce veya sonra gidebilirsiniz. Daha erken ya da daha geç gitmeniz ev sahibini zorda bırakır ve kaba bir davranıştır.

Yemekte kıymetli bir şeyi kırarsanız ve kırdığınız şey bir takımın parçasıysa aynısını almanız gerekir. Aynısını bulamadığınız taktide başka bir şey almayın, ev sahibine bir çiçek yollayarak özür dileyin.

Eğer sigara içiyorsanız yemek odasına yanan sigara ile girmeyin. Kül tablasından başka hiçbir şeyi kül tablası olarak kullanmayın.

Misafirleri memnun edebilmek için masada oturma protokolüne uymak gerekir. Bunun için misafirleri; içtimai mevkilerine ve bulundukları makama, yaşlarına,
cinsiyetlerine,
sizinle olan akrabalık derecelerine göre derecelendirip yerlerine oturtmalısınız.

AKŞAM YEMEĞİ DAVETLERİ

Özel Akşam Yemeği Davetleri

Özel akşam yemekleri evimizde verdiğimiz akşam yemekleridir. Dostlarımız, akrabalarımız veya çalışma arkadaşlarımızı davet edebiliriz. Kıyafet mecburiyeti yoktur. Ev sahibesi misafirleri yemek odasına davet eder ve nereye oturulacağını gösterir. İki erkek veya iki hanım yan yana oturtulmaz.

Yarı Resmi Akşam Yemeği Davetleri

Özel akşam yemeği davetlerinden daha resmidir. Gerek yemekler gerekse kullanılan yemek takımları daha ağır ve kaliteli olmalıdır. Davete katılıp katılmayacağınız mutlaka bildirilmelidir. Erkekler genellikle smokin veya buna benzer ağır takım elbise giymelidir. Hanımlar da uzun veya kısa akşam elbisesi giymelidir. Yemek salonuna ev sahibesinden önce girilmez. Sofraya ev sahibi ve 
sahibesi oturmadan oturulmaz.

Resmi Akşam Yemeği Davetleri

Resmi akşam yemeklerine davetiyede belirtilen saatte gidilmelidir. Önce ev sahibesi, sonra ev sahibi, daha sonra diğer misafirler selamlanmalıdır. Davetiyede belirtilen kıyafetin giyilmesi zorunludur. 
(Genellikle erkekler frak veya smokin, bayanlar ise akşam yemek kıyafeti giyerler.)

Ev sahibesi ve ev sahibi oturma salonunun kapısının iç tarafında misafirleri karşılar. Yemek salonuna geçerken, ev sahibesiyle varsa şeref misafiri herkesten önce girer. Ev sahibi ve şeref misafirinin eşi hemen onları takip eder. Diğer misafirlerin girişinde herhangi bir öncelik bulunmaz.

KAHVALTI DAVETLERİ

Kahvaltı zamanı 08.00-10.00 arasıdır. Kahvaltı masasına küçük bir vazo içerisinde çiçek konulmalıdır. Kahvaltı takımları masaya önceden konulmalıdır. Kahvaltıda kullanılan çatal, tabak, bıçak, peçete gibi takımlar öğle ve akşam yemeklerinde 
kullanılan takımlardan küçük boyutludur. Soğuk yiyecek ve içecekler masaya önceden konulabileceği gibi kahvaltıya oturduktan sonra 
da getirilebilir. Sıcak içecekler masaya sonradan getirilmelidir. Kahvaltı sırasında kahve ikram edilecekse, ikram edilen kahve kesinlikle köpüklü ya da telveli 
olmamalıdır. Bunun yerine Amerikan kahvesi, toz kahve veya İtalyan espresso gibi köpüksüz 
ve telvesiz kahve ikram edilmelidir.


KOKTEYL

Ev sahipleri ile şerefine parti verilen kişi bir süre kapıya yakın bir yerde durarak gelen misafirleri karşılar. Kokteyl biri şerefine veriliyorsa, gelen misafirler ev sahipleri tarafından bu şeref misafirine tanıştırılır. Genellikle akşam yemeğinden önce düzenlenir.

RESEPSİYON 


Misafir kabul etme töreni anlamına gelir.

Resepsiyon Çeşitleri

1) Resmi resepsiyonlar

2) Yarı resmi resepsiyonlar

3) Resmi olmayan resepsiyonlar

Resepsiyonların başlama ve bitiş zamanı davetiyelerin üzerine yazılır. Genellikle başlama zamanı 18.30, bitiş zamanı ise 20.30 dur. Çok resmi resepsiyonlar biraz daha geç başlayabilir ve saat 22.00’dan sonra da dans müziği ile 
devam edebilir.

Resmi-yarı resmi resepsiyonlarda giyilecek kıyafetler davetiyelerde belirtilir. Belirtilen kıyafetin giyilmesi zorunludur.

Resmi olmayan resepsiyonlarda; erkekler koyu renk elbise giyerler. (Davetiyede belirtilen kıyafet varsa onu giyme 
zorunluluğu vardır.) Hanımlar öğleden sonra elbisesi giyerler. Resepsiyonlara davetiye üzerinde belirtilen zaman limiti arasında herhangi bir anda gelinebilir fakat kabul ve karşılama töreni bitmeden gidilmesine mutlaka özen gösterilmelidir.

Bir resepsiyona

1) Cumhurbaşkanı

2) Kral ve/veya kraliçe

3) Meclis başkanı

4) Başbakan

5) Mevkii yüksek birisi gelecekse diğer misafirlerin daha önce davet yerinde olmaları 
gerekir.

Resepsiyonda en az 45 dakika kalınmalıdır. Resmi resepsiyonlarda; ev sahipleri ve şeref konukları kabul hattında yer alıp misafirleri karşılarlar.

Kabul hattı sırası

1) Ev sahibi

2) Şeref misafiri

3) Şeref misafirinin eşi

4) Ev sahibinin eşi

5) Sıranın sonunda hanım bulunmasını önlemek amacıyla bir erkek bekletilmelidir.

BÜFELER

Konuk sayısı fazla olan davetler için kullanılması uygundur. Genellikle büfeler self-servistir. Bu davette protokole göre oturtma düzeni oluşturmaya gerek yoktur. Sadece onur konukları için yer ayırmak yeterli olacaktır. Hazırlanan büfeler konuk sayısına göre artırılarak büfe önünde uzun kuyrukların oluşması önlenmelidir.

SOFRA ADABI

Yemek masasına üçten fazla bıçak ve çatal konmaz. Eğer gerekirse, kullanılacağı yemekle birlikte servis edilir.Çatal , kaşık, bıçak masada nereye konulmalıdır?

Çatallar servis tabağının soluna konur. Dıştan içe doğru meze çatalı →balık çatalı→ yemek çatalı

Bıçaklar servis tabağının sağına konur. Dıştan içe doğru meze bıçağı→ balık bıçağı→ yemek bıçağı

Kaşıklar servis tabağının sağına bıçakların dışına konulur. Resmi yemeklerde masaya çorba ve tatlı kaşığı konulur. Özel yemek ve davetlerde yalnız çorba kaşığı konulur. Diğer kaşıklar kullanılacağı yemeklerle servis edilir.

2 ve 3 bardak dizilişlerinde su bardağı en başta yer alırken, 4 bardak dizilişinde en başta şampanya bardağı yer almaktadır. Ancak diziliş değişmemektedir.

Çorba, tatlı ve meyve tabakları her zaman başka bir tabağın içerisinde servis edilir.
Kullanılacak tabakların renk ve biçim bakımından servis tabağına uyması gerekir.

Çatal, kaşık ve bıçak bir başkasına verilirken ortasından tutularak verilir.

Peçeteler: Resmi yemeklerde servis tabaklarının içine konulur. Resmi olmayan yemeklerde ise çatalların soluna konur.

İçme suyu masada sürahilerin içinde bulunur ve su bardakları önceden doldurulur. Pahalı şaraplar kendi şişesinde ikram edilir ancak masaya konmaz. Ucuz şaraplar küçük sürahilerle masaya konur.

Bu haftaki eğitimimizin de sizin için yararlı olacağını umuyorum.

Her türlü soru ve paylaşımlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yaprak Ezel Apaydın
Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programı için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı
Yaprak Ezel Apaydın Twitter Hesabı
[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]