[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Protokol ve Görgü Kuralları Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Protokol ve Görgü Kuralları ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info]Mini Protokol ve Görgü Kuralları eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Protokol ve Görgü Kuralları Eğitimi 5. Hafta

Merhaba ben Ezel Apaydın.
Bu haftaki eğitimimizde Makam Protokolünden bahsedeceğiz. Umarım sizin için de verimli geçen bir hafta olacaktır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında, örgütü temsil eden yöneticilerin oturdukları odaya ve işgal ettikleri mevkie “makam” denir.

Her kurumda makam odasının, kurumun en iyi yerinde olmasına, en iyi ve en güzel biçimde düzenlenmesine ve donatılmasına önem verilmelidir.

Peki makam odası nasıl düzenlenmelidir?

Makam odasında iki kapı olmalıdır. Birinci kapı; koridora açılmalı, yönetici ya da randevulu gelen eş ve üst konuklar bu kapıdan girmelidir. İkinci kapı ise özel kaleme ya da sekreterliğe açılmalı, kurum personeli, iş sahipleri ve tüm ziyaretçiler bu kapıdan girmelidir.

Makam odasının hemen yanında bir bekleme, dinlenme ya da çalışma odası bulunmalı ve burada konuklara ait bir lavabo, tuvalet bulunmalıdır.

Makam masası kapının karşısında veya yanında olacak şekilde konumlandırılmalıdır. Makam sahibi sırtı daima duvara dönük, yüzü tüm alana hakim olacak şekilde, gözler kapıyı kontrol edebilecek şekilde oturmalıdır.

Makam masası ve koltuğun büyüklüğü mutlaka oda büyüklüğü ile orantılı bir şekilde olmalıdır. Makam masasının arkasında bordo renkli çuhadan veya deriden yapılmış makam fonu bulunmalıdır. Makam masasının sağ gerisinde, tepesinde ay yıldız bulunan direğe çekili Türk Bayrağı; sol gerisinde, tepesi yuvarlak, direğe çekili kurumun özel tanıtıcı bayrağı bulunmalıdır.

Makam masasının üzerinde deri sumen, kalın ucu olan özel imza kalemi, kurum mevzuatı, birkaç kaynak bilimsel kitap, kurutmaç, kurumun çalışma faaliyetleri ile yıllık istatistiksel bilgileri bulunmalıdır. Masa üzeri tamamen boş olmamalıdır.

Makamlardaki protokol kuralları da kamusal alanlarda dikkat edilen önemli bir husustur.

Makam odasında konuk, daima sırtı duvara, yüzü önden ya da yandan kapıya, pencereye ve açık alana gelecek biçimde, sağdaki koltuğa buyur edilmeli; sırtı kapıya veya pencereye dönük oturtulmamalıdır.

Üst; makama geldiği zaman makam masası önündeki makama en yakın misafir koltuğuna oturur. Ast da üstün oturduğu koltuğun karşısına oturmalıdır. Kurum yöneticisi; astlarını, ziyaretçilerini, personelini mutlaka makamda kabul etmelidir. Kabul sırasında makam koltuğundan kalkıp konuğa ¨hoş geldiniz¨ diyerek ve konukla tokalaşarak konuğa yer göstermeli ve sonra yerine oturmalıdır.

Makamda üstler varsa eğer zorunlu olmadıkça telefonda görüşme, imza atma, personel ya da astlarıyla görüşme gibi davranışlardan kaçınılmalıdır.

Makamın vekaleten devralındığı durumlarda makam vekili, gerçek makam sahibinin koltuğuna oturmamalı, işlerin takibi için kendi makamını kullanmalıdır. Fakat resmi toplantılar ve merasimlerde, onur konuklarının kabulünde kurumu temsil ettiği için vekalet ettiği makamda bulunmalıdır.

Astlara verilen emir ve talimatlar daima makamda verilmeli, başka herhangi bir nedenler kişilerin yanlarına gidildiğinde onlara müdahale edilmemeli ve emir verilmemelidir. Kişilerin yanında genellikle izleyici ve dinleyici olarak kalınmalı varsa herhangi bir sorunda makama çağırılarak sorunlar çözülmelidir.

Makamda görüşme ya da toplantı yapılırken içeriye ast ya da konuk kabul edilmemeli, acil veya zorunlu olmadıkça telefon görüşmeleri yapılmamalıdır. Zorunluluk halinde özür dileyerek izin istenmelidir.

Şimdi biraz da makamdaki servis sırasından söz edelim.

Makamınızda konuklarınıza bir şey ikram edeceğinizde önce üst amirlere ya da hanımlara ne istedikleri kibar bir ifadeyle sorulmalı ve aynı sırayla da servis yapılmalıdır. En son makam sahibine ikram yapılmalıdır.

Eğer önemli bir konuksa ikramı özel kalem müdürü, eş düzey bir konuksa makam sahibinin kendisi yapabilir.

Servis yapıldıktan sonra hızla yürüyerek kapıya yanaşılır ancak kapı açıldığı sırada servis yapan görevli ya da özel kalem müdürü yüzünü makama dönük olarak ve başı ile selamlayarak odadan çıkmalıdır.

Çay ikram edilecekse MUTLAKA ince belli cam bardakta ikram edilmelidir. Çay her konuğa ikram edilir ancak kahve sadece özel konuklar için yaptırılır.

Makam sahibi bu kuralları bilinçli olarak uygularsa konuğuna verdiği değeri rahatlıkla gösterebilir.

Haftaya Görüşmek Üzere…

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programı için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı
Yaprak Ezel Apaydın Twitter Hesabı
[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]