[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Protokol ve Görgü Kuralları Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.Bu mini kurs ile Protokol ve Görgü Kuralları ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info]Mini Protokol ve Görgü Kuralları eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Protokol ve Görgü Kuralları Eğitimi 6. Hafta

Merhaba ben Ezel Apaydın.

Mini Protokol ve Görgü Kuralları Eğitimi’nin son dersine geldik.  Birkaç haftadır yayımladığım derslerle ilgili sizlerden çok olumlu tepkiler almaktayım, bunun için de hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Şimdi dilerseniz son dersimize başlayalım.

Bu haftaki eğitimimizde ZİYARETLER’ den söz edeceğiz. Bilmeniz gereken nokta yapacağınız bütün ziyaretlerde dikkat etmeniz gereken iki temel nokta vardır.

– Ziyaretler randevulu olarak yapılmalıdır.

– Ziyaret saati çok iyi seçilmelidir.

Bu iki temel hususa göre öğleden önce yapılan ziyaretler 10.00-11.00 saatleri arasında, öğleden sonra yapılan ziyaretler ise 15.00-17.00 saatleri arasında yapılmalıdır.

TEBRİK ZİYARETLERİ

Tanıdığımız kişiler önemli bir görev ya da makama getirildiği zaman yapılan ziyaretlerdir. Randevulu ya da randevusuz yapılabilir.

Randevusuz tebrik ziyaretleri; ziyaret edilecek kişinin hangi gün ve saatlerde tebrikleri kabul edeceği belliyse yapılır. Gün ve saatler sekreterlik ya da özel kalemden öğrenilir.

Randevulu tebrik ziyaretleri; tebrik kabul günleri ya da saatleri dışında herhangi zamanda gidilecekse randevu alınmalıdır.

Tebrik ziyareti için görevli kişinin makamına gidilir. Evine gidilip tebrik edilmez.

Tebrik ziyaretlerine sadece çiçek gönderilir. Çiçeğin elde götürülmemesi gerekir. Siz ziyarete 
gitmeden önce gönderilmesi gerekir. Gönderilen çiçeğe kart iliştirmeyi unutmayınız.

Tebrik ziyareti mutlaka daha önceden belirlenen zaman içerisinde yapılmalıdır. Belirlenen zaman içinde gidilemiyorsa randevu alınmalıdır. Randevu alınan saatten önce veya sonra gidilmemelidir.

Tebrik edilen kişinin yanında beş dakikadan fazla kalınmamalıdır. Tebrik edilen kişi; ziyaretçilerine teşekkür etmelidir. Ziyaretçilere çikolata, şeker gibi şeyler ikram etmelidir.

Tebrik ziyaretine gelen kişilerin hepsine iade-i ziyarette bulunulması gerekmez.

RESMİ ZİYARETLER

Resmi göreve atanan kişilerin amir ve üstlerine gerçekleştirdiği ziyaretlerdir.

Ziyaret süresi, amir, sürenin uzamasını istemediği takdirde 10-15 dakikadan fazla sürmemelidir.

Resmi göreve yeni atanan kişi, amiri ile kendisi arasındaki tüm kademelere nezaket 
ziyaretinde bulunmalıdır. Eğer ziyaret diplomatik amaçlı yapılıyorsa yeni gelen kişi, hem üstlerine hem de aynı kademede 
olan arkadaşlarına ziyarette bulunmalıdır. Bu ziyaretler gelişi takip eden bir hafta içerisinde yapılmalıdır.

Önemli makam ve mevki sahibi arkadaşlarınız ne kadar yakın ve samimi olursa olsun mutlaka randevulu ziyaret etmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

ARKADAŞ ZİYARETLERİ

Gidilmeden önce telefon edilerek haber verilmesi uygun olur. Eş, dost ve arkadaşları uzun zaman ziyaret etmemek kırılmalarına, alınmalarına neden olabilir. Bir arkadaşınızı sadece işiniz düştüğünde ya da menfaatiniz doğrultusunda ziyaret etmek 
nezaketsizlik örneğidir. Size yapılan ziyaretlere çok ara vermeden iade-i ziyarette bulunmalısınız.

AİLE ZİYARETLERİ

Aile ziyaretleri mutlaka randevulu olarak yapılmalıdır. Ziyaret, ev sahibi ısrarı ile uzatılmadığı sürece yarım saat, en fazla bir saat sürmelidir. Ziyaret zamanlarına göre misafirlere çay, kahve, soğuk içecekler veya hafif alkollü içkilerle, pasta, kek, kurabiye ve meyve ikram edilebilir.

İçki ikram edildiğinde birden fazla almamak gerekir. Ziyaret edilen evden ayrılırken hanımlar önce davranmalı, erkekler onu takip etmelidir.

BAYRAM ZİYARETLERİ

Ramazan ve kurban bayramlarında; anne babalarınızı, anneanne, babaanne, dedelerinizi, yaşça sizden büyük akrabalarınızı, dostlarınızı, tanıdıklarınızı evlerinde ziyaret ederek bayramlaşmak nezaket kuralıdır.

Başka bir şehirde bulunuyorsanız ya da hastalık dolayısıyla bayram ziyaretlerini bizzat yapamıyorsanız kart ya da telefonla tebrik edin. Çağımızın en samimiyetsiz durumu olarak gördüğüm TOPLU MESAJ atma olayını lütfen ortadan kaldırın.

Bayram ziyaretine gelenlere şeker, çikolata, lokum, kuru pasta gibi yiyecekler, sıcak- soğuk içecekler ikram edilebilir.

Bayram ziyaretine gidenler yanlarında şeker, çikolata, lokum pasta gibi şeyler ek olarak çiçek de götürebilirler.

Anne baba ve çok yakın akrabalar dışındaki kişilere yapılan ziyaretler 15-20 dakikadan fazla olmamalıdır.

LOHUSA ZİYARETLERİ

Sadece hanımlar tarafından yapılmalıdır. Lohusa ziyaretleri En erken, doğumdan beş gün sonra yapılmalıdır. Misafirlere özel olarak yapılan lohusa şerbeti ikram edilir. Lohusaya çiçek ya da uygun bir hediye götürülür. Çocuğa da altın ya da kıyafet götürülür. Lohusaya yapılacak ziyaret süresi on beş dakikayı geçmemelidir.

HASTA ZİYARETLERİ

Hasta ziyaretini öğleden önce ve gece vakti yapmayın. Hastane koridorlarında gürültü yapmamaya özen gösterin. Ziyaret süresini mümkün olduğu kadar kısa tutmaya çalışın. Ziyaretçiye müsaade edilmediği durumlarda hastaya hemşire ile kart gönderin.

BAŞSAĞLIĞI ZİYARETLERİ

Cenaze veya cenaze çıkan eve mutlaka koyu renk elbise ile gidilmelidir. Başsağlığı ziyaretleri ya hemen ya da birkaç gün sonra yapılır. Vefat eden kişinin yakınları veya en yakını başsağlığı ziyaretine gelen kişilere şahsen veya 
telefonla teşekkür etmelidir.

En yakın örgün eğitimde görüşmek üzere…

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programı için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı
Yaprak Ezel Apaydın Twitter Hesabı
[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]