[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Satın Alma Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu mini kurs ile Satın Alma ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info] Satın Alma eğitimimizde konular 5 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Satın Alma Eğitimi 2. Hafta

Merhaba Ben Hasan Seyfullayev

Geçen hafta sizlere satın almanın tarihinden ve gelişmesinden bahsettik. Bu haftaki eğitimimizde satın almanın yönetim sisteminden bahsedeceğim. Umarım hoşunuza gider.

Farklı kaynaklar araştırıldığı ve incelendiğinde literatürde Satın alma kavramı ile ilgili birçok tanımla karşılaşıyoruz. Bu tanımlardan dikkat çeken ve önemli olanları şunlardır;

Firmanın temel ve destek faaliyetlerini en iyi şartlarda yapabilmesi, sürdürebilmesi ve yönetebilmesi için gerekli malzeme, hizmet, yetenek ve bilginin dış kaynaklardan sağlanmasıdır.

Malzemelerin doğru kalitede, doğru miktarda, doğru zamanda, doğru fiyatla, doğru kaynaktan sağlanmasıdır.

Belli standartlar altında bulunan, maliyeti hesaplanabilen ve işletmenin devamlılığını sağlamak amacıyla sürekli olarak alınan mal veya hizmetlerin işletmenin iş akışını kesmeksizin olası en iyi kalite, en iyi fiyat ve ödeme şekliyle en uygun zaman ve miktarlarda temin edilmesini kapsayan bir süreç faaliyetidir.

şirketyatırım“Şirketlerde Satınalma, şirketin işletme yatırım ve idari faaliyetleri için ihtiyaç duyulan her türlü malzeme, mamul, yarı mamul, hammadde, ekipman ve hizmetin yurt içinden ve gerek görüldüğünde yurt dışından alınması ya da kiralanması ile bunların gönderme, nakliye gümrük ve sigorta işlerinin yapılması, muayene ve tesellümünün sağlanması, ihtiyaç dışı ve hurda malzemelerin satış şekli ile elden çıkarılması olarak değerlendirilebilir.”

Satınalma, tedarikçilerden belirlenmiş standart ve teknik spesifikasyonlara uygun mal veya hizmetlerin süreklilik arz edecek şekilde optimum fiyat ve ödeme şekli ile istenen zamanda ve miktarlarda temin edilmesidir.

Yukarıdaki tanımlardan hareketle Satınalma, işletmenin faaliyetlerini kesinti olmaksızın devam ettirebilmesi amacına yönelik mal veya hizmetlerin temini olarak tanımlanabilir.

satınalmaSatınalma yönetimi, işletmenin sürekliliğini devam ettirmesi amacıyla mal ve hizmet temininin kesintisiz olarak devam ettirilmesini sağlayan bir yönetim şeklidir. Bu sürekliliğin sağlanmasında farklı üretim ve yönetim şekillerine sahip olan işletmelerin ortak Satınalma amaçları sırasıyla aşağıdaki gibidir;

Firmaların sürekliliğini sağlaması için malzeme-tedarikçi-hizmet akışının kesilmemesini sağlamak,

Malzeme temininde minimum süre kaybı,

Kaliteyi sürdürmek ve ilerletmek,

Yetenekli ve güvenilir tedarikçileri bulmak,

Parça/hizmeti en düşük toplam maliyetle Satınalmak,

Organizasyonu rekabet konumunda tutmak ve ilerletmek,

Satınalma; amaçlarını yönetimsel maliyetleri en düşük seviyede tutarak sağlamaktır .

Bu amaçlar, işletmelerin sürdürebilir rekabet avantajlarının devam etmesini sağlayan hedeflerdir. Satınalma yönetim sistemi, bu hedefleri yerine getirmede firmalara yardımcı olan stratejik bir anahtar olarak görev yapmaktadır .

Bu yönetim sistemini yöneten, Satınalma yöneticisi ve çalışanları kurumun stratejisini düşünerek zamanında mal veya hizmetlerin temini işlemlerini yerine getirme amacıyla süreçlerin tanımlanması ve yönetilmesi konusunu ele alır.

Benito (2007) tarafından yapılan çalışmada, satın almanın işletme performansı üzerinde etkisi araştırılmıştır. Çalışmada satın alma uygulamalarından daha çok satın alma kapasitelerine odaklanan farklı bir yaklaşım geliştirilmiştir. Satın almanın işletme performansına katkısı, satın alma yeteneklerinin işletme stratejisine uygun ve destekleyici olma faktörünün derecesine bağlı olduğu belirtilmiştir.

Satın alma kavramına üretim yeteneği teoremini benimsenerek stratejiye uygunluk iki seviyede tanımlanmıştır:

Birinci seviye, satın alma etkinliği olarak tanımlanan satın alma stratejisi amaçları ve satın alma yetenekleri arasındaki uygunluğu değerlendirmek için tasarlanmıştır.

İkinci seviye, satın almanın stratejik bütünlüğünü vurgulayan işletme stratejisi ve satın alma strateji amaçları arasındaki uygunluk olarak tanımlanmıştır.

financialpermormanceUygunluğa ait her iki seviye arasındaki etkileşimin işletme karını ve finansal performansı etkilediği vurgulanmıştır.

Çalışmanın sonucunda işletme performansını arttırmada işletme stratejisinin satın
almaya göre düzenlenmesinin önemli olduğu gösterilmektedir.

Bütün bu değerlendirmeler, satınalma yönetimi konusundaki eksiklikleri ortaya koymakla birlikte, diğer taraftan bu alanın hızla geliştiğini gözler önüne sermektedir.

Bu haftalık sizlere anlatacaklarım bu kadar. İlgi ile okuduğunuz için Teşekkür ederim. Gelecek haftaki eğitimde görüşmek üzere.

Hasan Seyfullayev

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programı için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı
Yaprak Ezel Apaydın Twitter Hesabı
[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]