[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Satın Alma Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu mini kurs ile Satın Alma ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info] Satın Alma eğitimimizde konular 5 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Satın Alma Eğitimi 5. Hafta

Merhaba Ben Hasan Seyfullayev

Bu hafta artık satınalma eğitimimizin sonuna geldik ve sizlere son 4 hafta içerisinde öğrendiklerimizi kısa tekrar etmemiz için bu haftayı da tekrar haftası olarak adlandırıyorum.

1.Hafta

İlk haftamızda sizlere satınalmanın ne olduğundan, tanımından ve tarihsel gelişmesinden bahsettik. Şimdi kısa bir göz atalım.
Satınalmanın geçmişine baktığımızda sistemli olarak devlet düzeni ile geliştiği görülmektedir. Sanayi devrimi ile yaşanan tarihsel süreç işletmelerin gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Satınalmanın tarihsel gelişimine baktığımızda, Charles Babbage`in 1832 yılında yazdığı “Makine ve İmalat Ekonomisi Üzerine” başlıklı çalışmasında malzeme yöneticisinin sorumluluk alanı için gerekli olan tüm malzemelerin “seçimi, satın alınması, kabülü ve teslimatı” vurgulanmaktadır.

1970`li yıllarda satınalmanın çok önemli olduğu, hatta satınalma müdürleri üst yönetimin bir parçası olarak kabul görmeye başlandı. Bu yıllarda Türkiye`de sanayileşme konusunda önemli adımlar atılmaya başlandı. Bu adımlardan biri otomobil ve tekstil fabrikaları üretim konusunda ciddi yatırımlar olmuştur.

Artık, 2000`li yıllarda artık her şey değişti. Teknolojinin hızla gelişmesi satınalmayada etkisini gösterdi. Örneğin, e-ticaret, e-satınalma vb. satınalma türleri de dünyada yer bulmaya başladı.

2.Hafta

İkinci hafta sizlere satınalma yönetim sisteminden bahsettik. Satınalmanın amaçlarınından, yönetiminden bahsettik. Şimdi kısa bir gözatalım.

Satınalma yönetimi, işletmenin sürekliliğini devam ettirmesi amacıyla mal ve hizmet temininin kesintisiz olarak devam ettirilmesini sağlayan bir yönetim şeklidir.

Satınalma amaçları, işletmelerin sürdürebilir rekabet avantajlarının devam etmesini sağlayan hedeflerdir. Satınalma yönetim sistemi, bu hedefleri yerine getirmede firmalara yardımcı olan stratejik bir anahtar olarak görev yapmaktadır .

Bu yönetim sistemini yöneten, Satınalma yöneticisi ve çalışanları kurumun stratejisini düşünerek zamanında mal veya hizmetlerin temini işlemlerini yerine getirme amacıyla süreçlerin tanımlanması ve yönetilmesi konusunu ele alır.

3.Hafta

Üçüncü hafta sizlere satınalma süreçlerinden bahsettik ve bü süreçleri açıklamaya çalıştık. Şimdi kısa bir gözatalım.

Satınalma sisteminin en önemli konusu süreçlerin belirlenmesidir. Temel Satınalma süreçlerinin çıkarılması ve değerlendirilmesi için birkaç çalışma yapılmıştır.

Bu çalışmalardan biri , aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

• Talep bilgisi oluşturma,
• Tedarikçi değerlendirme ve seçimi,
• Satınalma siparişinin onaylanması,
• Teslimat ve muayene kontrol,
• Finans ve muhasebe işlemleri,
• Satınalma performansının değerlendirilmesi.

4.Hafta

Dördüncü hafta da sizlere Şirket satınalma içeriğinden bahsettik. Şirketlerin satınalma faaliyetlerinde dostca ve zorla satınalma davranış şekillerinden bahsettik. Şimdi kısa bir gözatalım.

Satınalmalar hissedarların davranış şekillerini göre dostça ve zorla olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Dostça Satınalma

Alıcı şirket hedef şirketin ya tüm aktiflerine veya hisse senetlerine sahip olarak satınalma işlemini gerçekleştirebilir. Tüm bu işlemler satın alınan şirketin hissedarları tarafından onaylanarak yapılıyorsa dostça bir satınalma gerçekleştirilmiş olur.

Zorla Satınalma

Zorla satınalma birkaç şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunlardan ilki hedef şirketin ikincil pazarda işlem gören hisse senetlerinin şirketi ele geçirme niyeti bulunan tüzel veya özel kişiler tarafından toplanmasıdır.

Hedef şirketi satınalmak isteyen şirket hisse senetlerini değişik kişiliklerle satınalma girişiminde bulunarak hedef şirketin tüm kontrolünü ele geçirinceye kadar hisse senedi toplamaktadır.

Beş Hafta boyunca sizlerle beraberolduk. Umarım okuduklarınız hoşunuza gitmiştir. Hepinize çok teşekkür ederim bir sonraki eğitimlerimizde buluşmak üzere.

Hasan Seyfullayev

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programı için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı
Yaprak Ezel Apaydın Twitter Hesabı
[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]