[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Satın Alma Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu mini kurs ile Satın Alma ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info] Satın Alma eğitimimizde konular 5 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Satın Alma Eğitimi 3. Hafta

Merhaba Ben Hasan Seyfullayev

Geçen haftaki eğitimimizde sizlere satınalma yönetim sisteminden bahsettik. Bu hafta sizlere Satınalma süreçlerinden bahsedeceğim. Umarım hoşunuza gider ☺ İyi okumalar.

Satınalma sisteminin en önemli konusu süreçlerin belirlenmesidir.Temel Satınalma süreçlerinin çıkarılması ve değerlendirilmesi için birkaç çalışma yapılmıştır.

Bu çalışmalardan biri, aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Talep bilgisi oluşturma,

Tedarikçi değerlendirme ve seçimi,

Satınalma siparişinin onaylanması,

Teslimat ve muayene kontrol,

Finans ve muhasebe işlemleri,

Satınalma performansının değerlendirilmesi.

Talep Bilgisi Oluşturma:

Malzeme ihtiyaç planlama programı sonuç çıktılarına göre hammadde veya demirbaş malzemeleri gibi malzeme listelerinin toplanması işlemini kapsamaktadır. Bu aşamada önemli olan değerler, Satınalma miktarları, malzeme özellikleri, sipariş verilen tarih, ürün çevrim süresi ve bu süreye uygun olarak hesaplanan hammaddenin en geç teslim tarihidir.

Tedarikçi Değerlendirme ve Seçimi:

tedarikçiBu aşama, yeni önerilen tedarikçi veya daha önceden Satınalma işlemi gerçekleştirilen tedarikçiler arasında seçilen faktörler açısından en uygunlarının belirlenmesi işlemini içermektedir.

Seçim ölçütleri olarak, tedarikçinin Satınalma performansını belirlemede kullanılan satın alıcının istediği kaliteye uygunluğu, teslimat tarihlerine uygunluğu ve tedarikçinin önerdiği fiyat olarak sınıflandırılabilir.

Değerlendirme aşamasında kullanılacak olan veri kaynakları, tedarikçi adresi, tedarikçinin önerdiği teslim tarihi, tedarikçi fiyatı ve tedarikçi kalite puanı olarak sıralanabilir.

Satınalma Siparişinin Onaylanması:

Bu aşamada, seçilmiş olan tedarikçilere satın alınacak hammadde miktarı belirlenerek sipariş değerlerinin üst yönetim tarafından onaylanması işlemini kapsamaktadır. Burada, daha önceden belirlenmiş olan sipariş ile ilgili miktar, maliyet ve teslimat bilgileri onaylanır. Böylece Satınalma işlemi gerçekleştirilir.

Teslimat ve Muayene Kontrol:

Bu aşamada, satın alınan hammaddelerim tedarikçiden teslim alınması ve depolanması ile ilgili işlemleri kapsamaktadır. Depo olarak satın alan şirket ürün ile ilgili değerlendirmelerinde herhangi bir kalite kontrol işlemi gerçekleştirmeyecekse hammaddeler hammadde deposuna gönderilir.

Aksi takdirde, satın alınan ürünler muayene işlemi için kalite deposuna sevk edilir. Burada gerçekleştirilen işlemler sonucunda hatalı ürün miktarı, toplam ret edilen hammadde yüzdesi ve ret edilen ürünlerin hangi tedarikçiden elde edildiği gibi bilgiler toplanır. Bu bilgiler birbirleriyle ilişkilendirilip hem Satınalma kalitesi hem de tedarikçi kalite puanı hesaplanır.

Finans ve Muhasebe İşlemleri:

finans işlemleri

Satın alınan hammadde ile ilgili finansal hesaplamaların yapılması ve kontrol işlemlerini kapsar. Tedarikçi tarafından daha önceden bildirilen fiyat ve indirimler ile teslim alınırken elde edilen fatura arasındaki farklılık olup olmadığı belirlenir.

Eğer yok ise maliyet muhasebesi bilgilerinden yararlanarak tüm satın alınan malzemeler muhasebeleştirilir.

Satınalma Performansının Değerlendirilmesi:

Yukarıda tanımlanan beş aşama tarafından elde edilen değerlerle yönetimin Satınalma durumunu değerlendirmesi için rapor oluşturma ve dökümantasyon işlemlerini içerir.

Sonuç olarak, yukarıda bahsetdiğimiz süreçlerde riskler çok boyutlu olabiliyor. Dikkat edilmesi gereken şey; adımların doğru kontrol edilmesidir.

Bu haftalık sizlere anlatacaklarım bu kadar. İlgi ile okuduğunuz için Teşekkür ederim. Bir sonraki hafta da buluşmak üzere hoşçakalın.

Hasan Seyfullayev

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programı için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı
Yaprak Ezel Apaydın Twitter Hesabı
[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]