[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Stratejik Yönetim Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu mini kurs ile Stratejik Yönetim ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info] Stratejik Yönetim eğitimimizde konular 4 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Stratejik Yönetim Eğitimi 1. Hafta

Merhaba ben Hasan Seyfullayev

Bu eğitimimizde sizlere stratejik yönetimin ne anlama geldiğinden, tarihinden bahsedeceğiz. Umarım hoşunuza gider ☺ Azerbaycan Türk`ü olduğum için dil kullanımımda farklılıklar olabilir, şimdiden affınıza sığınıyorum.

stratejik yönetimLiteratürü incelediğimizde strateji, kelime kökeni bakımından iki kaynağa dayandığı ifade edilmektedir.

Bunlardan biri; Latince “yol, çizgi ve yatak” anlamına gelen “stratum” kavramıyla; ikincisi ise, eski “Yunan General Strategos”un adıyla ilgilidir. Bu generalin sanatını ve bilgisini belirtmek için kullanılmıştır. Ancak strateji kavramı, sosyal bilimler içerisinde, iktisadi alanda 1930-40’lı yıllardan itibaren yer almaya başlamıştır.

Bu tarihe kadar rastlanmışsa da, asıl ekonomik anlamıyla ilk defa iktisatçı hem de matematikçi olan iki bilim adamı, Neuman ve Morgenstern tarafından kullanılmıştır.

1866 yılında Avusturya-Prusya, 1871 yılında da Fransa-Prusya savaşlarının kazanılmasını sağlayan Moltke`ye göre strateji, sağduyunun uygulanmasıdır ve öğretilemez.

Stratejik Yönetim

strateji

Stratejik yönetim; işletmenin uzun dönemde yaşamını devam ettirebilmek, ona sürdürülebilir rekabet üstünlüğü ve dolayısıyla ortalama kâr üzerinde getiri sağlayabilmek amacıyla, eldeki üretim kaynaklarının (doğal kaynaklar, insan kaynakları, sermaye, altyapı, hammadde, vs.) etkili ve verimli olarak kullanılması olarak tanımlanabilir.

Stratejik Başarı İçin Kritik Faktörler:

Untitled2

Yukarıdaki şekilde,örtlerin kalıcı stratejik başarılar elde edebilmesi için sahip olması gereken beş faktör vurgulanmaktadır. Adım adım ilerleyen bir model değildir; çünkü her biri, bir strateji olarak hazırlanıp, geliştirilip ve faaliyete geçirilip meydana getirilir ve uygulanır.

Hiçbir yaklaşım, stratejilerin her zaman başarılı olacağını garanti edemez; zira bugün tanımlanan herhangi bir şey, gelecekte meydana gelecek harici olaylardan etkilenebilir. Çok dikkatli çalışılmış olunsa da geleceğe dair her şey görülemez.
Stratejik yönetimin doğru kullanılması işletmenin uzun dönemde yaşamını devam etdirebilmesi için çok önemlidir. Bu yüzden stratejimizi doğru belirlemeye gayret edelim!
Bu haftalık sizlere anlatacaklarım bu kadar. İlgi ile okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki hafta buluşmak üzere hoşçakalın…

Hasan Seyfullayev

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programı için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı
Yaprak Ezel Apaydın Twitter Hesabı
[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]