[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Stratejik Yönetim Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu mini kurs ile Stratejik Yönetim ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info] Stratejik Yönetim eğitimimizde konular 4 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Stratejik Yönetim Eğitimi 4. Hafta

Merhaba ben Hasan Seyfullayev

Bu hafta artık stratejik yönetim eğitimimizin sonuna geldik ve sizlere son üç hafta içerisinde öğrendiklerimizi kısa tekrar etmemiz için bu haftayı da tekrar haftası olarak adlandırıyorum.

1.Hafta

İlk haftamızda sizlere stratejik yönetimin ne anlama geldiğinden, tarihinden bahsettik. Şimdi kısa bir göz atalım.
Literatürü incelediğimizde stratejnin kelime kökeni bakımından iki kaynağa dayandığı ifade edilmektedir. Bunlardan biri; Latince “yol, çizgi ve yatak” anlamına gelen “stratum” kavramıyla; ikincisi ise, eski “Yunan General Strategos”un adıyla ilgilidir. Bu generalin sanatını ve bilgisini belirtmek için kullanılmıştır.

Ancak strateji kavramı, sosyal bilimler içerisinde, iktisadi alanda 1930-40’lı yıllardan itibaren yer almaya başlamıştır. Bu tarihe kadar rastlanmışsa da, asıl ekonomik anlamıyla ilk defa iktisatçı hem de matematikçi olan iki bilim adamı,Neuman ve Morgenstern tarafından kullanılmıştır.
Stratejik yönetim; işletmenin uzun dönemde yaşamını devam ettirebilmek, ona sürdürülebilir rekabet üstünlüğü ve dolayısıyla ortalama kâr üzerinde getiri sağlayabilmek amacıyla, eldeki üretim kaynaklarının (doğal kaynaklar, insan kaynakları, sermaye, altyapı, hammadde, vs.) etkili ve verimli olarak kullanılması olarak tanımlanabilir.

2.Hafta

İkinci haftamızda sizlere stratejik yönetimin öneminden ve temel kavramlarından bahsettik.

Modern işletmeler sürekli değişen çevrede faaliyet gösterirler. Yeni binyıla girmemizle beraber, hâkim belirleyicilerinden birisi olan karmaşıklığın neticesinde değişimi içeren konularla yüzleşmişlerdir. Karmaşıklıkla beraber şu konular da etkili olmuştur: Şiddeti artan rekabet, yeni teknolojiler, daha küçük ve daha esnek örgütler, bilginin gücü, müşterilerin gücü, demografik eğilimler, çeşitlilik, kısalan ürün yaşam eğrileri, yeni ittifaklar.

Stratejik yönetim ile ilgili literatür tarandığında sıklıkla karşılaşılacak bazı temel kavramlar vardır.

Bu kavramlar:
Amaçlar: Belirlenen ve varmak istenilen sonuçlardır. Örgütün gaye, misyon, hedef ve stratejilerinden oluşurlar.

Misyon: Kararların verilmesinde dayanak oluşturan bir temeldir. Örgütün, her birimin ve üyesinin başvuracağı ana kaynaktır.

Vizyon: Görüş, önsezi, görme kuvveti anlamına gelmektedir. Örgütlerde vizyon yaklaşımı, belirsizliklerle dolu bir çevreyle uğraşmanın daha esnek bir yoludur.

3.Hafta

Üçüncü haftamızda sizlere stratejik yönetimin süreçlerinden bahsettik.
Stratejik yönetim evrelerini farklı yazarlar farklı biçimlerde ele almışlardır.

Newman ve Logan bu süreci; dış çevre analizi, işletme analizi, strateji belirleme, strateji tasarımı ve uygulama (yürütme); Hill ve Jones ise kurumsal misyon ve hedeflerin belirlenmesi ile başlayarak, stratejilerin formülasyonu, örgütsel yapının seçimi, strateji, yapı ve kontrolün uyumlaştırılması ile süreci sonlandırmışlardır.

Hitt, İreland ve Hoskisson ise stratejik yönetim sürecini üç evrede değerlendirmişlerdir. Bunlar; stratejik girdiler, stratejik eylemler ve stratejik sonuçlardır .

Akgemci ve Güleş Stratejik yönetim sürecini; “işletmelerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri ve sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlamasına yönelik olarak yapılan, bilgi toplama, analiz, seçim, karar ve uygulama faaliyetlerinin tümü” olarak açıklamaktadır. Bu süreç, genel bir yaklaşımla planlama, uygulama ve değerlendirme safhalarından meydana gelir .
4 Hafta boyunca sizlerle beraber olduk. Umarım okuduklarınız hoşunuza gitmiştir. Hepinize çok teşekkür ederim.Farklı eğitimlerde buluşmak üzere. Hoşçakalın…

Hasan Seyfullayev

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programı için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı
Yaprak Ezel Apaydın Twitter Hesabı
[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]