[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Stratejik Yönetim Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu mini kurs ile Stratejik Yönetim ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info] Stratejik Yönetim eğitimimizde konular 4 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Stratejik Yönetim Eğitimi 3. Hafta

Merhaba ben Hasan Seyfullayev

Geçen hafta sizlere strajik yönetimin öneminden ve temel kavramlarından bahsettik. Bu hafta stratejik yönetimin süreçlerinden bahsedeceğim. Umarım hoşunuza gider ☺
Stratejik yönetim evrelerini farklı yazarlar farklı biçimlerde ele almışlardır.

Newman ve Logan bu süreci; dış çevre analizi, işletme analizi, strateji belirleme, strateji tasarımı ve uygulama (yürütme); Hill ve Jones ise kurumsal misyon ve hedeflerin belirlenmesi ile başlayarak, stratejilerin formülasyonu, örgütsel yapının seçimi, strateji, yapı ve kontrolün uyumlaştırılması ile süreci sonlandırmışlardır.

Hitt, İreland ve Hoskisson ise stratejik yönetim sürecini üç evrede değerlendirmişlerdir. Bunlar; stratejik girdiler, stratejik eylemler ve stratejik sonuçlardır . Stratejilerin geliştirilmesine yönelik farklı yaklaşımlar; pazarlar yaklaşımı (stratejik uyum), kaynaklar yaklaşımı (kaynak temelli yaklaşım) gibi farklı bakış açıları bu konuda araştırma yapan yazarların stratejik yönetim sürecini de farklı biçimlerde ortaya koyduğunu göstermektedir.

Bazı yazarlar stratejik yönetim sürecinin etkileşimli parçalardan oluştuğunu savundukları, bu ayrımı yaparken de eğitim amaçlı olarak yaptıklarını ve sistematik olarak planlama perspektifini kullandıkları söylenebilir . Stratejik yönetim sürecine ilişkin olarak bir çok model geliştirilmiştir. Bu modellerden bazıları aşağıda yer almaktadır.
tablo

Yukarıdaki tabloda ‘stratejik yönetim’ sürecinin farklı açıklama biçimleri ele alınmıştır.

Stratejik yönetim sürecini açıklayan, en bilinen ve en çok kullanılan yol, stratejinin rasyonel planlama süreçleri ile yönetilebileceğine ilişkindir.Bu süreç; amaçların oluşturulması, çevresel eğilimlerin, kaynak ve yeteneklerin analizi ile başlayıp, değişik alternatiflerin değerlendirilmesi, stratejilerin uygulanması ile devam etmektedir.

İkinci olarak strateji, yöneticilerin deneyimi, çevredeki değişime ilişkin duyarlılıkları ve pazarlarından öğrendikleri temeline dayanmaktadır.

Üçüncü olarak, karmaşıklık ve kaos teorisi de strateji sürecini açıklamaktadır. Bu teoriye göre organizasyonun içinde yaşamış olduğu dünya ileri düzeyde karmaşık ve belirsizdir. Yöneticiler bu karmaşıklıkta yaşamaya alıştıklarında, daha çok sezgisel olarak anlama kapasitelerini oluşturmakta ve buna dayalı olarak kararlar alabilmektedir.

Dördüncü olarak, yöneticilerin strateji geliştirirken, sahip oldukları seçeneklerin gerçekte olduğundan daha çok olduğu yanılgısı içine düşmeleri ile ilgilidir.

Son olarak, yöneticilerin organizasyonun kaderini değiştirebileceği fikrinden uzak bir yaklaşım sunan ‘nüfus ekolojisi” yaklaşımıdır. Bu yaklaşıma gore işletmeler, iş yapma biçimlerine göre oluşurlar ve başarıları çevrelerinin ihtiyaçlarını karşılayabildikleri oranda gerçekleşir

Akgemci ve Güleş Stratejik yönetim sürecini; “işletmelerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri ve sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlamasına yönelik olarak yapılan, bilgi toplama, analiz, seçim, karar ve uygulama faaliyetlerinin tümü” olarak açıklamaktadır.Bu süreç, genel bir yaklaşımla planlama, uygulama ve değerlendirme safhalarından meydana gelir.

Ülgen ve Mirze` ye göre stratejik yönetim süreci öncelikli olarak stratejik bilince sahip olmakla başlar. Daha sonra stratejistlerin seçimi, stratejik analiz evresi, stratejik yönlendirme evresinde misyon – vizyon ve amaçların belirlenmesi, strateji oluşturma, stratejilerin uygulanması ve kontrol evresiyle devam eder.

Bu haftalık sizlere anlatacaklarım bu kadar. İlgi ile okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki hafta da buluşmak üzere hoşçakalın.

Hasan Seyfullayev

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programı için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı
Yaprak Ezel Apaydın Twitter Hesabı
[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]