[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Mini Tüketici Davranışları Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Tüketici Davranışları ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuz bir nebze daha aydınlanacaktır.[/confirmation]

[info]Mini Marka eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Tüketici Davranışları Eğitimi 2. Hafta

Tüketicilerin Satın Alma Karar Süreci Modelleri

Merhaba yine ben Hasan Seyfullayev;

İlk hafta sizlere biz tüketicilerin nasıl davranış sergilediğimizi, kişiliğimizin satın alma davranışımıza nasıl etki ettiğini tanımlarla açıklamaya çalıştım. Bu hafta artık biz tüketicilerin satın alırken geçtiğimiz bir sürecin modellerinden bahsedeceğim…

Tüketici davranışları karmaşık ve çok sayıda değişken tarafından etkilenmektedir. Bu yüzden işletmeler piyasada etkili olmak için bu davranışları açıklayacak, modeller geliştirmişler.

Bu modeller tüketicilerin günlük yaşamda ne tür davranışlarda bulunduklarını anlamaya çalışırlar. Ben bu modellerden sadece üçünden bahsedeceğim.

Bu modeller:

• Howard Sheth Modeli
• Nicosia Modeli
• Engel Kollat ve Blackwell Modeli

Howard Sheth Modeli

Uyarıcı Karşılıklar

Bu model, bireylerin uyarıcıları nasıl gördüğünü ve algıladığını, öğrenilmiş davranış örneği dahilinde nasıl bir satın alma karşılığında bulunduğunu açıklamaktadır. Bu modelde üreticiler, tüketiciler için faydalı olabilecek ancak daha önce hiç kullanmadıkları bir ürüne karşı ilgilerini çekerek onları ikna etmeye çalışırlar.

Üreticiler bu adımda başarılı olurlarsa, tüketiciler ürün hakkında bilgi toplamaya başlarlar.

Model dört önemli öğeden oluşmuştur:

• Girdi değişkenleri (marka, ürün, kalite, fiyat, servis gibi uyarıcılar)
• Çıktı değişkenleri (dikkat, algılama, tutum, niyet ve satın alma)
• Varsayılan (davranışsal) öğeler (öğrenme süreci)
• Dış değişkenler (satın almanın önemi, kişilik değişkenleri, sosyal sınıf, kültür, ivedik, finansal durum vb.)

Nicosia Modeli

Bu model tüketici davranışlarının dört temel alandan oluştuğu görüşündedir. Her alanın çıktısı, diğer alanın girdisini meydana getirmekte böylece kapalı bir sistem kurulmuş olmaktadır.

Herhangi bir reklam mesajı bir reklam vasıtasıyla tüketiciye ulaştırılmaktadır. Mesajın tüketici tarafından algılanıp, bir tutum takınması esas itibariyle tüketicinin psikolojik özelliklerine bağlı olarak tayin edilmektedir. Bu noktada modelde, tüketicinin mala karşı olan tutumunun tespitinde duygusal motivlerin önem kazandığı görülmektedir.

Modelde satın alma davranışına büyük ölçüde duygusal motivlerin sebep olduğunu, fakat bunun yanında özellikle malların karşılaştırılması ve malın kullanımından sonra ortaya çıkan tecrübe safhalarında rasyonel motivlerin de etkili oldukları ifade edilmiştir.

Engel Kollat ve Blackwell Modeli

Bu model Engel, Kollat ve Blacküell tarafından öne sürülmüştür. Bu modele, tüketici davranışları, bir karar işlemi olarak ele alınmakta ve tüketicinin sorun çözücü olduğu Kabul edilmektedir.

Model 4 aşamalıdır:

• Bilgi Girdileri (fiziksel ve sosyal unsurlar, çevresel etmenler)
• Bilgi işleme
• Merkezi Kontrol Birimi
• Karar Süreci aşamaları

Engel Kollat ve Blackwell Modeli`nde kara kutu, merkezi kontrol birimine dönüştürülmüştür. Modelde girdiler alındıktan sonra ilgi, algı ve seçim aşamalarından gerçek merkezi kontrol birimine gelmektedirler. Kontrol biriminde, yeni bilgiler psikolojik komuta merkezinden süzülerek, eski bilgiler ve deneyimlerin ışığında tüketici kişiliğinin de etkisiyle değerlendirilmekte ve bir tutum ortaya çıkmaktadır.

Bu modele göre tüketicilerin girdilere ilişkin karar süreci dört aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada sorun tamamlanır. Daha sonra satıcıya ait ve kişisel bilgi kaynaklarından faydalanılarak alternatif seçenekler değerlendirilir.

Üçüncü adımda satın alma işlemi gerçekleştirilir. Son adım da ise satın alma sonrası değerlendirmeler yapılır.

Sonuç olarak;

Yyukarıda bahsettiğimiz modelleri dikkatle incelediğimizde günlük yaşantımızdaki davranışlarımız bu modelleri doğruluyor.

İlgi ile okuduğunuz için Teşekkür ederim. Bir sonraki hafta da buluşmak üzere hoşçakalın…

Hasan Seyfullayev

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik Okulu Programları

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı

[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]