[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Mini Tüketici Davranışları Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Tüketici Davranışları ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuz bir nebze daha aydınlanacaktır.[/confirmation]

[info]Mini Tüketici Davranışları eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Tüketici Davranışları Eğitimi 4. Hafta

Merhaba yine ben Hasan Seyfullayev;

Bu hafta artık tüketici davranışları eğitimimizin sonuna geldik ve sizlere son üç hafta içerisinde öğrendiklerimizi kısa tekrar etmemiz için bu haftayı da tekrar haftası olarak adlandırıyorum.

1.Hafta;

İlk haftamızda sizlere tüketici davranışının tanımdan, kişiliğin tüketici davranışına etkisinden bahsettik. Şimdi kısa bir hatırlatma yapalım;

Biz tüketiciler her gün satın alma davranışı gösterirken farklı kararlar alıyoruz. Büyük Şirketlerin çoğu tüketicilerin neyi, nerede, ne kadar, ne zaman, ne için aldıklarını öğrenmek için tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını çok dikkatle inceliyorlar. Pazarlamacılar tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını kolaylıkla öğrenebilirler.

Lakin, tüketicinin satın alma davranışı sebebinin öğrenilmesi hiç de kolay bir şey değildir. Tüketicinin beyninin gizli saklı yerlerine ulaşmak mümkün değildir.

Tüketici davranışlarını inceleyen pazarlamacılar, tüketicilerin tercihlerini nasıl yaptıklarıyla ilgilenirler. Bu bakımdan tüketicinin satın alma davranışını üç şekilde sınıflandırabiliriz:

• Düzenli satın alma
• Sınırlı çaba ile satın alma
• Yoğun çaba ile satın alma

Düzenli satın alma dediğimizde tüketicilerin en basit karar alma türüdür. Tüketiciler tercih yapmak için fazla bilgiye ihtiyaçları olmadan, geçmişteki deneyimlerinden yola çıkarak satın alma kararı verirler.

Sınırlı çaba ile satın alma, orta düzeyde bir karar alma türüdür. Tüketiciler, satın alacakları ürünlere dair önceden satın alma deneyimi yaşamışlardır.

Yoğun çaba ile satın alma, karar alma davranışının en uzun sürdüğü bir karar alma türüdür. Tüketiciler, pahalı, önemli ve haklarında çok az bilgiye sahip oldukları özellikle ürünleri satın alırken bu tip karar alma davranışı gösterirler.

2.Hafta

İkinci hafta biz tüketicilerin satın alırken geçtiğimiz bir sürecin modellerinden bahsettik ve onları açıklamaya çalıştık. Şimdi kısa bir hatırlatma yapalım.

Tüketici davranışları karmaşık ve çok sayıda değişken tarafından etkilenmektedir. Bu yüzden işletmeler piyasada etkili olmak için bu davranışları açıklayacak, modeller geliştirmişler.

Bu modeller tüketicilerin günlük yaşamda ne tür davranışlarda bulunduklarını anlamaya çalışırlar. Ben bu modellerden sadece üçünden bahsedeceğim.

Bu modeller:
• Howard Sheth Modeli
• Nicosia Modeli
• Engel Kollat ve Blackwell Modeli

Howard Sheth Modeli

Bu model, bireylerin uyarıcıları nasıl gördüğünü ve algıladığını, öğrenilmiş davranış örneği dahilinde nasıl bir satın alma karşılığında bulunduğunu açıklamaktadır.

Nicosia Modeli

Bu model tüketici davranışlarının dört temel alandan oluştuğu görüşündedir. Her alanın çıktısı, diğer alanın girdisini meydana getirmekte böylece kapalı bir sistem kurulmuş olmaktadır.

Engel Kollat ve Blackwell Modeli

Bu model Engel, Kollat ve Blacküell tarafından öne sürülmüştür. Bu modele, tüketici davranışları, bir karar işlemi olarak ele alınmakta ve tüketicinin sorun çözücü olduğu kabul edilmektedir.

3.Hafta

Üçüncü hafta sizlere tüketici davranışını etkileyen faktörlerden bahsettik ve bu faktörleri açıklamaya çalıştık.

Tüketici davranışları ve satın alma kararları, kültürel, sosyal, kişisel ve psikolojik olmak üzere birçok faktör tarafından etkilenmektedir.

Kültürel Faktörler

Kültür insan isteklerinin ve davranışının en önemli unsurudur. İnsan davranışı çok araştırılmıştır. Toplumda yetişen çocuğun istekleri, kavraması genelde aileden gelir.

Amerika Birleşik Devletinde çocuk aşağıdaki değerleri öğreniyor veya öğretiliyor: başarı, faaliyet, verimlilik, pratik, ilerleme, maddi rahatlık, özgürlük, hümanizm, gençlik, fiziksel güç ve sağlık.

Sosyal Faktörler

Gruplar. Tüketici davranışına yeni bir hayat tarzı teklif eder. Bu hayat tarzı da insanların ürün ve marka seçimini etkiler.

Aile. Aile kendi üyelerinin satın alma davranışına etki edebiliyor. Aile toplumun en önemli alıcı kurumudur.

Kişisel Faktörler

Yaş ve Yaşam döngüsü. İnsanlar hayatları boyu aldıkları ürün ve hizmetleri deyiştiriyorlar. Yemekte, giyimde ve tatilde zevkleri çoğu zaman yaşla alakalıdır.

Hayat tarzı. Aynı kültüre sahip, lakin farklı sosyal sınıflara ait insanların farklı hayat tarzları olabilir. Hayat tarzı(lifestyle) insanın psikoqrafiğine uygun yaşama modeline denir.

Ekonomik durumu. İnsanın ekonomik durumunun onun ürün tercihini de etkileyebiliyor. Zeynep örneğinden yola çıkarak, Zeynep`in ekonomik durumunun iyi olması, onun “BMW” markalı son model araba alması hakkında düşündürebilir.

Psikolojik Faktörler

Algılama, ihtiyaçları ve güdüleri şartlandırarak tüketicilerin satın alma davranışına etki eder. Tüketiciler bir ürünü veya hizmeti farklı şekilde algılayabilir.

Öğrenme, tüketicilerin mevcut marka alışkanlıklarının değiştirilmesi ve yeni marka alışkanlıklarının kazandırılması, ürüne duyulan heyecanın arttırılması vb şekilde kullanılmıştır.

4 hafta boyunca sizlerle beraber olduk. Umarım okuduklarınız hoşunuza gitmiştir. Hepinize çok teşekkür ederim, bir sonraki eğitimlerimizde buluşmak üzere…

Hoşçakalın

Hasan Seyfullayev

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik Okulu Programları

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı

[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]