[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Mini Tüketici Davranışları Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz.
Bu mini kurs ile Tüketici Davranışları ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuz bir nebze daha aydınlanacaktır.[/confirmation]

[info]Mini  Tüketici Davranışları eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Tüketici Davranışları Eğitimi 3. Hafta

Merhaba yine ben Hasan Seyfullayev;

Bu hafta sizlere Tüketici Davranışını Etkileyen Faktörlerden bahsedeceğim. Bu faktörlerin her birini açıklamaya çalıştım.

Tüketici davranışları ve satın alma kararları, kültürel, sosyal, kişisel ve psikolojik olmak üzere birçok faktör tarafından etkilenmektedir. Bu faktörlerin bazıları pazarlamacılar tarafından kontrol edilememektedir. Ancak, bu faktörlerin dikkatlice incelenmesi tüketici davranışlarını anlamada yardımcı olacaktır.

Kültürel Faktörler

Kültür insan isteklerinin ve davranışının en önemli unsurudur. İnsan davranışı çok araştırılmıştır. Toplumda yetişen çocuğun istekleri, kavraması genelde aileden gelir.

Amerika Birleşik Devletinde çocuk aşağıdaki değerleri öğreniyor veya öğretiliyor:

Başarı, faaliyet, verimlilik, pratik, ilerleme, maddi rahatlık, özgürlük, hümanizm, gençlik, fiziksel güç ve sağlık. Her bir toplumun kendi kültürü var ve tüketici davranışlarını da kültür etkiliyor.

Kültürü dikkate almamak işletme için çok kötü bir sonuç doğurabilir.
Pazarlamacılar her zaman kültür değişikliğine dikkat etmeye çalışırlar, çünkü bu yolla yeni ürünler keşfediyorlar.

Örneğin, sağlığa dikkat eden, spor yapmayı seven kültüre – spor ayakkabıları ve giyimleri, yağsız ve daha sağlıklı yemek ürünleri vb. ürünlerin doğmasına sebep olmuştur.

Sosyal Faktörler

Tüketici davranışını sosyal faktörler, örneğin tüketicinin ait olduğu küçük gruplar, aile, sosyal rol ve durum etkiliyor.

Gruplar:

Tüketici davranışını birçok gruplar doğrudan veya dolaylı yoldan etkiliyor. Grubu bir örnekle açıklamak istiyorum.

Örneğin, 15 yaşındaki genç basket oynamakla Los Angeles Lakers takımında yer alacağını hayal eder. Pazarlamacılar hedef pazarındaki güçlü grupları tespit etmeyi çok sever. Çünkü bu güçlü gruplar tüketici davranışına yeni bir hayat tarzı teklif eder. Bu hayat tarzı da insanların ürün ve marka seçimini etkiler.

Aile

Aile kendi üyelerinin satın alma davranışına etki edebiliyor. Aile toplumun en önemli alıcı kurumudur. Pazarlamacılar karı koca ve çocukların ürün ve hizmet alımındaki davranışını çok dikkat gösteriyorlar.

ABD`de kadınlarla ve erkeklerle ilgili bir araştırma yapılmış ve kadınlar alışverişe her yıl 6 trilyon dolar harcıyorlar. Erkeklerde de buna yakın bir fiyat çıkmıştır. O yüzden pazarlamacılar düşünüyorlar ki, bu sonuca göre erkeye ayrı, kadına ayrı ürün satmak yerine her ikisine de aynı ürünü satmak daha mantıklıdır.

Sosyal Rol ve Statü

Bireyler çeşitli gruplara ait olabilir- aile, kulüpler ve teşkilatlar. Her bir bireyin gruptaki konumu onun rolünü ve statüsünü belirler.

Örneğin, Zeynep baba evinde evin kızı rolünü, ailesinde ailenin hanımı rolünü, şirkette ise halkla ilişkiler uzmanı rolünü oynar. Zeynep`in her bir rolü onun satın alma davranışını da etkileyecektir.

İnsanlar çoğu zaman statülerini göstermek için statülerine uygun ürün seçiyorlar. Örneğin, halkla ilişkiler uzmanı statüsü Zeynep`in toplumda evin küçük kızı statüsünden daha yüksektir. Bir halkla ilişkiler uzmanı gibi Zeynep onun rolü ve statüsünü gösteren giyimler alacaktır.

Kişisel Faktörler

Tüketici davranışında yaş ve yaşam döngüsü, iş yeri, ekonomik durumu, hayat tarzı ve kişiliği, kendine karşı tutumu gibi kişisel kalitenin etkisi altına düşebilir.
Yaş ve Yaşam döngüsü.

İnsanlar hayatları boyu aldıkları ürün ve hizmetleri değiştiriyorlar. Yemekte, giyimde ve tatilde zevkleri çoğu zaman yaşla alakalıdır. Ailenin yaşam döngüsü aşamaları gençlik, bekârlık ve çocuğu olan evlilik aşamasından oluşmaktadır. Bu yüzden, artık pazarlamacılar hedef pazarlarını bu döngüye göre planlıyorlar.

Hayat tarzı.

Aynı kültüre sahip, lakin farklı sosyal sınıflara ait insanların farklı hayat tarzları olabilir. Hayat tarzı(lifestyle) insanın psikoqrafiğine uygun yaşama modeline denir. Buraya tüketicilerin, iş, hobi gibi faaliyetleri, yemek, giyim, aile, tatil gibi ilgi alanları aittir.
Ekonomik durumu. İnsanın ekonomik durumunun onun ürün tercihini de etkileyebiliyor. Zeynep örneğinden yola çıkarak, Zeynep`in ekonomik durumunun iyi olması, onun “BMW” markalı son model araba alması hakkında düşündürebilir.

Psikolojik Faktörler

Zigmund Freyd`e göre; “İnsanlar onların davranışını biçimlendiren gerçek psikoloji faktörlerden haberdar değiller.”

Tüketici davranışları üzerinde etkili diğer faktörler arasında motivasyon, algılama, öğrenme, inançlar ve tutum gibi psikolojik faktörler mevcuttur.

Bu faktörler, tüketicinin satın alma davranışını da etkileyecektir. Bazı ihtiyaçlar biyolojiktir, örneğin; açlık, susuzluk gibi. Bazı ihtiyaçlar ise psikolojiktir. Örneğin, saygınlık duyma, tanınma gibi.
Algılama, ihtiyaçları ve güdüleri şartlandırarak tüketicilerin satın alma davranışına etki eder. Tüketiciler bir ürünü veya hizmeti farklı şekilde algılayabilir. O yüzden pazarlamacılar ürün piyasaya çıktıktan sonra tüketici algısına çok dikkat ederler.

Tüketici davranışını etkileyen bir diğer faktör öğrenme faktörüdür. Öğrenme faktörü pazarlamacılara önemli katkılar sağlamıştır. Öğrenme, tüketicilerin mevcut marka alışkanlıklarının değiştirilmesi ve yeni marka alışkanlıklarının kazandırılması, ürüne duyulan heyecanın arttırılması vb. şekilde kullanılmıştır.

Sonuç olarak, yukarıda bahsettiğimiz faktörler tüketici davranışını etkileyen en önemli faktörlerdir. Bu faktörlerden yararlanmanız işletmeniz açısından çok faydalıdır.
İlgi ile okuduğunuz için Teşekkür ederim. Bir sonraki hafta da buluşmak üzere hoşçakalın.

Hasan Seyfullayev

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik Okulu Programları

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı

[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]