[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Zaman Yönetimi Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu mini kurs ile Zaman Yönetimi ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info] Zaman Yönetimi eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Zaman Yönetimi Eğitimi 2. Hafta

Merhaba Ben Erkut Ergenç
Geçen hafta çok keyifli bir giriş yaptık. Umarım siz de keyif almaya devam edersiniz.
Evet Nerede Kalmıştık…

“Zamanım yetmiyor!” “Yetiştiremiyorum!” “Bugün bitmesin!” ya da “bugün artık bir an evvel sona ermeli” gibi söylemler size tanıdık geliyor olmalı. Hepimiz bu cümleleri hayatımızın her anında kullanıyor ve serzenişlerimizi dile getiriyoruz, demiştik.

Zaman yönetimi kavramı aslında günümüz problemi olarak karşımıza da çıkmıyor. Toplumlar ilerledikçe zaman kavramı şekil değiştiriyor ve bir başka formatta hayatımızdaki yerini alıyor. İlkel Toplumlarda zaman yönetiminden bahsetmek çok güçken tarım toplumlarında biraz daha arttığını görüyoruz. Önceleri insanlar sadece gece ile gündüz kavramları ile zamanı değerlendirirken, tarım toplumlarında ise “hasat zamanı” gibi tarım ürünlerinin yetiştirilme sürelerine bağlı zaman kavramları türemiştir.

Aslında ilkel toplumlarda zaman kavramını incelerken 4000 yıl öncesinde Mısırlılar tarafından gölge saatlerinin, güneş saatlerinin ve su saatlerinin olduğunu da söylememiz gerekir. Hatta MÖ 1800 yıllarda Babillerin günü saatlere, saati altmış dakikaya, dakikayı da altmış saniyeye böldüklerini (Callender, Adney s.5) söylemeliyiz.

Ama yine de günümüz kullanımı açısından biz zamanı 4 evrede inceliyoruz. İlkel toplumlar ve tarım toplumlarından ziyade zaman kavramının insan hayatına girişinde önemli bir aşama olan Sanayi toplumu karşımıza çıkmaktadır. Sanayi toplumlarında zaman kavramı kendini insanlara iyiden iyiye hissettirmiş ve insan hayatında önemli bir değişimi de beraberinde getirmiştir. Franz Kafka’nın meşhur “Die Verwandlung (Değişim)” eserinde güçlü bir toplum eleştirisi yapılmış ve modern toplumda insanın “yabancılaşması” konusu işlenmiştir. (Tokdemir, Diler s.13)

Özellikle günün zaman dilimlerine ayrılması, bürokrasi ve vardiya sistemleri gibi unsurlar insan hayatına bu dönemde iyice girmiştir.

Günümüz dünyasında teknolojinin gelişimi ve küreselleşmenin etkisiyle toplum artık bilgi toplumu olarak anılıyor. (Özden, 2002, 15) ve inanılmaz bir değişim süreci yaşanırken bu değişim süreci bize yeni yeni kavramlar üretme imkânı sunuyor. Değişim sürecinin etkileri ve baskısı da insanoğlunu sadece zihin olarak değil bedenen de bir baskı altına alıyor.

Türkiye’nin ileri gelen Psikolog yazarlarından Prof. Dr. Acar Baltaş değişimin nasıl gerçekleştiğini şu örnek ile açıklıyor. “Öncesinde yer sofrasında yemek yiyen bireyler günümüzde otel lobilerinde açık büfe yemekli toplantılarında fikirlerini paylaşıyorlar.”

Değişim kavramının kaçınılmazlığı ve zaman kavramı ile olan ilişkisi o kadar iç içedir ki Paul Nahin’in Zaman Makineleri Kitabında, bizimde çalışmamızın başında da zaman kavramı hakkındaki alıntımızda da geçen Aziz Agustin yorumları için şunları ifade etmiştir;

“Dördüncü yüzyılın sonunda bir günahkârken beşinci yüzyılın başında ünlü bir Hristiyan ilahiyatçısı olan Aziz Agustin’in sorgularının, yirminci yüzyılın önemli bilim adamlarından Harvard profesörü Hilary Putnam’ın konuyla ilgili düşüncelerinden daha fazla kabul göreceğini düşünüyorum”. (Nahin, s.144)

Bu durum konu zaman kavramı ile ilgili çok fazla çalışma olmamasıyla açıklanmaya çalışılabilir. Bize göre değişimin içinde değişmeyen kavramın zaman olduğu gerçeği ve buna ayak uyduranların ya da uyduramayanların hikâyelerinin tarihi oluşturduğu gerçeğini ifade etmektedir.

Tabi bunun ötesinde inanılmaz bir teknoloji ilerlemesi ve gelişimi ile değişim kavramı yukarıdaki örneği kenarda bırakıyor…

Haftanın Zaman Yönetimi İpuçları

1. Yaptığınız işlerde takıldığınız yerleri belirleyip listeleyin ve sonra bu takıldığınız noktaları aşmak için neler yapabileceğiniz üzerinde kafa yorun.

2. 6 aylık, yıllık ve 2 yıllık hedeflerinizi belirleyin ve günlük önceliklerinizin bu hedeflere paralel olmasına özen gösterin.

3. ”İki tavşanı birden kovalayan kişi, ikisini de yakalayamaz.” (Konfüçyüs) – Zamanınızı birden fazla işe ayırmayın, her seferinde bir işle uğraşın.

4. Her hafta bir zamanınızı, kafanızdaki HER ŞEYİ yazmaya ayırın. Kafanızdakileri kağıda dökerseniz, zihinsel enerjinizden tasarruf edersiniz.

5. Bir şeyi ertelemeye mi meyillisiniz? Eğer önemli bir görevse, bir sonraki adımı düşünün ve hemen şimdi onu yapın!

6. Güne, e-postalarınızı okuyarak başlamayın. Bunun yerine en öncelikli işinizi yaparak başlayın güne.

7. Bir sonraki gün için her akşam (veya o günün sabahında), en fazla 8 öncelikten oluşan bir yapılacaklar listesi hazırlayın.

8. İşlerinizi size hatırlatması için etkin bir araç kullanın. Google Takvim bu konuda interaktif bir ajanda olarak size yardımcı olabilir; yapmanız gereken işleri size kısa mesajla bildirebilir.

Günümüzde araçlar çok daha hızlı, gelişmiş bilgisayarlar, tabletler ve hatta akıllı telefonlar var, iletişimde internet teknolojileri çok yoğun bir biçimde yer almasına rağmen bireyler zamanda hiçbir işe hiçbir bireye istedikleri ölçüde yetişemiyor, zamanı yetiştiremiyorlar. İşte bu inanılmaz süreç bizlere zamanla ilgili yeni bir kavramı öğretiyor; “Zamansızlık”

İşte Zaman yönetiminin önemi de burada ortaya çıkıyor…

Haftaya Görüşmek Üzere..

Erkut Ergenç
Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programı için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı
Yaprak Ezel Apaydın Twitter Hesabı
[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]