[confirmation]ISERER Global tarafından sunulan Zaman Yönetimi Kursumuza üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu mini kurs ile Zaman Yönetimi ile ilgili temel bilgilere ulaşacak ve kişisel gelişim yolunda yolunuzu bir nebze daha aydınlatacaksınız.[/confirmation]

[info] Zaman Yönetimi eğitimimizde konular 6 hafta boyunca e-posta adresinize gönderilecektir. Bu kursları takip etmeniz ve kursumuzu tamamlamanız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. İstediğiniz zaman size gelen e-postaların altında yer alan “Üyelikten Çıkmak İstiyorum” linkini tıklayarak üyelikten ayrılabilirsiniz.[/info]

[warning]Önemli Hatırlatma! Eğer Bu kursa üye değilseniz kursa tam ve ücretsiz olarak kayıt olmak için Lütfen Tıklayınız.[/warning]

[error]Bu eğitimin sponsoru Liderlik Okulu’nun örgün eğitimlerine ulaşmak için tıklayınız.[/error]

[gs_8a]

Zaman Yönetimi Eğitimi 5. Hafta

Merhaba Ben Erkut Ergenç
Geçen hafta zaman yönetimi ile ilgili sizlere bazı sorular sorduk ve umarım kendi hayatınızla ilgili bu sorgulamaları yapmış ve geri dönüşler almışsınızdır. Bu hafta hedeflerle ilgili konuşalım istiyorum. Umarım keyif alırsınız.

Ve başlayalım…

Zaman yönetimi ile ilgili bir çalışmaya katıldığımızda bize öncelikli işler ile ilgili bazı noktalardan bahsedilir. Aslında bu çalışmalar bizi genelde bir yapılacaklar listesi hazırlamaya yönlendirmektedir. nitekim çoğumuz bu listelerden onlarca kez hazırlamış ve her seferinde uygulayamadan çöpe göndermişizdir. Yapılacaklar listesini daha etkin kullanma adına bir çok yöntem keşfedilse de yapılacaklar listesi kavramı kolay kolay hayatımıza girememektedir. Bunun yanında benim size önerim bir “to do list” hazırlamanızın aksine bir “Not to do list” hazırlamanızdır.

Not to do list… Yapılmayacaklar Listesi…

İnternette 30 dk’dan fazla takılınmayacak gibi… Sporda 2 saatten fazla kalınmayacak… Beyin otomatikmen yapılmayacak listesine göre kendini konumlandıracaktır. Spora gitmeye vakit bulamadığını iddia edenler bir de bunu deneyin bakalım…

Yaşam Hedefleriniz:

Kişisel Gelişimde hedefler çok önemlidir. Hatta bir başlangıç ve bitiş noktasıdır. Sizleri bu konu ile ilgili bir çalışma yapmaya davet ediyorum.

Hayatınız için dört ile yedi arasında uzun vadeli hedefler belirleyin. Bunlar oldukça ileriye yönelik, önümüzdeki on yıl için olmalıdır.

Bu hedefler şu konuları kapsamalıdır:

Sevgi – İlişkiler – Arkadaşlık ve Aile

Boş Zaman ve Eğlence

Para

Çalışma ve Meslek

Sağlık

Katılım ve Manevi Hayat

Bu hedeflerinizi basit ve Olumlu Cümlelerle ifade edin, neden kaçınmak istediğinizi değil neyi başarmak istediğinizi anlatın. Bu hedefler ilk aşamada Spesifik olmak zorunda değildir ve bunların ulaşılabilir olup olmadıklarını bilemeyebilirsiniz. Ancak ilerleyen zamanlarda netleştirmeniz gerekecektir. O yüzden hiç bir detaya takılmadan yazmaya başlayın. Kaleminizi aksın ve yazdıklarınız ilerlesin ve sizi geleceğe götürsün… İzin verin kendinize…

Hedeflerinize yardımcı olması açısından bu sorular üzerinde düşününüz;

On yıllık zaman içerisinde neler başarmak istiyorum?

Geriye dönüp nelere bakmak isterdim?

Hayatınızın sonuna ulaştığınızda neleri başarmış olmayı isterdiniz?

Sizin için gerçekten önemli olan nedir?

Hedeflerlerinize son halini verirken aşağıdaki kriterlerin hepsini sağlamalıdır;

Hedefler Ölçülebilir Olmalıdır

Hedefler Sınırlı Zamanlı Olmalıdır

Hedefler Eylem Yönelimli Olmalıdır

Hedefler Gerçekçi Olmalıdır

Hedefler Somut Olmalıdır

10 Yıllık Hedefler…

Evet şimdi yukarıda anlatılanlar ışığında sizlerden 10 yıllık hedeflerinizi kriterlere uygun hazırlamanızı istiyorum. Tüm kriterleri sağlaması konusu önemli bu nedenle tekrar tekrar kendinizi sorgulamalısınız.

5 Yıllık Hedefler…

10 yıllık hedeflerimizden sonra ilk yapmamız gereken 5 Yıllık hedeflerimizi hazırlamak. Bunun için on yıllık hedefler listenizi alın. Her bir hedef için beş yıl içerisinde başarmanız gereken hedefleri belirleyin. Örneğin; bir ev alma hedefi koydunuz kendinize ve bu evle ilgili ayrıntılı bir 10 Yıllık hedef hazırladınız. Şimdi o evi alabilmek için 5 Yıl içerisinde neleri tamamlamamız gerekiyor, işte bu soruya cevap vermelisiniz.

3 Yıllık Hedefler…

Aynı şekilde beş yıllık hedefler listenizi alın. Her bir hedef için üç yıl içerisinde başarmanız gereken hedefleri belirleyin.

1 Yıllık Hedefler…

Aynı şekilde üç yıllık hedefler listenizi alın. Her bir hedef için bir yıl içerisinde başarmanız gereken hedefleri belirleyin.

Şimdi elinize bir yıla kadar inmiş hedefleriniz bulunuyor…

Bu çalışmayı daha sonra güncelleyebilir ve değişiklikler yapabilirsiniz.

Son olarak haftalık planlama ile ilgili bir kaç ipucunu vererek dersimizi bitirelim;

Haftalık Planlama

Bir haftada bitirmemiz gerekenlerin tespiti 168 saat içinde neleri başarmamız gerekecektir?

1) Cuma/Pazar gününe kadar neleri tamamlamak istiyorum?
2) Bunları gerçekleştirmek için atmam gereken adımlar nelerdir?
3) Cuma/Pazar hedeflerime ulaşmak için hangi işleri günlük parçalara bölmeliyim?
4) Bu işler ne kadar zaman alır?
5) Bu haftaki işler hedeflerime uyuyor mu?
6) Neleri eleyebilirim?

O Zaman Haftaya Görüşmek Üzere..
Erkut Ergenç

Not: Bu arada bu eğitimin katılım belgesini almak isteyenler detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Örgün Liderlik ve Yöneticilik Diploma Programı için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Liderlik Okulu Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Facebook Sayfası | Erkut Ergenç Twitter Hesabı
Yaprak Ezel Apaydın Twitter Hesabı
[/gs_8a]

[gs_4z]

[sidebar id=”sidebar-01″]

[/gs_4z]